Saskaņā ar Rīgas apgabaltiesas lēmumu Lembergam mājas aresta laikā ir tikšanās un sazināšanās ierobežojums, kā arī noteikts "kontrolēt apcietinātās personas korespondenci un sarunas".
Kā laikrakstam norādījis Lembergs, prokurors nav izmantojis savas tiesības iesniegt tiesai vai izmeklēšanas tiesnesim priekšlikumus, tāpēc tiesa nav noteikusi viņam ierobežojumu apjomu likumā noteiktās robežās.
Viņaprāt, ierobežojums, kas paredz kontrolēt korespondenci un sarunas, atļauj uzturēt jebkura veida kontaktus ar ārpasauli ar nosacījumu, ka sarunas tiek noklausītas, bet vēstules pārlasītas. Tomēr Ventspils mēram patlaban vienīgais atļautais saziņas līdzeklis ir faksa aparāts. Arī ierobežojums tikties ar cilvēkiem ar tiesas lēmumu nav precizēts, tā ka nav zināms, tieši ar kuriem cilvēkiem Lembergs savā dzīvoklī nedrīkst tikties.
Kā "Neatkarīgajai" norādījis Lembrgs, jau kopš 12.jūlija prokurors un Ventspils policija cenšas uzņemties tiesas funkcijas, nosakot ierobežojumu apjomu. "Šāda viņu darbība ir krimināla," uzskata Lembergs.
Ventspils mēra advokāts Aivo Leimanis "Neatkarīgajai" norādīja, ka no prokuratūras joprojām rakstveidā nav saņemti prokuratūras noteiktie ierobežojumi Lemberga mājas arestam, tā ka spēkā joprojām ir tikai tiesas lēmumā noteiktais.
"Ar Aivaru Lembergu gribēja tikties vietējie žurnālisti, bet policija viņus nelaida klāt, sakot, ka jāprasa atļauja prokuratūrai. Prokuratūrai gan šajā gadījumā nav nekādas saistības ar drošības līdzekļa kontroli. Turklāt ierobežojums nenozīmē aizliegumu," skaidroja advokāts.
Kā ziņots Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas tiesnese Dzintra Balta ceturtdien, 9.augustā, plkst.10 paredzējusi skatīt pieteikumu, kurā lūgts atcelt Ventspils mēram piemēroto drošības līdzekli - mājas arestu, aģentūru LETA informēja tiesas kancelejas vadītāja Ingrīda Ņeveska.
Mājas arestu Lembergs izcieš Ventspilī, dzīvoklī daudzdzīvokļu mājā Sarkanmuižas dambī.
10.jūlijā Rīgas apgabaltiesa mainīja Lembergam iepriekš piemēroto drošības līdzekli un apcietinājuma vietā viņam noteica mājas arestu. Lēmums stājās spēkā pasludināšanas brīdī.
Lembergam līdz ar mājas arestu paredzēti vairāki papildu nosacījumi - ierobežotas iespējas tikties ar cilvēkiem, kontrolētas viņa sarunas un korespondence.
Viens no būtiskākajiem iemesliem Lemberga atbrīvošanai no apcietinājuma bija viņa veselība. Mājas arestu piemēro, ja persona dažādu iemeslu dēļ nevar atrasties apcietinājumā.
Lēmumu par drošības līdzekļa maiņu pieņēma Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesnese Tamāra Broda.
Kukuļņemšanā, naudas legalizēšanā un citos noziegumos vainotais Lembergs pēc prokuratūras lūguma tika apcietināts 14.martā un atbrīvots 10.jūlijā.
Prokuratūra Lembergam izvirzīja apsūdzību par kukuļņemšanu sevišķi lielā apjomā, ja tas saistīts ar kukuļa izspiešanu, par naudas legalizēšanu trīs epizodēs vairāk nekā desmit miljonu latu apjomā, kā arī par to, ka viņš nedeklarēja tādas īpašumtiesības, kas deva pastarpinātu ietekmi AS "Latvijas kuģniecība".
Apsūdzības Lembergam uzrādītas kriminālprocesā, kas sākts 2005.gada 3.oktobrī, pamatojoties uz pārbaudes materiāliem par Ventspils amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem.
No šī kriminālprocesa iepriekš izdalīts cits, un tā gaitā Lembergam jau 2006.gada 20.jūlijā uzrādīta apsūdzība kukuļņemšanā, noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanā un amatpersonai ar likumu noteikto ierobežojumu pārkāpšanā. Šajā procesā turpinās izmeklēšana.
Lembergs iepriekš paudis uzskatu, ka prokuratūras izvirzītās apsūdzības nav pamatotas, turklāt izmeklētāju rīcībā viņš saskata politiskus motīvus.