Kad daļa sabiedrības skaļi kliedza „Nost ar Kalvīti!” u.tml., tad valdības darba turpināšanu pamatoja ar nepieciešamību atrisināt Loskutova jautājumu un pieņemt budžetu. Pirmais darbs jau veikts (pateicoties sabiedrības spiedienam, KNAB šefs, tiesa gan ar saņemtu brīdinājumu, turpina koordinēt korupcijas apkarošanu un otrajam punktu Saeima pieliks rīt. Taču premjers tagad ir „atcerējies” par Latvijas-Krievijas robežlīgumu un novadu reformu.
Ar to tik galā varētu arī nākamā valdībā. Prezidenta viedoklis, aicinot Ministru kabinetu atkāpties uzreiz pēc budžeta pieņemšanas tiek ignorēts. Kalvītis triecientempā ir nolēmis uz rītdienas Saeimas sēdi virzīt trīs ministrus, lai tie stātos pašlaik „tukšajos” krēslos. Tas neizklausās pēc ieklausīšanās sabiedrības viedoklī, jo reputācijas pārbaude kandidātiem nav notikusi. Nākamas valdības sastāvs gan ir jāizvētī pamatīgi.
Cits satraucošāks fakts, ka pie nākamā kabineta veidošanas ķersies valdošā koalīcija. Partijas, kuru kopējie reitingi nepārsniedz 15 -20% - tātad politiskas organizācijas ar mazu sabiedrības atbalstu un uzticību. Tāpēc tās nevarēs ministru posteņos tā vienkārši iebīdīt „savējos” cilvēkus. Nāksies pamatot savu izvēli, norādot uz kandidāta profesionalitāti un ētisko stāju. Pēdējais nav vienkārši izvērtējams princips, tāpēc arī sabiedrības locekļiem nāksies argumentēti pamatot savu viedokli.
Ļoti svarīgs jautājums ir Jaunā laika (JL) iekļaušana valdības koalīcijā. Kā redzams, 2006.gada oktobra lēmums JL atstāt aizdurvē, nav veicinājis nedz valdības uzticamību un diezin vai arī profesionalitāti. Tāpēc būtu loģiski, ja godīgumu slavējošie opozicionāri spētu parādīt, ka spēj arī kaut ko izdarīt.
JL nav tikai balta un pūkaina aitiņa – mēs labi atceramies nepamatoto aiziešanu no valdības un nekonsekvento reakciju uz Rēzeknes telefonsarunu atšifrējumu publicēšanu. Tomēr uz valdošās elites fona partija izskatās ļoti labi, un koalīcijas lielāka līdzsvarošanās starp „godīgajiem” un „profesionāļiem” sabiedrībai nāktu tikai par labu.
1 – www.leta.lv