Svētdiena, 22.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Saulvedis;

TSP: Valstī valda vispārēja uzticības krīze

LETA, 20.10.2007. 11:45

 Vērtējot situāciju valstī gadu pēc kārtējām Saeimas vēlēšanām, vietā ir vārdi - valstī valda vispārēja uzticības krīze, To šodien Tautas saskaņas partijas (TSP) 15.kongresā paziņoja tās priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs.
Īsajā Latvijas valsts jaunlaiku vēsturē grūti atcerēties situāciju, ka jaunievēlētā Saeima tiks strauji zaudē sabiedrības uzticību un tiek pakļauta tik bargai kritikai. Skaļi kriminālprocesi pret parlamentu veidojošo partiju "stūrakmeņiem", Saeimas valdošo frakciju deputātu nespēja pretoties voluntāram un nepārdomātam valdības spiedienam, kā rezultātā Saeima ir kļuvusi par valdības balsošanas mašīnu, korupcijas ēna pār Saeimas spīkeru un daļu deputātu - visi šie apstākļi, pēc TSP domām, liek runāt par smagu parlamentāro krīzi Latvijā, kas nav pārvarama ar kosmētiskiem līdzekļiem.

Urbanovičs arī norādīja, ka ministru kabinetā galveno lomu spēlē premjers un daži viņam pietuvināti favorīti no Tautas partijas (TP), bet pārējie ministri ir "regulējama masa". Tādēļ ministri sēž klusi un maziņi un ļauj sev diktēt jebkurus noteikumus, kas negatīvi ietekmē viņu pārvaldāmo nozari - vai tie būtu pensionāri, skolotāji vai mediķi.

"Nevar noliegt arī to, ka vairāki ministri, izraudzīti pēc politiskās piederības principa, ir acīmredzami profesionāli vāji, jo dažu partiju cilvēkresursu apcirkņi ir patukši un to proporcionālā pārstāvība valdībā tiek nodrošināta, izdomājot bezjēdzīgus ministru amatus," teica Urbanovičs.

Viņš apgalvoja, ka pašreizējās valdības raksturīga īpašība ir absolūta imunitāte pret kritiku - iedzīvotāji un masu mediji var runāt un rakstīt ko grib, bet valdības vīri un sievas to labākā gadījumā uztver kā sev naidīgu spēku un konkurentu inspirētas sazvērestības.

TSP līderis atgādināja vairākas "Saskaņas centra" (SC), kuras sastāvā ietilpst TSP, iniciatīvas, kas nav guvušas Saeimas vairākuma atbalstu. Piemēram, SC frakcija rosināja mainīt Saeimas vēlēšanu sistēmu no proporcionālās uz mažoritāro, kas ļautu uzlabot Saeimas kvalitatīvo sastāvu, paplašinātu deputātu pārstāvību un atbildību vēlētāju priekšā līdz pat to atsaukšanai.

SC deputāti arī piedāvāja radikāli uzlabot valdības darbu to profesionalizējot un atbrīvojot no pārmērīgas politizācijas. "Kādas partijas politiskās atbildības uzņemšanās par kādu nozari būs tukša skaņa, ja tai nesekos kompetenta rīcība," norādīja Urbanovičs.

TSP līderis atgādināja ka daudzās valstīs krīzes situācijās veido tā sauktās varavīksnes valdības, kuru uzdevums ir saliedēt sabiedrību grūtiem lēmumiem, kādi Latvijai šobrīd ir nepieciešami strauji augošās inflācijas ierobežošanai.

Urbanovičs uzsvēra, ka inflācijas ierobežošanai valstī jāsamazina tēriņi sākot ar "Gaisma pili", ar lieko ministriju un aģentūru likvidēšanu, darba samaksas sistēmas sakārtošanu valsts pārvaldē, bet tēriņus nedrīkst samazināt uz sociāli neaizsargāto slāņu, īpaši pensionāru, rēķina.

"Ragaviņās uz mežu" princips pret pensionāriem nerotā nevienu sociāli atbildīgu sabiedrību - norādīja Urbanovičs. Pēc viņa domām, valdībai vienlaikus jāveic sociālās aizsardzības pasākumi tiem, kuri ir vismazāk pasargāti no inflācijas negatīvajām sekām. Arī izslavētā algu iesaldēšana nevar tikt vienādi piemērota visām strādājošo grupām, īpaši tas attiecas uz skolotājiem un mediķiem.

Par sabiedrības solidaritāti, pēc Urbanovišca domām, liecinātu arī valsts ieviestā progresīvā iedzīvotāju ienākumu nodokļa likme, kad turīgākie maksātu proporcionāli lielākus nodokļus. Šāda likme darbojas daudzās attīstītās Rietumeiropas valstīs.

Runājot par TSP, Urbanovičs norādīja, ka partija un apvienība SC kopumā šobrīd ir kļuvusi par vadošu, bet ne valdošu spēku valstī. Un to nosaka ne tikai reitinga procenti aptaujās. Apvienību par pareizu un konsekventu rīcību sākot slavēt pat acīmredzami nelabvēļi.

SC deputāti neesot iesaistīt nekādos politiskos un korupcijas skandālos. Apvienības pārstāvji vienmēr esot konsekventi iestājušies par trūcīgo sociālo slāņu īpaši pensionāru aizsardzību, ko cilvēki sākot novērtēt.

SC aktīvi iestājas arī par denacionalizēto īrnieku tiesībām. Cilvēki novērtējot arī SC atbalstu Aivaram Endziņam valsts prezidenta vēlēšanās.

"Mūsu uzskati nacionālajos jautājumos vienmēr ir bijuši demokrātiski un starptautisko cilvēktiesību organizāciju atzinumiem atbilstoši, neļaujoties nekādu krāsu nacionālismam, uzsvēra Urbanovičs. Tādēļ TSP nav pa ceļam ne ar nacionālsociālistiem, ne ar nacionālboļševikiem.

TSP konsekventi iestājoties pret jebkuru gigantomāniju tajā skaitā "Gaismas pils" celtniecību un pret jebkurām krāpnieciskām shēmām, kuru mērķis ir pēc iespējas dziļāk iegrābties valsts kabatā. Kā piemēru tam Urbanovičs minēja "Lattelecom" valsts daļu privatizēšanas shēmu, kur īstie labuma ieguvēji sabiedrībai nav saskatāmi, kā arī dīvainās Rīgas ostas robežu maiņas, lai atsevišķām personām būtu iespēja privatizēt vērtīgas zemes.

Urbanovičs izvirzīja mērķi - 2009.gada pašvaldību vēlēšanās SC jābūt pārstāvētai visu 100 jauno novadu domēs. Pēc viņa domām SC vēl nebūt nav līdz galam uzbūvēta un savas iespējas izsmēlusi. Apvienība var piesaistīt jaunus biedrus un atbalstītājus, kas varētu stiprināt tās pozīcijas arī tajās pilsētās un novados, kur tai nav savu deputātu pašvaldībās.

Urbanovičs norādīja, ka TSP neapšaubāmi ir sociāldemokrātiskas ievirzes partija, kas pamatā aizstāv darba ņēmēju intereses un starptautiski atzītas cilvēktiesības.

Viņš teica, ka kongresa delegātiem ir jāizvēlas vai no visām četrām partijām, kas ietilpst apvienībā SC, veidot vienu partiju vai saglabāt apvienības juridisko struktūru. Pēc viņa domām racionālāk būtu, ja visas apvienības dalībpartijas pārreģistrējas partiju reģistrā un pēc tam tiek sasaukta apvienības SC konference, kurā tiktu pieņemts lēmums par apvienības pārreģistrāciju.

Pēc Urbanoviča teiktā, TSP rindās patlaban ir vairāk nekā 1200 biedru, kuri darbojas 23 teritoriālajās organizācijās.

Runājot par gatavošanos 2009.gada pašvaldību un Eiroparlamenta vēlēšanām, Urbanovičs uzsvēra, ka TSP iestājas par "saprātīgu un kontrolējamu priekšvēlēšanu kampaņu, lai partijas sacenstos nevis ar naudas makiem bet ar idejām". Pēc TSP domām visus partijas finansēšanas un vēlēšanu kampaņas izdevumu posteņus vajadzētu piesaistīt, valstī noteiktajai minimālajai algai.

TSP piedāvā noteikt, ka partija var saņemt biedru naudas un ziedojumus līdz 100 minimālajām algām no vienas personas.

TSP iestājas arī par pilnīgu vai daļēju finansēšanu no valsts budžeta.

Kā ziņots, šodien Rīgas Kongresu namā notiek TSP 15.kongress.

Kongresā plānots veikt TSP statūtu izmaiņas saistībā ar partijas pārreģistrāciju politisko partiju reģistrā, kā arī notiks partijas centrālo pārvaldes institūciju vēlēšanas.

Socioloģisko pētījumu firmas "Latvijas fakti" veiktā aptauja liecina, ka augustā populārākais politiskais spēks Latvijas pilsoņu vērtējumā bija opozīcijā esošais SC, par kuru balsotu 11,1% vēlētāju.
Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV