Pēdējo reizi algas NBS ir pārskatītas 2004.gada sākumā, līdz ar to pašreizējais karavīru atalgojums nespēj konkurēt ar darba tirgu citās sfērās, iepriekš skaidroja Aizsardzības ministrijas (AM) valsts sekretārs Edgars Rinkēvičs.
Algu reforma visvairāk skars zemākā ranga karavīrus, viņiem paredzēts algas pielikums pat 70% apmērā. Savukārt augstāko dienesta pakāpju karavīriem algu palielinājums būs aptuveni 30% apmērā.
NBS algu palielināšana tika plānota jau iepriekš. MK pagājušajā gada oktobrī pieņemtajā AM darbības stratēģijā 2007.-2009.gadam konkurētspējīga atalgojuma nodrošināšana tika noteikta kā prioritāte.
Ministrija skaidro, ka pāreja uz profesionālo dienestu radīja nepieciešamību rekrutēt lielāku skaitu karavīru NATO kolektīvās aizsardzības sistēmas uzdevumu izpildei un starptautisko operāciju nodrošināšanai, kā arī piesaistīt un noturēt dienestā speciālistus, kas spējīgi nodrošināt augstu tehnoloģiju ieroču, aizsardzības sistēmu darbību un uzturēšanu, kā arī darbību NATO štābos.
Šo uzdevumu izpildi kavē zemais karavīra atalgojums, kas nav mainījies kopš 2004.gada.
Laikā no 2004.gada jūlija, kad NBS notika algu reforma, līdz 2006.gada decembrim strādājošo mēneša vidējā darba samaksa valstī pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem ir pieaugusi par 77%. Turklāt kopš 2007.gada 1.janvāra ievērojami cēlušās algas valsts civilajā sektorā.
Tas radījis situāciju, ka karavīra atalgojums vairs nav konkurētspējīgs darba tirgū, kas rada grūtības noturēt karavīrus dienestā, notiek personāla aizplūšana uz civilajām struktūrām, ir grūtības rekrutēt personālu vienību komplektēšanai, kā dēļ tiek apdraudēta NBS noteikto uzdevumu izpilde, īpaši pildot NATO saistības un starptautisko operāciju uzdevumus, norāda AM.
No dienesta bruņotajos spēkos 2006.gadā aizgājuši 270 karavīri, bet šā gada pirmajos trīs mēnešos - 88 karavīri.
Lai to novērstu, nepieciešams veikt reformu karavīru atalgojuma sistēmā, izslēdzot no tās obligāto militāro dienestu un nodrošinot konkurētspējīgu atalgojumu profesionālā dienesta karavīram, uzsver AM.
Tāpat, lai nodrošinātu finanšu līdzekļu racionālu izlietojumu, norit darbs pie jaunas NBS struktūras izveides, kuru ieviešot tiks novērsta funkciju dublēšanās, notiks administratīvā aparāta samazināšana un personāla skaita optimizācija.
Rinkēvičs iepriekš pastāstīja, ka grozījumi likvidēs piemaksu par komandēšanu, kas patlaban ir aptuveni 30% no darba algas. Toties jaunums būs 50 latu piemaksa Godasardzes rotas karavīram, kurš veic godasardzi, lai motivētu karavīrus veikt valstiski svarīgo uzdevumu, kas saistīts ar palielinātu statisko slodzi un prasa īpašu karavīru sagatavotību.
Jaunumi būs arī atalgojuma rēķināšanā Gaisa spēku pilotiem. No 1.septembra tiks noteikta piemaksa par nolidotajām stundām, nevis mēnesī, kā tas ir pašreiz, lai nodrošinātu sociālo taisnīgumu starp lidotājiem, kuru nolidojums mēnesī ir atšķirīgs. Par vienu lidojuma stundu pilotam maksās sešus latus lielu piemaksu.
Par 100 latiem tiks paaugstināta piemaksa par dalību starptautiskā operācijā. Patlaban šī piemaksa ir 900 latu, bet no šā gada 1.septembra tā sasniegs jau 1000 latu. Piemaksa tiek palielināta, ņemot vērā situācijas saasināšanos militāro konfliktu zonās, pieaugošo fizisko un psiholoģisko slodzi, kā arī pieaugošos reālos draudus karavīru veselībai un dzīvībai.
Grozījumi paredz, ka, piemēram, kareivis, kas patlaban saņem 190 latu lielu algu, pēc 1.septembra saņems 335 latu lielu algu, leitnants ar pašreizējo algu 254 latu apmērā var cerēt uz 434 latu lielu algu.
Ģenerālleitnatam un viceadmirālim, kas NBS dien 24 gadus patlaban un saņem 1008 latu lielu algu, pēc algu reformas tā varētu būt 1813 latus liela. Algas pielikums būs atkarīgs gan no karavīra dienesta pakāpes, gan arī no dienestā pavadītajiem gadiem.
AM uzskata, ka minētā normatīvā akta projekta realizācijai būs labvēlīgas sociālās sekas, jo uzlabosies karavīru un to ģimenes locekļu sociālās garantijas.
Normatīvā akta projekta izpildi AM šogad un turpmākajos gados nodrošinās atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem programmā "Valsts aizsardzība, drošība un integrācija NATO".