Precēm pērn cenas augušas par 13,2%, bet pakalpojumiem - par 16,4%.
2006.gadā patēriņa cenas palielinājās par 6,8%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pieaugumu 2007.gadā bija pārtikas preču un ar mājokļa uzturēšanu saistīto preču un pakalpojumu cenu kāpumam. Vidējais pārtikas preču cenu līmenis gada laikā paaugstinājās par 19,9%.
Strauji pieauga maizes - par 38%, graudaugu izstrādājumu - par 37,4%, konditorejas izstrādājumu - par 19,4%, piena produktu - par 27,8%, siera - par 42,9%, olu - par 24,6%, gaļas un gaļas izstrādājumu - par 15,1%, eļļas un tauku - par 18,5%, augļu - par 28,7% un bezalkoholisko atspirdzinošo dzērienu - par 14,9% cenas.
Mērenāk cenas pieauga zivīm un zivju izstrādājumiem - par 8,8%, saldumiem - par 10,6%, cukuram - par 9,9%, tējai un kafijai - par 9,2%.
Lētāki gada laikā kļuva kartupeļi, kuru cenas samazinājušās par 13,9%.
Pērn turpināja sadārdzināties visi ar mājokli saistītie pakalpojumi un preces. Dārgāka kļuva siltumenerģija - par 27,4%, ūdens apgāde - par 29,3%, kanalizācijas pakalpojumi - par 28,9%, atkritumu savākšana - par 19,6%, īres maksa - par 21,5% un mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi - par 33,3%. Cenas pieauga cietajam kurināmajam - par 29,6%, sašķidrinātai gāzei - par 17,2% un elektroenerģijai - par 6,3%.
Pieaugot nodokļu likmēm, pērn par 37,8% sadārdzinājās tabakas izstrādājumi, bet degviela gada laikā kļuva dārgāka par 21,6%.
2007.gadā cenas strauji pieauga lielākai daļai pakalpojumu, īpaši mājas aprūpes, izglītības, apdrošināšanas, apģērbu tīrīšanas un apavu labošanas, frizētavu un personīgās aprūpes iestāžu, ēdināšanas, medicīnas, transporta uzturēšanas un remonta, pasažieru pārvadājumu, atpūtas un kultūras pakalpojumiem.
Lielākā pazeminošā ietekme uz vidējo cenu līmeni bija telekomunikāciju pakalpojumiem, kas gada laikā kļuva lētāki vidēji par 6%. Visbūtiskāk samazinājās mobilo sakaru priekšapmaksas karšu sarunu tarifi. Cenas kritās TV, audio un video tehnikai - par 16%, datortehnikai cenas samazinājās par 12,5%, fototehnikai - par 12,8%, sadzīves aprīkojumam - par 4,4%, telefoniem - par 15,3%, sporta un atpūtas piederumiem - par 10,1%.
Pērn cenas būtiski nav mainījušās apģērbiem un apaviem, apģērbu šūšanas materiāliem, vieglajām automašīnām, velosipēdiem, mājsaimniecības tekstilizstrādājumiem, traukiem, citiem mājturības piederumiem un darbarīkiem, kā arī viesnīcu un pasta pakalpojumiem un lidmašīnu biļetēm.
Administratīvi regulējamās cenas 2007.gadā pieauga par 16,5%.
Gada laikā ievērojami pieaugušas gandrīz visu pārtikas preču cenas. Īpaši strauji sadārdzinājās maize, graudaugu izstrādājumi, piena produkti, siers un olas, kad dažu mēnešu laikā atsevišķiem produktiem cenas pieauga par 20% līdz 30%.
Lielāko ietekmi uz vidējo cenu līmeni mājokļu grupā noteica administratīvi regulējamo cenu pieaugums siltumenerģijai, ūdens piegādei, atkritumu savākšanai un kanalizācijas pakalpojumiem, kas pērn bija ievērojami lielāks nekā 2006.gadā. Dārgāka kļuva īres maksa un privatizēto dzīvokļu apsaimniekošanas maksa.
Transporta nozarē pretstatā cenu kritumam 2006.gadā, pērn gan benzīna, gan dīzeļdegvielas, gan autogāzes cenas ievērojami pieauga, veidojot lielāko ietekmi uz vidējo cenu līmeni patēriņa grupā. Dārgāki kļuva pasažieru pārvadājumu pakalpojumi ar vilcienu, tramvaju un autobusu. Cenas pieauga ar privāttransporta ekspluatāciju saistītiem pakalpojumiem - auto remonts un apkope, auto stāvvietas, auto vadīšanas kursi, administratīvie maksājumi u.tml.
Alkohola un tabakas segmentā pērn janvārī un jūlijā tika paaugstinātas akcīzes nodokļa likmes tabakas izstrādājumiem. Ja pēc pirmās nodokļu paaugstināšanas vidējais tabakas izstrādājumu cenu līmenis būtiski nemainījās, tad jūlijā un augustā tika reģistrēts lēcienveidīgs cenu kāpums attiecīgi par 14% un 9,8%.
Līdzīgi kā lielākai daļai pakalpojumu, darbaspēka izmaksu un resursu sadārdzināšanās ietekmē arī viesnīcu un restorānu sektoru - ēdināšanas pakalpojumi gada laikā ir kļuvuši ievērojami dārgāki. Straujāk cenas pieauga skolu, iestāžu un uzņēmumu ēdnīcās, kā arī kafejnīcās. Viesnīcu pakalpojumu cenas gada laikā nav ievērojami pieaugušas un to ietekme uz vidējo cenu līmeni ir nenozīmīga.
Decembrī, salīdzinot ar novembri, patēriņa cenas pieauga par 0,7%, tostarp precēm - par 0,6%, bet pakalpojumiem - par 0,9%.
Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kāpumam pārtikas produktiem un siltumenerģijai, kā arī cenu kritumam apaviem un apģērbiem.
Maizei un graudaugu izstrādājumiem cenas pieauga par 2,6%, pienam un piena produktiem - par 3,3%, sieram - par 8,4%, olām - par 3,1%. Par 1% pieauga ēdināšanas pakalpojumu cenas. Siltumenerģija sadārdzinājās vidēji par 2,1%.
Cenas pieauga mājokļa uzturēšanai un ar to saistītiem pakalpojumiem, mājas aprūpei, ar personisko transportlīdzekļu ekspluatāciju saistītiem pakalpojumiem, kā arī atpūtas, sporta, kultūras, tūrisma, medicīnas un personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumiem.
Sezonas atlaižu ietekmē cenas samazinājās apaviem - par 7% un apģērbiem - par 1,9%.
Dažādas akcijas noteica cenu samazināšanos telekomunikāciju pakalpojumiem - par 1,4%. Atlaižu ietekmē lētāks kļuva sadzīves aprīkojums - par 2,6%. Turpināja samazināties cenas telefona aparātiem, foto un datortehnikai, kā arī viesnīcu pakalpojumiem.
Jau ziņots, ka patēriņa cenas Latvijā 2006.gadā pieauga par 6,8%, bet 2005.gadā inflācija bija 7%.
Pagājušā gada novembrī, salīdzinot ar 2006.gada novembri, patēriņa cenas auga par 13,7%, tai skaitā precēm - par 12,8%, bet pakalpojumiem - par 16%.
Latvijā un pasaulē » Ziņas
Inflācija Latvijā pērn - 14,1%
LETA, 10.01.2008. 13:30 | komentāri (1)
Patēriņa cenas Latvijā pagājušajā gadā pieaugušas par 14,1%, kas ir augstākais inflācijas rādītājs pēdējos desmit gados, šodien paziņoja Centrālā statistikas pārvalde.
Lasi vēl...