Vecāku rindas vērojamas pie Rīgas Franču liceja, Rīgas Zālīša pamatskolas, Rīgas 49.vidusskolas, kur vecāki rindu ieņēma jau naktī.
Piesakot bērnu pirmajai klasei, priekšroka ir tiem bērniem, kuri dzīvo skolas mikrorajonā vai arī kuru brāļi vai māsas mācās attiecīgajā skolā. Pēc tam pieteikšanās secībā tiek uzņemti visi pārējie bērni.
Lai pieteiktu savu bērnu mācībām Rīgas Franču licejā, pirmie vecāki rindā stājušies jau vakar, 14.janvārī, plkst.16.50. Kopumā līdz šā rīta plkst.8 rindā stāvēja 44 cilvēki.
Viena potenciālā pirmklasnieka māmiņa atzina, kā rindā stāv no plkst.19. Viņa norādīja, ka Franču liceju savam bērnam izvēlējusies par mācību iestādi, jo tur jau mācās viens viņas bērns.
Savukārt kāds cits vecāks atzina, ka vēlas, lai viņa atvase mācās Franču licejā, jo tā ir viena no labākajām skolām Rīgā.
Aģentūra LETA novēroja, ka Zālīša pamatskolā sapulcējušies apmēram 100 bērnu vecāki. Skolā viņi sāka pulcēties jau vakar, 14.janvārī, ap plkst.20, lai pieteiktu savus bērnus pirmajā klasē.
Arī Rīgas 49.vidusskolā vecāki pulcējas jau no vakardienas plkst.17.30, bet Rīgas Hanzas vidusskolā vecāki sāka pulcēties rindā šorīt ap plkst.7. Šajās skolās rindā stāv vairāki desmiti vecāku.
Kā ziņots, šodien sākas bērnu pieteikšana pirmajai klasei Rīgas skolās 2008./2009.mācību gadam, informēja Rīgas domes Izglītības, jaunatnes un sporta departamentā.
Rīgā arī 2008./2009.mācību gadā bērnus skolās komplektēs pēc mikrorajonu jeb pieraksta principa, kas gan neizslēdz iespēju pretendēt uz brīvajām vietām jebkurā citā Rīgas skolā. Uz brīvajām vietām priekšrocība ir tiem bērniem, kuriem attiecīgajā skolā mācās brālis vai māsa, kā arī skolas pedagogu un citu darbinieku bērniem. Pārējie tiek uzņemti iesniegumu iesniegšanas kārtībā.
Izglītības iestāžu mikrorajonu princips nav attiecināms uz vairākām mazākumtautību izglītības iestādēm - Rīgas Itas Kozakēvičas Poļu vidusskolu, Rīgas Ebreju vidusskolu, Rīgas Ukraiņu vidusskolu, Rīgas Lietuviešu vidusskolu, Rīgas Igauņu vidusskolu, Rīgas Baltkrievu pamatskolu, kā arī uz speciālajām skolām un klasēm, kur bērnus uzņem, pamatojoties uz pedagoģiski medicīnisko komisiju atzinumiem.
Mikrorajona princips radījis situāciju, kad vecāki bērnu īslaicīgi deklarē rajonā, kur atrodas iecerētā izglītības iestāde, tādējādi šajās skolās veidojot garas rindas uz vietām pirmajā klasē. Šāda manipulācija mazina iespējas iekļūt pirmklasnieka sarakstā tiem bērniem, kas patiesi dzīvo konkrētas skolas rajonā.
Vecāki mācības iestādes izvēli nereti pamato ar tuvumā esošo darba vietu. Tomēr galvenokārt vecāku izvēli par labu konkrētai mācību skolai nosaka tās prestiža līmenis sabiedrībā. Tā, piemēram, pēdējo gadu laikā par populārām kļuvušas Rīgas Franču licejs, Rīgas Zālīša pamatskola, Rīgas 49.vidusskola, kā arī Teikas vidusskola.
Uz Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā uzdoto aptaujas jautājumu "Kā jūs vērtējat situāciju, ka vecāki ir gatavi stāvēt garās rindās, lai savus bērnus pieteiktu prestižā skolā?" 39% atbildētāju atzinuši, ka "skolu prestižs ir tikai sabiedrības radīts stereotips - labu izglītību var iegūt katrā skolā". 28% norādījuši, ka "mācības prestižā skolā ir ļoti būtiski bērna nākotnei, tāpēc vecāku rīcība ir saprotama", savukārt 33% uzskata, ka "šādas rindas vajadzētu izskaust un nodrošināt, lai bērni mācās skolās pēc iespējas tuvāk savai dzīvesvietai".
Noteikumi paredz, ka, piesakot bērnu uzņemšanai pirmajā klasē, vecāki vai aizbildņi uzrāda personu apliecinošu dokumentu un iesniedz iesniegumu. Izglītības iestādes direktors vai viņa pilnvarots darbinieks iesniedzēja klātbūtnē reģistrē iesniegumu.
Pārējie dokumenti, proti, bērna dzimšanas apliecības kopija, izziņa par bērna sagatavošanu pirmajai klasei, izraksts no medicīnas kartes "027/u" par iepriekš izdarītām profilaktiskajām vakcinācijām un medicīniskā karte "026/u" jāiesniedz skolā līdz 1.jūlijam pēc rakstiska paziņojuma saņemšanas par bērnam rezervēto vietu izglītības iestādē.
Pamatojoties uz iesniegumiem, to saņemšanas kārtībā tiek veidots pirmās klases pretendentu saraksts, kur norāda iesnieguma iesniegšanas datumu, bērna vārdu un uzvārdu, deklarēto vai pieraksta dzīves vietu pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Iedzīvotāju reģistra departamenta datiem. Izglītības iestāde līdz 1.aprīlim veiks pārbaudi, vai iesniegumā uzrādītā dzīves vietas adrese atbilst Iedzīvotāju reģistra datiem.
Desmit dienu laikā pēc pirmo klašu komplektācijas pabeigšanas izglītības iestāde rakstiski paziņos vecākiem par bērna uzņemšanu vai par atteikumu uzņemt bērnu izglītības iestādē. Atteikuma gadījumā izglītības iestādes vadītājam jāsniedz argumentēta rakstiska atbilde un tās kopija jānosūta arī Izglītības departamenta rajona vai priekšpilsētas nodaļai, kas vecākiem sniegs informāciju par brīvajām vietām citās izglītības iestādēs.
Rīgas domes Izglītības, jaunatnes un sporta departaments aicina vecākus pieteikt bērnus pirmajai klasei līdz 1.aprīlim.
Vecāki, kuri bērnus skolai nebūs pieteikuši līdz norādītajam datumam, to vēl varēs izdarīt līdz šī gada 31.augustam tajās skolā, kur būs atlikušas brīvas vietas.
Saskaņā ar Vispārējās izglītības likumu bērns skolas gaitas sāk tajā kalendārajā gadā, kad viņam aprit septiņi gadi. Atkarībā no veselības stāvokļa un psiholoģiskās sagatavotības bērns pamatizglītības ieguvi var sākt vienu gadu agrāk vai vēlāk saskaņā ar vecāku vēlmēm un ārstu komisijas atzinumu.
Vispārējās izglītības iestādes direktoram, komplektējot pirmās klases, jāievēro Izglītības likums, Vispārējās izglītības likums un citi spēkā esošie normatīvie akti. Uzņemot bērnus pirmajā klasē, izglītības iestādēs nav atļauts rīkot iestājpārbaudījumus.