Simptomi, kam jāpievērš uzmanība, ir galvassāpes, slikta dūša, intensīvas slāpes, miegainība, apsārtusi un sausa āda, pēkšņa ķermeņa temperatūras paaugstināšanās, apjukums un agresivitāte, krampji un samaņas zudums.
Karstajā laikā riskam īpaši ir pakļauti gados vecāki cilvēki, īpaši tie, kas vecāki par 75 gadiem un kuri dzīvo vieni, cilvēki ar garīgiem traucējumiem, kā arī tie, kas ikdienā ir spiesti paļauties uz apkārtējo palīdzību, zīdaiņi un mazi bērni, slimnieki, kas ir piesaistīti pie gultas, cilvēki, kas lieto noteiktus medikamentu veidus, cilvēki, kas slimo ar hroniskiem veselības traucējumiem, īpaši ar elpceļu vai sirds slimībām, cilvēki, kas lieto alkoholu vai narkotikas, fiziski aktīvi cilvēki, piemēram, sportisti vai celtnieki.
Karstajā laikā SVA iesaka plānot savu dienu tā, lai cilvēki varētu izvairīties no karstuma un pēc iespējas vairāk atrastos labi vēdināmās telpās. Ja iespējams, nav jāuzturas atklātā saulē laikā, kad karstums ir visintensīvākais - no plkst.11 līdz 15.
Ja cilvēkam jādodas ārā, viņam jāuzturas ēnā, jāvalkā cepuri un gaišas, vieglas un elpojošas drēbes, ieteicams no kokvilnas auduma. Ja kādu laiku plānots uzturēties ārpus telpām, līdzi jāpaņem pietiekams ūdens daudzums.
Tāpat tiek ieteikts palielināt izdzertā šķidruma daudzumu, un tas jālieto, pirms cilvēku sāk mocīt slēpes. Jācenšas nelietot alkoholu, kafiju un tēju, jo šie dzērieni pastiprina atūdeņošanos.
SVA iesaka lietot saules aizsargkrēmu, lai neapdegtu, bet, lai atvēsinātos, jāiet vēsā dušā vai vannā.
Mediķi iesaka ēst kā parasti, taču centieties vairāk lietot aukstus ēdienus, it īpaši salātus un augļus, kas satur daudz ūdens.
SVA atgādina, ka iedzīvotājiem jābūt uzmanīgiem, lietojot uzturā pārtikas produktus, kas ātri bojājas. Šādi produkti ir piena, gaļas un zivju izstrādājumi, kā arī olas un dažādi jau sagatavoti produkti vai pusfabrikāti. Minētos pārtikas produktus, nepareizi uzglabājot un pēc tam lietojot uzturā, cilvēks var saslimt ar pārtikas toksisko infekciju jeb saindēšanos ar pārtiku, akūtām zarnu trakta infekcijām vai salmonelozi.
Sabiedriskās ēdināšanas vietās un pārtikas veikalos, kurā pasniegtā ēdiena kvalitāte neliekas atbilstoša, cilvēkam ir tiesības atteikties no piedāvātā ēdiena vai produkta, akcentē SVA.
SVA un KMC iesaka ievērot piesardzību peldoties - jāatceras, ka pārkarsis cilvēks nedrīkst strauji iet peldēties aukstā ūdenī. Tāpat jāatceras, ka karsts laiks veicina dažādu mikroorganismu, to skaitā toksisko zilaļģu vairošanos ūdenskrātuvēs, tādēļ iedzīvotāji tiek aicināti peldēties peldvietās, kuru ūdens kvalitāti uzrauga SVA.
Gadījumā, ja uz ielas cilvēkam paliek pārāk karsti, SVA iesaka meklēt atvēsinājumu publiskās vietās: veikalos, kafejnīcās un citās telpās ar kondicionēšanas iekārtām.
Lai darbinieki spētu pilnvērtīgi veikt savus darba pienākumus, SVA speciālisti darba devējiem iesaka darbiniekiem nodrošināt neierobežotu piekļuvi pie dzeramā ūdens darba laikā, kondicionētu gaisu vai iespēju vēdināt darba telpas, kā arī darbinieki jāapmāca, kā rīkoties ar darba tehniku, ja tā pārkarst. Gadījumā, ja darbinieka darba telpā nepārtraukti iespīd saule, jānodrošina darbiniekam iespēja telpu aptumšot jeb pārvietoties uz citu, vēsāku darba telpu.
SVA atgādina, ka karstuma dūriens var būt nāvējošs. Tas strauji progresē un var novest pie pēkšņa samaņas zuduma. Ja ir aizdomas, ka kādam ir karstuma dūriens, nekavējoties jāzvana neatliekamās palīdzības dienestam.