Maskavā pirmo reizi reģistrēti jaundzimušie ar tādiem vārdiem kā Olimpiada un Rossija, bet Hakasijā kāda ģimene devusi savai meitiņai, kas piedzima parlamenta vēlēšanu dienā, 2.decembrī, vārdu Viborina.
Speciālisti uzskata, ka tas ir tikai sākums. Senkrievu vārdu atdzimšanas periods ir beidzies, bet atsevišķu pilsoņu centieni dot saviem bērniem vārdus ar politisku un patriotisku nokrāsu ir saistīta ar pašreizējās varas sakralizāciju, raksta avīze "RBC Daily".
Maskavieši ir kļuvuši oriģinālāki vārdu izvēlē saviem jaundzimušajiem bērniem. Līdz ar Olimpiādi un Rossiju Maskavas dzimtsarakstu nodaļu darbiniekiem šogad bija jāreģistrē divi puikas ar vārdiem Kņazs un Princis. Šādi vārdi, kas galvaspilsētā reģistrēti pirmo reizi, parādījās tikai novembra beigās.
Speciālisti uzskata, ka Krievijas iedzīvotāju centieni dot saviem bērniem vārdus ar politisku un patriotisku nokrāsu ir saistīti ar Krievijas iedzīvotāju noskaņojuma maiņu un apziņas politizāciju.
"Kņazs un Princis ir vienreizēji vecāku fantāzijas augļi, kas saistīti ar vēlēšanos izcelties un vēlāk nopietni ietekmēs bērnus," uzskata Politisko tehnoloģiju centra ģenerāldirektora vietnieks Aleksejs Makarkins. Bet Olimpiādu un Rossiju skaits tuvākajos gados, visticamāk, varētu palielināties. Šādu vārdu parādīšanās nozīmē, ka pilsoņiem beidzot radušās pozitīvas emocijas attiecībā pret notikumiem sabiedrībā, uzskata speciālists.
Pēdējos gados ļoti populāro seno krievu vārdu atdzimšanas resurss ir izsmelts, uzskata Maskavas Valsts universitātes (MVU) Sociālo sistēmu institūta eksperts Dmitrijs Badovskis. "Tagad pilsoņi atcerējušies piemirstās padomju perioda tradīcijas," viņš saka.
Kā uzskata politologs, saraksti ar anekdotiskiem vārdiem, kas izdomāti no pašreizējo partijas "Vienotā Krievija" līderu vārdu un uzvārdu saīsinājumiem un pašlaik klīst pa internetu (Vladputs - Vladimirs Putins, Borgrizs - Boriss Grizlovs), ir masu apziņas simptoms. Un nav izslēgts, ka tas atspoguļosies arī realitātē.
Kā uzskata psihologi, masu psihozi nosaukt bērnus politiskos vārdos kavē varbūt vienīgi nepieciešamība pa retam ievēlēt jaunu varu. "Ja pašreizējais prezidents būtu uz visiem laikiem, Krievijā degvīna "Putinka" vietā būtu bērni ar līdzīgiem vārdiem," ir pārliecināta sociālpsiholoģe, Krievijas Zinātņu akadēmijas Psiholoģijas institūta vecākā zinātniskā līdzstrādniece Olga Mahovska.
Pēc viņas teiktā, šo vārdu parādīšanās Krievijā liecina par apziņas politizēšanos un varas institūta sakralizāciju. "Pilsonis uztver varu kā kādu emblēmu, kurai gribas pieskarties, būt kaut kādi saistītam ar to," saka Olga Mahovska.
Latvijā un pasaulē » Sadzīve
Krievijas iedzīvotāji 2007.gadā devuši bērniem dīvainus vārdus
LETA, 27.12.2007. 12:25
Šogad Krievijā atdzimusi tendence dot bērniem vārdus ar politisku nokrāsu, ziņo interneta portāls "Newsru.com".
Lasi vēl...