CSP rosina valdību atteikties no turpmākas iztikas minimuma aprēķināšanas, ziņoja LETA. Kā iemesls minētas bažas, ka normatīvs ir novecojis un tā izmantošana nav lietderīga. Normatīvs atspoguļo 80.gadu beigās valdošo priekšstatu par minimālā patēriņa vajadzībām, taču tas neietver veselības un izglītības maksas pakalpojumus un tādējādi faktiski neatspoguļo to resursu apjomu, kas nodrošinātu sabiedrībā pieņemto minimālo iztikas līmeni, skaidroja CSP priekšniece Aija Žīgure.
LSA, aizstāvot studentu tiesības un intereses, noraida ierosinājumu, ka iztikas minimuma aprēķinu vajadzētu pārtraukt. „Bez iztikas minimuma nav iespējams noteikt ne minimālās algas, ne pabalstu apmēru, tādēļ no iztikas minimuma nevar atteikties. Tomēr LSA piekrīt, ka tā aprēķināšanas metode ir novecojusi un būtu jāatjauno," norādīja LSA Sociālā virziena vadītājs Antons Fedorenko.
Atbalstot to, ka studenti ir specifiska sociālā grupa, kā vienu no gaidāmajiem uzlabojumiem LSA rosina studentiem iztikas minimumu aprēķināt atsevišķi. „LSA pilnīgi neatbalsta iztikas minimuma atcelšanu, bet viennozīmīgi uzsver tā aprēķināšanas pilnveidošanu, kas atbilstu mūsdienu prasībām un tendencēm. LSA šobrīd strādā pie projekta, kas ir „Studenta iztikas minimums" (SIM). SIM atspoguļos to naudas summu, kas nepieciešama studentam, lai spētu izdzīvot, uz ko balstoties vēlāk būtu iespējams mainīt stipendiju un studējošo kredītu apjomu," norāda A.Fedorenko.
Studentu izdzīvošanai nepieciešamo līdzekļu apjoms tiks aprēķināts, balstoties uz pašreizējo iztikas minimumu, taču tiks ieviestas būtiskas korekcijas. Kā papildus izmaksas pie SIM tiks pievienoti kopēšanas, dienesta viesnīcu īres, interneta pakalpojumu u.c. izmaksas. Savukārt aprēķinā netiks iekļautas tās preces un/vai pakalpojumi, kuras students ikdienā neizmanto. Kā piebilda A.Fedorenko, „šāds risinājums ir izvēlēts, lai ietaupītu resursus un datu gūšanā sadarbotos ar CSP".