Svētdiena, 22.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Saulvedis;

Algu pieaugums vēl kādu laiku turēsies virs 20%

LETA, 18.09.2007. 16:35 | komentāri (1)

Algu pieauguma temps Latvijā turpmāk mazliet samazināsies, taču vēl kādu laiku paliks virs 20%, jaunākajā makroekonomikas apskatā prognozē "SEB Unibankas" eksperti.
Viņi to skaidro ar faktu, ka ekonomiskā aktivitāte saglabāsies augsta, bet darbaspēka tirgus ir ierobežots gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi, ieskaitot ierobežotās imigrācijas iespējas un saglabājoties visai aktīvai emigrācijai.

Eksperti norāda, ka otrajā ceturksnī samazinājās bezdarbs, pieauga nodarbinātība un bija vērojams spēcīgs algu pieaugums. No darbaspēka apsekojumiem iegūtais starptautiski salīdzināmais bezdarba līmenis samazinājās no 6,9% pirmajā ceturksnī līdz 6% otrajā ceturksnī. Šis rādītājs gan Latvijai ir mazliet augstāks nekā abām pārējām Baltijas valstīm, taču ietver visai būtisku maskēto bezdarbu.

Proti, daļa strādājošo regulāri pārtrauc darbu, lai kādu laiku pavadītu ar pienākošos bezdarbnieka pabalstu, bieži vien tajā pat laikā nereģistrējoties strādājot. Tuvākajā laikā ir paredzams šo sistēmu izrevidēt, kas bezdarba līmeni nodzīs vēl zemāk, tajā pat laikā palielinot nodarbināto skaitu.

Darba algu pieaugums otrajā ceturksnī noturēja augsto tempu, kas bija vērojams jau gada sākumā. Proti, vidējais bruto darba algas pieaugums sasniedza 33,4%, salīdzinot ar pērno gadu. Vidējā bruto darba samaksa sasniedza 389 latus, gada laikā pieaugot par 98 latiem. Reālais algas pieaugums otrajā ceturksnī ir bijis 23,1%.

Turklāt valsts sektorā joprojām ir straujāks algu pieaugums nekā privātajā sektorā, kur gan arvien straujāk notiek legalizācijas process. Tas tad arī ir viens no faktoriem, kāpēc Latvijā algu kāpums ir daudz straujāks nekā kaimiņvalstīs, kur algas aploksnēs nav tik vispārpieņemta prakse kā Latvijā, norāda "SEB Unibankas" eksperti.

40% algu pieaugums bija vērojams medicīniskajā aprūpē, sabiedriskajos pakalpojumos, valsts pārvaldē, būvniecībā. Tomēr arī citās nozarēs tas ir bijis gana iespaidīgs - rūpniecībā par 32%, finanšu nozarē un komercpakalpojumos par 26%, lauksaimniecībā par 38%.

Lielākā problēma nav šajā algu pieaugumā, bet gan tajā apstāklī, ka daudzās nozarēs vai to segmentos tas ir neatbilstošs produktivitātei un to nosaka milzīgais pieprasījums pēc pakalpojumiem un precēm, uzsver eksperti.
Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV