Svētdiena, 17.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Uga, Hugo, Uģis;

Ārvalstu investori iesaka būtiski pārveidot Latvijas nodokļu sistēmu

LETA, 12.10.2007. 08:05

Viens no cēloņiem šobrīd Latvijas tautsaimniecībā vērojamajai izaugsmes nesabalansētībai ir nodokļu sistēmas nepilnības, tādēļ šī sistēma ir fundamentāli jāpārveido, uzskata Ārvalstu investoru padome Latvijā (ĀIPL).
Ārvalstu investoru skatījumā, iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) likmi vajadzētu pazemināt no 25% līdz 15% un paaugstināt ar nodokli neapliekamo minimumu. Apsverama būtu arī sociālā nodokļa samazināšana.

Savukārt pievienotās vērtības nodokli (PVN) būtu jāpaaugstina līdz 20%-22%. Varētu diskutēt par iespēju to diferencēt dažādām precēm, piemēram, pirmās nepieciešamības precēm.

Pēc investoru domām, jāpaaugstina akcīzes nodokļu likmes degvielai, alkoholam un tabakai, turpinot pakāpenisku nodokļu pieaugumu arī pēc tam, kad tiks izpildītas ES pievienošanās līgumos noteiktās normas.

Tāpat straujāk jātuvina tirgus vērtībai nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšanas bāze - kadastrālās vērtības un jāapliek ar NĪN privātpersonām piederošās dzīvojamās platības, uzskata ĀIPL.

Nodokļu reforma stimulēšot uzņēmumus ieguldīt eksportspējīgu preču un pakalpojumu ražošanā, mazinās stimulus izvairīties no nodokļiem, padarot efektīvāku konkurenci, un sabalansēs ekonomikas attīstību un padarīs to ilgtspējīgu, uzskata investori. Tāpat reforma veicinātu uzkrājumu veidošanos, tādējādi palielinot ekonomikas noturību pret cikliskajām svārstībām un mazinot sabiedrības novecošanās radīto finansiālo spriedzi.

Arī darbinieki reformas rezultātā tiktu stimulēti ieguldīt savā izglītībā un prasmēs, jo, samazinoties darbaspēka nodokļiem, pieaugs viņu saņemtās ekonomikā radītās pievienotās vērtības daļa. Mazinātos arī darbaspēka emigrācija, domā ĀIPL.

Īstermiņa zaudētāji no reformas varētu būt personas, kurām pieder lieli nekustamie īpašumi un kurām NĪN paaugstināšana radīs lielāku efektu nekā IIN samazināšana, norāda investori. Zaudējumus ciestu personas, kuras gūst ienākumus, kas netiek aplikti IIN, kuras tādējādi negūs labumu no IIN samazināšana un uzņēmumi, kuri līdz šim guvuši konkurences priekšrocības, izvairoties no nodokļu maksāšanas.

Taču ilgākā laika posmā sākotnējie zaudētāji izjutīs straujas un sabalansētas ekonomikas izaugsmes pozitīvo ietekmi, uzsver investoru padome.

Provizoriski novērtējumi parādot, ka izteiktie priekšlikumi neatstātu būtisku negatīvu ietekmi uz valsts ieņēmumiem. Tā PVN paaugstināšana līdz 20% varētu paaugstināt tā ieņēmumu īpatsvaru IKP par 0,9%, bet IIN samazināšana līdz 20% samazinātu ieņēmumus par 1,2% no IKP. NĪN devums budžetā šī gada 1.ceturksnī bija tikai 0,61%, taču esot skaidrs, ka šo devumu ir iespējams paaugstināt pat vairākkārtīgi.

Kā norāda investoru padome, sistēma ir fundamentāli jāpārveido, tajā veicot vairākas savstarpēji saskaņotas izmaiņas, kuras jāīsteno vienlaicīgi. Tad šīm izmaiņām būs vislabvēlīgākā ietekme uz ekonomikas izaugsmi un arī būs vieglāk panākt tām politisku atbalstu.

Investori prognozē, ka mēģinājumi ieviest izmaiņas atsevišķi cietīs neveiksmi, jo tie gan destabilizētu ekonomiku, gan izraisītu politisku pretestību. Nodokļu reformas galvenajam virzienam jābūt darbaspēka nodokļu samazināšanai un patēriņa nodokļu, tai skaitā NĪN palielināšanai.

Tā kā kopējais nodokļu slogs Latvijā ir zems (trešais zemākais ES), to samazināt nav nepieciešams, taču tā pārstrukturēšana ir neatliekams uzdevums. Pārskatot nodokļu sistēmu, tiktu atbalstīta Latvijas pārtapšana no patēriņa ekonomikas par radošu ekonomiku ar ilgtspējīgas attīstības potenciālu, kuras centrā ir cilvēks, kā ir pasludināts Nacionālās attīstības plānā.
Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV