Jaunā grāmata ir par atomu mijiedarbību ar gaismu, un tajā apskatīti fundamentāli kvantu fizikas jautājumi, kas saistīti ar atomu koherentiem stāvokļiem. Tas nozīmē, ka kvantu fizikā var būt tādas neparedzamas situācijas, kad viena atoma viens un tas pats elektrons atrodas sava veida personības dubultošanās stāvoklī – riņķo vienlaikus gan pulksteņa rādītāja virzienā, gan pretēji tam. Šādos gadījumos saka: atoms atrodas koherentas superpozīcijas stāvoklī.
„Jaunā grāmata nav tikai ieguldījums kvantu fizikas teorijas attīstībā. Tajā apkopotajiem pētījumiem ir arī praktisks izmantojums. Lietojot atomus koherentas superpozīcijas stāvokļos, var radīt iekārtas, kas ļauj uzlabot optisko sakaru līnijas. Tāpat šādus atomus izmanto, lai būvētu pasaulē jutīgākos magnētiskā lauka mērītājus – magnetometrus, ko var izmantot gan medicīnā un drošības sistēmās lidostās, gan meklējot rūdas. Arī nākotnes datoru – kvantu datoru – darbības galvenais elements ir grāmatā aplūkotie atomi," uzsver Latvijas Universitātes rektors prof. Mārcis Auziņš.
Grāmata ir ilgstošas un veiksmīgas sadarbības rezultāts, un prof. Mārcis Auziņš to izdevis kopā ar saviem kolēģiem no Kalifornijas Universitātes Berklijā – prof. Dmitriju Budkeru (Dmitry Budker) un doktorantu Saimonu Ročesteru (Simon Rochester). Rektoram šī ir jau otrā grāmata, kas izdota par līdzīgu tematu. Pirmā – „Optical Polarization of Molecules" tika publicēta izdevniecībā „Cambridge Unviersity Press" divos izdevumos 1995. un 2005.gadā. Tās līdzautors ir Latvijas Universitātes prof. Ruvins Ferbers.
„Mana sadarbība ar kolēģiem aizsākās 2003.gadā, kad konferencē Huhmari (Somijā) es satiku Kalifornijas Universitātes Berklijā profesoru Dmitriju Budkeru. Tas noveda pie tā, ka 2005.gadā es tiku nominēts un vēlāk arī ievēlēts par šīs universitātes viesprofesoru. Vienlaikus mums radās doma, ka gaismas mijiedarbība ar atomiem zinātniskajā literatūrā nav īpaši plaši apskatīta. Sākotnēji mēs bijām iecerējuši par šo tēmu uzrakstīt garāku rakstu, taču vēlāk izrādījās, ka materiāls pārsniedz plānoto apjomu. Mēs sākām strādāt pie grāmatas, kuras ideju piedāvājām trim izdevniecībām – „Oxford University Press", „Cambridge University Press" un „Sringer". Visas trīs izteica gatavību grāmatu drukāt, un mums atlika tikai izvēlēties, ar kuru slēgt līgumu," grāmatas tapšanu atceras Mārcis Auziņš.
Grāmata Eiropā ir nopērkama kopš jūlija beigām, bet ASV tā būs pārdošanā rudenī. Internetā šo grāmatu var iegādāties „Oxford University Press" interneta mājaslapā: http://ukcatalogue.oup.com/product/9780199565122.do?keyword=Optically+Polarized+Atoms+&sortby=bestMatches