"Vispirms kavēšos pie "taisnīguma" jēdziena nozīmes, kas vispārējā lietošanā ietver sevī "katram dot savu - dare cuique suum", saskaņā ar pazīstamo Ulpiāna, III gadsimta romiešu jurista, teicienu. Tomēr, īstenībā, šāda klasiska definīcija nepaskaidro, kas ir šis "savs", kas būtu katram jānodrošina. Tas, pēc kā cilvēkam ir vislielākā nepieciešamība, nevar tikt viņam nodrošināts ar likumu. Lai baudītu patiesi piepildītu dzīvi, tam ir nepieciešams kaut kas daudz dziļāks, kas var tikt vienīgi dāvināts: varam teikt, ka cilvēks dzīvo no tās mīlestības, kuru spēj dāvāt vienīgi Dievs, kurš ir radījis viņu pēc sava tēla un līdzības", tā raksta pāvests Benedikts XVI.
Lielā Gavēņa laikā kristieši vairāk uzmanību pievērsīs lūgšanai, žēlsirdības darbiem un gavēšanai. Viens no gavēšanas aspektiem ir atturēšanās no ēdieniem. Bet gavēšanai ir arī cits, sociālais raksturs, kurš ietver visu sabiedrību, kad prātīgi rīkojamies ar tiem labumiem, kas ir mūsu pārziņā, piemēram, neizniekojam ēdienu. Gavēt var arī ierobežojot plašsaziņas līdzekļu lietošanu - televīziju, datorspēles. Svarīgs aspekts skar arī savstarpējo attiecību jomu, kā, piemēram, piedošana, naida neturēšana, parāda atlaišana.
Gavēņa laiks ir sagatavošanās Lieldienām. Simboliski šis laiks atgādina tās 40 dienas, ko Jēzus pavadījis tuksnesī lūgšanā un gavēnī pirms savas publiskās darbības (no gavēņa 1.svētdienas līdz Lielajai Ceturtdienai, kad sākas Lieldienu svinības, ir tieši 40 dienas). Gavēnis bija kā īpašs sagatavošanās laiks tiem cilvēkiem, kuri vēlējās kristīties Lieldienu naktī.
Visu pāvesta Benedikta XVI vēstījumu gavēņa laikam lasiet: www.catholic.lv
Latvijā un pasaulē » Sadzīve
17.februārī katoļu baznīcā iesāksies Lielā Gavēņa laiks
Latvijas Romas Katoļu baznīcas Informācijas centrs, 16.02.2010. 12:09
Ar tā saucamo Pelnu Trešdienu, tas ir 17.februāri, katoļu Baznīca iesāks gavēņa laiku, kas ilgs 40 dienas. Šai dienā visos katoļu dievnamos būs īpašs dievkalpojums, kurā garīdznieks uz ticīgo pierēm ar pelniem uzvilks krusta zīmi. Bībeliskajā skaidrojumā pelni nozīmē cilvēka trauslumu un to, ka cilvēks ir ņemts no zemes - tas ir, pakļauts nāvei. Pelnu zīme ir arī ārēja apņemšanās zīme tam, kurš nožēlo savus sliktos darbus un veic atgriešanās ceļu pie Dieva. Ik gadus pāvests Benedikts XVI Lielajam Gavēnim raksta īpašu vēstījumu, kurā izceļ kādu nozīmīgu tēmu. Šī gada tēma ir: Dieva taisnīgums ir atklājies caur ticību uz Jēzu Kristu (sal. Rom 3,21-22).