Svētdiena, 17.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Uga, Hugo, Uģis;

Varšavas sacelšanās

Kārlis Dambītis, 05.09.2007. 08:40 | komentāri (1)

Poļu pagrīdes armijas Armia Krayova mērķis bija izcīnīt Polijai neatkarību. Tā kā Polijas teritorija atradās vācu kontrolē, dziļi frontes aizmugurē, tad sacelšanās organizēšana šādā situācijā bija pilnīgi bezjedzīga. Situācija mainījās 1944.gada otrajā pusē, kad frontes liesmas vēlās atpakaļ uz Eiropas vidieni. Polijai strauji tuvojās padomju karaspēks, tāpēc poļi, labi apzinādamies, kas tos sagaida padomju režīmā, izlēma sacelties, šādā veidā atbrīvojot Poliju vēl pirms Sarkanās armijas ienākšanas; tas ļautu poļiem izvairīties no okupācijas un kļūt par līdzvērtīgiem sabiedroto puses karotājiem.
Varšavas sacelšanās
Papildus sacelšanās iemesls bija vācu vēlme visus Varšavā un tās tuvumā dzīvojošos vīriešus, aptuveni 100000, iesaistīt nocietinājumu būves darbos, bet pašu Varšavu pārvērst par neieņemamu cietoksni.

1.augusta pēcpusdienā Armia Krayova uzsāka operāciju “Vētra”. Dažu stundu laikā situācija pilsētā kļuva nekontrolējama. Vācu rokās palika tikai stiprāk nocietinātie punkti un kaut cik sakarīgu pretuzbrukumu tie varēja sarīkot tikai pēc trīs dienām.

Vienlaicīgi ar sacelšanās sākumu uz Maskavu tika noraidīta ziņa, kurā tika lūgta palīdzība Sarkanajai armijai, jo padomju tanki jau atradās Varšavas priekšpilsētās – aptuveni 12 kilometrus no sacelšanās epicentra. Pagāja pusotrs mēnesis, līdz tie nonāca līdz Vislai. Sacelšanās dalībnieki jau varēja ieraudzīt padomju signālraķetes debesīs, kad Staļins deva pavēli “Stop”. Trakākais tas, ka frontes līnijā šeit stāvēja Sarkanās armijas 1.poļu armija, ģenerāļa Zigmunda Berlinga vadībā – tā pati, kurā, pēc filmas spriežot, dienēja slavenie četri tankisti un suns. Protams, ka poļu karavīri vēlējās doties saviem tautiešiem palīgā, jo daudziem Varšava bija mājas. Ģenerālis Berlings vairākkārt lūdza Staļinam atļauju doties palīgā sacelšanās dalībniekiem, bet tāda netika dota. Visbeidzot viņš pats uz savu iniciatīvu deva pavēli uzbrukumam, tomēr tas izgāzās, jo nebija nepieciešamā artilērijas un aviācijas atbalsta. Tikai dažiem poļu divīzijas karavīriem izdevās šķērsot Vislu un pievienoties sacelšanās dalībniekiem.

1945.gada 17.janvārī Staļins deva pavēli “atbrīvot” pilsētu – tobrīd jau gruvešu čupu.

Sacelšanās sākumā Varšavā atradās ap 50 000 nepilnīgi apbruņotu un apmācītu Armia Krayova karavīru, kam pretī stāvēja ap 25 000 vācu karavīru, kuri jau bija gatavojušies šādam notikumu pavērsienam.

Pirmajās sacelšanās dienās kara laime bija poļu pusē. Daudzviet pat sākās nosacīta “miera laika” dzīve. Atvērās veikali, notika teātru izrādes, koncerti, darbojās pasts, iznāca laikraksti utt. Tomēr jau pēc pirmajiem nopietnākajiem vācu pretuzbrukumiem situācija mainījās.

Aizstāvoties tika izmantots pilnīgi viss. Māju jumti, logi, caurumi sienās, barikādes uz ielām, pat kanalizācijas sistēma. Kā atbildi vācieši izmantoja dzīvo vairogu – Varšavas iedzīvotājus, kas nebija bruņoti, un uzbruka ar sarkano krustu marķētajām slimnīcām.

Cīņas beidzās 2.oktobrī – pēc 62 dienām. Sacelšanās laikā izdevās atgūt un noturēt 4 km2 lielu teritoriju, kura šo 62 dienu laikā pārvērtās par drupu kaudzi. Pēc tam nācās padoties. Kopējie zaudējumi sacelšanās dalībniekiem bija iespaidīgi: 15 000 nogalināti, 5000 ievainoti, 15 000 sagūstīti, bet visvairāk cietušo bija civiliedzīvotāju vidū – 200 000. Vācu zaudējumi bija stipri vien mazāki – tikai 16 000.

Hitlers mežonīgās dusmās pavēlēja Varšavu nopostīt un tās vietā ierīkot ezeru, bet iedzīvotājus izdzīt no šīs vietas. Ezeru izrakt gan neizdevās, bet pedantiskie vācieši akmeni uz akmeņa šeit neatstāja un veselus 700 000 iedzīvotāju arī aizdzina prom. Tāpēc tiem, kas mūsdienās dosies apskatīt šo pilsētu, ir jāatceras, ka patiesībā tas viss ir uzbūvēts no nulles un viss gods un slava pienākas poļu restauratoriem.
Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV