Sestdiena, 21.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Saulcerīte, Tomass, Toms;

Somijas zivīs un sēnēs vēl joprojām atrodams toksisks piesārņojums no Černobiļas

LETA, 28.08.2007. 14:35

21 gadu pēc Černobiļas kodolkatastrofas zivīs un sēnēs daudzviet Somijā vēl joprojām atrodamas toksiskā piesārņojuma pēdas.
Somijas zivīs un sēnēs vēl joprojām atrodams toksisks piesārņojums no Černobiļas
Somijas Radiācijas un kodoldrošības pārvaldes un Somijas Pārtikas drošības pārvaldes 2005.gadā veiktajās pārbaudēs aptuveni 20% zivju un vairāk nekā pusē sēņu atklāts paaugstināts cēzija-137 līmenis, kas pārsniedza Eiropas Savienības (ES) rekomendēto līmeni.

Pārbaudes tika veiktas ezeros un reģionā ap Vammalu, Somijas dienvidrietumos, kas cieta visvairāk pēc 1986.gada 26.aprīlī notikušās Černobiļas katastrofas.

Radioaktivitātes līmenis zivīs ieteikto līmeni pārsniedza līdz trīsarpus reizēm, bet sēnēs - līdz deviņām reizēm. Piesārņojuma līmenis dažādās vietās atšķīrās.

17% zivju arī konstatēts paaugstināts dzīvsudraba līmenis.

Somijas Pārtikas drošības pārvalde iesaka iedzīvotājiem nelietot ezeru zivis uzturā biežāk kā vienu vai divas reizes mēnesī, bet grūtniecēm vajadzētu izvairīties no līdaku lietošanas uzturā, kā arī pirms ēšanas rūpīgi nomazgāt sēnes.

Cēzija-137 pussabrukšanas laiks ir aptuveni 30 gadi.

Černobiļas atomelektrostacijas ceturtais reaktors pēc neveiksmīga eksperimenta eksplodēja plkst.1.23 naktī uz 1986.gada 26.aprīli, izmetot gaisā milzīgu radioaktīvā piesārņojuma mākoni.

Mēģinot novērst avārijas sekas un apslēpt notikušo, padomju amatpersonas uz avārijas vietu nosūtīja tūkstošiem nepietiekami aizsargātu glābšanas dienestu un tiesībsargājošo institūciju darbinieku un karavīru. Pēc spēcīgā apstarojuma glābēji izdzīvoja tikai dažas nedēļas, mirstot mokošā un ilgā nāvē.

Avārijas seku likvidēšanā piedalījās aptuveni 600 000 cilvēku no bijušās Padomju Savienības, starp kuriem bija vairāk nekā 6000 Latvijas iedzīvotāju, - no tiem 3000 kļuva invalīdi, bet nomira gandrīz 500 cilvēki.

Pēc avārijas radioaktīvais piesārņojums ar nokrišņiem izplatījās pār lielām teritorijām Eiropā, īpaši skarot pašu Ukrainu, kā arī Baltkrieviju un tuvējos Krievijas rajonus. Avārijas rezultātā Baltkrievijā, Krievijā un Ukrainā izpostīti gandrīz 800 000 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes un 700 000 hektāru mežu.

Pēc Ukrainas Veselības aizsardzības ministrijas datiem, šajā valstī vien no avārijas radītā piesārņojuma cietuši aptuveni trīs miljoni cilvēku, ieskaitot 600 000 avārijas seku "likvidētāju", kas turpmākajos gados tika izmantoti attīrīšanas darbos, un bērnus, kas tobrīd vēl nebija nākuši pasaulē.

Pasaules Veselības organizācija lēš, ka priekšlaikus miruši 170 000 cietušo. Tā arī prognozē, ka nākamo desmit gadu laikā aptuveni desmit tūkstošiem cilvēku, kas dzimuši Černobiļas apkaimē avārijas laikā vai turpmākajos gados, iespējami vairogdziedzera audzēji.

Teritorijās, kurās ir nedrošs radiācijas līmenis, vēl joprojām dzīvo aptuveni septiņi miljoni cilvēku.
Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV