Kā īpaša viešņa konferencē uzstāsies Barda Koledžas (ASV) viesprofesore Anna Kafaro, kura kopā ar LKA starpkultūru programmas Latvija–Itālija studentiem ir sagatavojusi ievadreferātu par mūsdienu dramaturga Marko Martineli lugu Troksnis ūdeņos un tajā apcerētajām nelegālās imigrācijas problēmām. Viešņas statusā uzstāsies arī LKA absolvente, Londonas Ekonomikas un politisko zinātņu skolas socioloģijas studiju programmas doktorante Liene Ozoliņa. Viņa ir sagatavojusi rīdzinieku dzīvesstāstos balstītu referātu par postpadomju Latvijas iedzīvotāju pielāgošanos jaunajiem liberālisma apstākļiem.
Kaut kur dziļi manas galvas tumsā es dzirdēju jaunākās ziņas: degunradža dvēsele ir sacirsta gabalos. Kā tas var būt? Vai tad arī dvēsele ir gaļa? Meklēt atbildi uz metaforā uzdoto jautājumu aicinās laikmetīgas dejas horeogrāfijas programmas studenti, izrādot Ilzes Zīriņas (horeogrāfijas autore) darbu Zeltītie zvēri. Kustību un deju teorētiskā aspektā analizēs Laura Vesele un Rita Grīnfelde.
Audiovizuālās un skatuves mākslas teorijas studenti interesējas, kas paliek pāri, kad izrādes mūžs uz skatuves ir beidzies? Izmantojot pieejamo dokumentālo materiālu, topošie mākslas zinātnieki ir rekonstruējuši izrādes, kas kļuvušas par leģendām, un viņi stāstīs par Aleksandra Čaka Spēlē, Spēlmani! Pētera Pētersona 1972. gada iestudējumu Jaunatnes teātrī un Antona Čehova Trīs māsas Māras Ķimeles 1974. gada iestudējumu Valmieras teātrī.
Šogad LKA studējošo konferencē pirmo reizi piedalīsies arī Latvijas Kultūras akadēmijas aģentūras Latvijas Kultūras koledža (LKK) studenti un mācību spēki. Koledžu pārstāvēs kopīgais LKK un Viskonsīnas (ASV) universitātes fotogrāfijas programmas studentu darbs – izstāde Divas valstis – divi skatījumi. Ar aizraujošu izstādes tapšanas procesu iepazīstinās projekta vadītāja Gunta Andersone.
LKA kino māksliniekus pārstāvēs topošā režisore Madara Dišlere ar īsfilmu Dzejolis, kas vēlreiz pieskaras Austras Skujiņas liktenim. Semiotisko pētījumu virzienā aizvedīs Astra Spalvēna ar savu referātu par ēdiena vizuālo raksturojumu. Evita Vitane no kultūrantropoloģiskā skatu punkta ir pētījusi tūrisma ietekmi uz lokālo identitāti, par piemēru izvēloties Latgales reģionu, bet Madara Dobele iepazīstinās ar mūsdienu ekonomisko emigrantu identitātes specifiku. Starpkultūru sakaru programmas studente Anastasija Baranovska ir iedziļinājusies Austrijas kultūrā un tās elementu stereotipiskajā uztverē. Literatūras pētniece Ingmāra Balode atdzeju provokatīvi sauc par kontrabandu literatūrā un paskaidros kāpēc, bet Lauris Bokišs studijas LKA apvieno ar pedagoģisku darbu un literatūras mācīšanā vidusskolā izmanto teātra pedagoģijas elementus. Topošais kultūras sociologs Lauris Melbārdis pievērsies radošuma izpētei un uz to skatās caur tīklu sabiedrības prizmu, savukārt viņa kolēģe Agnese Treimane uzskata, ka māksla bez robežām ir meklējama nekur citur kā tikai... cirkā!
Konferences dalībniekus ar savām skanīgajām balsīm priecēs topošie dramatiskā teātra aktieri Uldis Siliņš un Ance Muižniece.
LKA aicina piedalīties konferences ZinātMāksla darbā, klausīties, vērot, uzdot jautājumus, izteikt savas uzslavas vai kritiku.
Programma:
Latvijas Kultūras akadēmijas zālē, Ludzas ielā 24, Rīga
9.30–10.00 Reģistrācija
Atklāšana. Konferences patrons LKA rektors prof. Jānis Siliņš
Sēdi vada Zane Šiliņa
Uldis Siliņš dzied This is the Life no Kurta Veila un Alana Džeja Lernera mūzikla Love Life.
10.10–10.40 Ievadreferāts. Anna Kafaro (Barda koledža, ASV) un LKA studenti (Latvija–Itālija). Illegal immigration in Italy through Marco Martinelli's theater work.
10.40–11.00 Liene Ozoliņa (LKA absolvente, Londonas Ekonomikas un politisko zinātņu skola, Lielbritānija). DzīvotMāksla: politiskā subjektivitāte postpadomju Latvijā.
11.00–11.20 Anete Tauniņa. Latvijas lauku vides raksturojums realitātē un kino: Kolkas Cool piemērs.
11.20–11.40 Evita Vitane. Kultūras tūrisms un lokālā identitāte.
11.40–12.00 Madara Dobele. Latviešu identitāte mūsdienu ekonomiskās emigrācijas apstākļos.
Ance Muižniece dzied Under the Tree no Hārvija Šmita un Toma Džonsa mūzikla Celebration.
12.00–12.20 Kafijas pauze
Sēdi vada Zane Kreicberga
12.20–12.40 Laura Vesele. Komunikatīvais process laikmetīgās dejas izrādē.
12.40–13.00 Ilze Zīriņa (horeogrāfijas autore) un LKA studenti (Laikmetīgās dejas horeogrāfija). Zeltītie zvēri. Mūzika: Raimonds Tigulis, Alva Noto, Air. Fotogrāfija: Aļona Buhalova.
13.00–13.20 Rita Grīnfelde. Aisedora... Ertnere... Rūtas Dišleres demonstrējumi.
13.20–13.40 Dita Celmiņa, Anete Jansone, Magda Jēgere, Zanda Seņkova. Izrādes rekonstrukcija: Aleksandra Čaka Spēlē, Spēlmani! Pētera Pētersona 1972. gada iestudējumā Jaunatnes teātrī.
13.40–14.00 Astra Spalvēna. Neēd šo ābolu, tas ir mākslas darbs: ēdiena vizuālais raksturojums.
14.00–14.30 Pusdienu pārtraukums
Sēdi vada Raimonds Briedis
14.30–14.50 Gunta Andersone un LKA Kultūras koledžas un Viskonsinas Oklēras universitātes (ASV) studenti. Divas valstis, divi skatījumi.
14.50–15.10 Lauris Bokišs. Teātra pedagoģijas elementu izmantošana literatūras mācīšanā vidusskolā.
15.10–15.30 Aija Murāne, Anna Vilnīte, Anna Zagorska. Izrādes rekonstrukcija: Antona Čehova Trīs māsas Māras Ķimeles 1974. gada iestudējumā Valmieras teātrī.
15.30–15.50 Ingmāra Balode. Atdzeja kā kontrabanda literatūrā jeb daži dzejas tulkojumu aspekti 1960.–1970. gados Latvijā.
15.50–16.10 Kafijas pauze
Sēdi vada Anda Laķe
16.10–16.30 Madara Dišlere (režisore). Īsfilma Dzejolis.
16.30–16.50 Anastasija Baranovska. Austrijas kultūras īpatnību atspoguļojums citu valstu tūrisma materiālos.
16.50–17.10 Lauris Melbārdis. Radošums Latvijā caur tīklu sabiedrības prizmu.
17.10–17.30 Agnese Treimane. Cirks – māksla bez robežām.
17.30 – ∞ Konferences noslēgums, diskusijas, balvas, atvadvārdi.
Konferences rīkotāji nav norādījuši referentu un sekciju vadītāju zinātniskos grādus, akadēmiskos un amata nosaukumus, lai veicinātu demokrātisku un koleģiālu norises atmosfēru.