Lai nu kādi būtu notikušā cēloņi, pēdējo 30 gadu laikā iznīcinātas 183 celtnes un divas reizes nācies pārvietot bāku, informē pētnieki.
2003.gadā pētnieki no Fluminenses reģiona valsts universitātes (UFF) uzsāka Atafonas projektu, lai pētītu paātrinātās krasta erozijas cēloņus. Pētnieku komandas vadītājs ģeologs Žilberto Ribeiro pastāstīja, ka globālās sasilšanas izraisītie spēcīgie vēji rada spēcīgākus viļņus, kas savukārt paātrina eroziju.
"Globālā sasilšana ir fakts, tas notiek, un daba uz to atbild. Viena no šīm atbildēm ir vēja pastiprināšanās, kas, kā mēs šeit redzam, izraisa viļņus, kas izraisa eroziju," viņš sacīja.
1974.gadā tapušajā fotogrāfijā redzams ciems, kad okeāna piekrastē vēl cēla daudz māju, bet 2003.gada fotogrāfijā redzams, ka daudzas šīs platības pārklājuši okeāna ūdeņi.
Turklāt pēdējos gados erozijas temps ir strauji pieaudzis, spiežot daudzus vietējos iedzīvotājus atdot okeānam savas mājas un pārvākties uz jauniem mitekļiem tālāk no ūdens.
Vietējais zvejnieks Žiljerme Nunjess pastāstīja, ka viņiem nācies pārvākties ļoti ātri, jo okeāna viļņi kādu nakti vienkārši ielauzušies mājā. Septiņdesmit deviņus gadus vecā Belita Pedra, kas ir vecākā zvejnieku ciemata iedzīvotāja, atklāja, ka erozijas dēļ viņai nācies pārcelties jau sešas reizes.
Pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados uz smilšainās saliņas Paraibas grīvā dzīvoja 30 ģimenes, tagad uz tās palikušas tikai astoņas mazas mājiņas.
Lai gan erozija ir dabisks process, Atafonas projekta pētnieki uzskata, ka situāciju pasliktina cilvēku rīcība. Viena no lielākajām problēmām ir ūdens tilpuma krišanās Paraibas upē, kas reiz bija spēcīga straume, taču tagad tās spēks mazinājies, jo tās krastos izvietojušies gandrīz 9000 rūpnīcu. Ģeologi uzsver, ka upei ir liela nozīme smilšu sanešanā tās grīvā. Taču, krītoties ūdens daudzumam upē, smiltis līdz Atafonai nenonāk.
Neskatoties uz pazīmēm, kas liecina, ka šāda erozija šajā apkaimē varētu būt cikliska parādība, zinātnieki pēta, kas varētu notikt nākotnē, ja temperatūra un okeāna līmenis turpinās pieaugt.
Pagaidām Atafonas liktenis nav skaidrs, tomēr nākotnes prognozes ir drūmas.
Latvijā un pasaulē » Sadzīve
Brazīlijas ciematu strauji aprij okeāns
LETA, 28.11.2007. 15:45
Brazīlijas Riodežaneiro štatā Paraibas upes krastā izvietoto Atafonas ciemu strauji aprij Atlantijas okeāns, un zinātnieki uzskata, ka šo dabas parādību veicina pasaules klimata sasilšana, bet vietējie iedzīvotāji to uzskata par dievišķo dusmu izpausmi.
Lasi vēl...