Svētdiena, 17.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Uga, Hugo, Uģis;

Atklāta Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Jauno mediķu skola

Latvijas Universitātes Preses centrs, 06.05.2010. 19:45 | komentāri (4)

Šodien, 6.maijā, Latvijas Universitātes (LU) Mazajā aulā (Raiņa bulv. 19) svinīgi tika atklāta LU Medicīnas fakultātes Jauno mediķu skola (JMS), kas iecerēta kā aizraujošs lekciju un praktisko nodarbību cikls Latvijas vidusskolu 10.–12.klašu skolēniem, kuri padziļināti interesējas par medicīnu. Mācības skolā būs bez maksas un sāksies šā gada rudenī, bet pieteikties tajā iespējams jau tagad.

Skolas atklāšanā piedalījās LU rektors prof. Mārcis Auziņš un LU Medicīnas fakultātes (MF) dekāne prof. Ingrīda Rumba-Rozenfelde. JMS patrons ir LU Medicīnas fakultātes asoc. prof. un P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs Andrejs Ērglis, skolas vadītāja – LU Medicīnas fakultātes asoc. prof. Inese Folkmane.

„Jauno mediķu skola ir Latvijas Universitātes ieguldījums jauniešu interešu un medicīnas izglītības attīstībā Latvijā. Skola iecerēta kā tilts starp vidusskolu un augstskolu, lai palīdzētu jauniešiem labāk sagatavoties studijām Latvijas Universitātē,” atklāšanas pasākumā uzsvēra LU rektors prof. Mārcis Auziņš. 

Savukārt LU MF dekāne prof. I.Rumba-Rozenfelde atzina, ka Jauno mediķu skolas galvenais uzdevums ir raisīt skolēnos patiesu interesi par medicīnu, kas pamatoti tiek uzskatīta par vienu no nozīmīgākajām un aizraujošākajām zinātņu nozarēm. „Mēs vēlamies, lai mācības šajā skolā jauniešiem ne vien sniegtu padziļinātas zināšanas, kas noderēs tālākajās medicīnas studijās, bet arī iedvesmotu lieliem sapņiem, kas ļaus viņiem sasniegt profesionalitātes virsotnes nākotnē,” skolas misiju raksturoja dekāne.

JMS patrons un LU MF asoc. prof. Andrejs Ērglis savā runā norādīja, ka sabiedrībai ir radies priekšstats, ka medicīna daudz ņem – tiek ieviestas arvien jaunas un ļoti dārgas uz tehnoloģijām balstītas diagnostikas un ārstēšanas metodes. Taču tīši vai netīši tiek aizmirsts, ka medicīna arī daudz dod – uzlabo cilvēku veselību un dzīves kvalitāti, sargā dzīvību.

„Medicīna pašlaik ir jaunas ēras priekšā. Vēl nesen zinātniskos pierādījumus mēs izmantojām, lai radītu unificētu ārstēšanas metodiku katrai slimībai. Tagad esam personalizētās medicīnas pakājē, kad pacientam tiek piemeklēta viņam atbilstošākā ārstēšanas taktika. Tāpēc Jauno mediķu skolā jaunieši apgūs ne tikai cilvēciskās pamatvērtības, kā arī tradicionālās eksaktās un dabas zinātnes – matemātiku, ķīmiju, nanotehnoloģijas u.c. –, bet arī iepazīsies ar zinātnes virzieniem, kas ir tikai pašos attīstības pirmsākumos,” uzsvēra A.Ērglis.

Skolas vadītāja, LU MF asoc. prof. Inese Folkmane: „Mūsu sagaidāmais rezultāts ir nevis pats stiprākais un arī ne pats gudrākais students, bet gan mainīties spējīgākais students, kam medicīna būs kļuvusi par dzīvesveidu. Tāpēc mēs gaidām ikvienu, kam „acis mirdz uz medicīnu”.”

Lekcijas un praktiskās nodarbības JMS sāksies oktobrī un beigsies nākamā gada maijā, notiks vienu reizi mēnesī (katra mēneša pirmajā sestdienā). Tās norisināsies dažādās vietās – Rīgas lielākajās slimnīcās un klīnikās, kas vienlaikus ir arī LU MF mācību bāzes. Tādējādi JMS dalībniekiem paralēli mācībām būs iespēja klātienē iepazīties ar Latvijas vadošo ārstniecības iestāžu ikdienas darbu.

Skolas ietvaros jaunieši apgūs ievadkursu cilvēka anatomijā un histoloģijā, kā arī uzzinās par biežākajām orgānu-sistēmu patoloģijām, to izmeklēšanas metodēm un ārstēšanu. Šī tematiskā bloka ietvaros jaunieši viesosies arī LU Cilvēka patoloģijas muzejā.

Skolēni iepazīsies ar onkoloģijas ārstēšanas un ķirurģijas iespējām mūsdienās, uzzinās par galvas smadzeņu traumu ārstēšanas jaunākajām metodēm, noklausīsies ievadkursu dzemdniecībā un ginekoloģijā, kā arī uzzinās par jaunākajām aktualitātēm pediatrijā.

Mācību kursā iekļauts farmakoloģijas kurss, kā arī iespēja uzzināt vairāk par funkcionālās izmeklēšanas testiem un molekulārās bioloģijas metožu izmantošanu medicīnā. Paralēli specializētajiem kursiem skolēniem tiks piedāvāts ieskats Latvijas un pasaules medicīnas vēsturē.
 
Jauno mediķu skolā lekcijas lasīs un praktiskās nodarbības vadīs pieredzes bagāti LU Medicīnas fakultātes mācībspēki un Latvijas medicīnas nozares labākie praktiķi: LU MF atjaunotāji – bijušais fakultātes dekāns prof. Uldis Vikmanis un prof. Arnis Vīksna, Iekšķīgo slimību katedras vadītājs prof. Valdis Pīrāgs un citi tās docētāji, Anatomijas un histoloģijas katedras vadītāja prof. Gundega Knipše, Patoloģijas katedras asoc. prof. Valentīna Gordjušina un Dr. biol. Gunta Strazda, kā arī Pediatrijas katedras asoc. prof. Silvija Remberga, MF vadošie pētnieki – prof. Vija Zaiga Kluša un prof. Nikolajs Sjakste, kā arī asoc. prof. Ināra Ančupāne, prof. Igors Aksiks, Dr. med. Kaspars Peksis, Dr. med. Jevgēņijs Kalējs u.c.

Pēc JMS beigšanas skolēns saņems sertifikātu, kas kopā ar labām centralizēto eksāmenu atzīmēm dos priekšroku, stājoties LU MF.

Pieteikties mācībām JMS varēs no šā gada 6.maija līdz 30.septembrim, aizpildot reģistrācijas anketu, kas atrodama www.lu.lv, un nosūtot to uz e-pastu: antra.plane@lu.lv.

Par LU Medicīnas fakultāti

LU Medicīnas fakultāte (MF) tika izveidota 1919.gada 28.septembrī ārstu gatavošanai, bet padomju laikā likvidēta. LU MF tika atjaunota 1997.gada 29.decembrī, bet svinīgi atklāta 1998.gada 4.septembrī. 2009./2010.akadēmiskajā gadā LU MF mācījās 1850 studenti, to skaitā ārzemnieki. Ik gadu LU MF uzņem aptuveni 450 jaunus studentus.

Līdzās atzītiem Latvijas medicīnas nozares korifejiem LU MF strādā arī daudz jaunu un talantīgu mācībspēku, lasīt lekcijas ierodas arī vieslektori no Zviedrijas, Vācijas un ASV. Fakultātē kopumā strādā 122 mācībspēki, no kuriem trīs ir Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenie locekļi, 7 korespondētājlocekļi, 13 profesori, 18 asociētie profesori, 21 docents, 6 viesprofesori, 5 privātdocenti u.c.

LU MF programmas ir ļoti mūsdienīgas, jo veidotas, balstoties uz jaunākajiem zinātnes sasniegumiem un Skandināvijas valstu pieredzi. Studiju process ir demokrātisks un atvērts, tā pamatā ir princips – studiju centrā ir students.

Neatņemama un būtiska studiju sastāvdaļa ir praktiskās nodarbības un prakse, kas sākas jau 3.studiju semestrī. LU MF studentu prakses notiek Rīgas vadošajās klīnikās un ārstniecības iestādēs. Pētniecības jomā notiek arī plaša sadarbība ar daudzām zinātniskajām institūcijām Latvijā, kas studentiem dod iespēju nostiprināt akadēmiskās zināšanas un motivē padziļināti pievērsties zinātnes attīstības veicināšanai un iesaistīties zinātniski pētnieciskos projektos.

LU MF studenti katru gadu piedalās ES izglītības programmās LLP/ERASMUS, kas piedāvā studentiem iespēju no 3 mēnešiem līdz pilnam akadēmiskajam gadam studēt kādā citā ES dalībvalsts augstskolā. Šīs programmas ietvaros fakultātei ir izveidojusies īpaši cieša sadarbība ar Karolinskas institūtu (Zviedrijā) un Upsalas Universitāti (Zviedrijā).

Papildu informācija:
Evija Ansonska,
LU Medicīnas fakultātes sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: 67686518
Mob. tālr.: 26011887
E-pasts: evija.ansonska@medijutilts.lv

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV