Par to šodien raksta laikraksti "Diena" un "Latvijas Avīze".
Kā norāda "Diena", saskaņā ar apsūdzību 1961.gadā dzimušais Latvijas nepilsonis laikā no 2002. līdz 2004.gadam uz citas personas vārda izdoto pasi izmantojis 27 reizes, galvenokārt šķērsojot robežu ar Lietuvu un Igauniju. Šī persona ir Polkovņikovs, kuram Krievijā par cilvēka nolaupīšanu grupā 2002.gadā aizmuguriski piespriests cietumsods, jo uz tiesas sēdi Polkovņikovs neieradās. Visticamāk, viņš pameta kaimiņvalsti, tolaik vēstīja Krievijas mediji.
Uz viltoto pasu pēdām policisti, pēc vienas no "Dienai" zināmajām versijām, nonākuši, veicot kādas personas kontroli. Policisti atklājuši, ka šī persona šķērso Latvijas robežu, taču robežsargu datu bāzēs informācija par to neparādās.
Mēģinot noskaidrot, kā tas iespējams, policija sākusi šķetināt noziedzīgo shēmu un sākusi izmeklēšanu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Iespējams, ka tieši Polkovņikovs bija šī persona.
Kā raksta "Diena", lai gan pēdējās sodāmības Latvijā Polkovņikovam reģistrētas pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados un saistās ar zādzībām, viņa vārds figurējis vienā no skaļākajām reketa prāvām. 1995.gadā viņš tika atzīts par aizdomās turēto un izsludināts meklēšanā lietā, kurā Haritonovs un četri viņa līdzgaitnieki pēc ilgas tiesvedības trīs instancēs 1998.gadā tika atzīti par vainīgiem organizētas noziedzīgas grupas izveidošanā, līdzdalību tajā un ķīlnieka sagrābšanu.
Saskaņā ar apsūdzību Haritonovs, izmantojot savu autoritāti noziedznieku vidū, bija izveidojis noziedzīgu grupējumu, kas nodarbojās ar naudas izspiešanu, pielietojot vardarbību. Katram "haritonovietim" brigādē bijuši savi noteikti pienākumi. Polkovņikovs bijis starp tiem, kas rūpējās par naudas un citu materiālo vērtību izspiešanu. Viņš minēts arī epizodē, kas tika izdalīta no kopējās Haritonova grupējuma krimināllietas un saistīta ar uzņēmēju, firmas "D&L" līdzīpašnieku Vladimiru Dukātu.
1992.gadā Dukātam draudēts, viņš ticis vairākkārt piekauts un piespiests izstāties no "D&L". Haritonovs kā "jumts" pats personīgi ieradies uz pārrunām ar uzņēmēju, bet pāris dienu vēlāk par "haritonoviešiem" uzskatītie Aleksandrs Kisels un Polkovņikovs pieprasījuši viņam samaksāt 10 000 ASV dolāru, kas it kā esot parāds līdzīpašniekam Karolam Lesinskim. Tā kā uzņēmējs šādu naudu samaksāt nav spējis, viņam nācies parakstīt dokumentus par izstāšanos no kopuzņēmuma.
Vēlāk Dukāts vērsās prokuratūrā ar iesniegumu un ar prasību tiesā atjaunot viņa dalību "D&L", bet neilgi pēc tam tika uzspridzināts pie savas firmas veikala.
Pēc pazušanas no Latvijas Polkovņikova vārds atkal parādās 1997.gadā. Novembrī viņš tika arestēts Maskavā, liekot Latvijas prokuratūrai cerēt, ka Krievija viņu izdos. Avīze "Čas" tolaik rakstīja, ka pie Polkovņikova tika atrastas viltotas gan Krievijas, gan Latvijas pilsoņa pases.
Savukārt martā Krievijas laikraksts "Kommersant-Daily" rakstīja, ka Palkoša kļuvis par vērā ņemamu personu Solncevas grupējumā Maskavā, pārraugot "Baltijas virzienu".
Rakstā apgalvots, ka viņš pat devies uz Rīgu, lai pārliecinātu vietējo autoritāti un savu paziņu Valēriju Berlinu veikt iemaksas Krievijas kriminālajā kopkasē. Par Haritonova pēcteci uzskatītais Berlins maksāt atteicās. Viņš 1997.gada janvārī smagi cieta sprādzienā, bet vēl pēc trim gadiem tika nošauts.
Kā raksta "Latvijas Avīze", tiesa jau ir izskatījusi kādu epizodi, kas atsevišķi izdalīta no ''lielās'' pasu lietas - par viltotu dokumentu izmantošanu vainīgajai piespriests naudas sods.
Notiesātā sieviete "iekrita" visnotaļ muļķīgi, mēģinot izlidot aizvadītā gada jūnijā no Rīgas uz Krieviju. Viņa robežsardzē parādīja abas pases - gan Krievijas, gan Latvijas, bet dubultpilsonību Latvijas likumdošana nepieļauj.
Kad ieradās policija un sāka skaidrot lietas apstākļus, izrādījās, ka Latvijas pilsoņa pase sievietei izdota nelikumīgi 2006.gadā. Turklāt izrādījās, ka pase ir ne tikai šai Krievijas pilsonei, bet arī viņas vīram un diviem bērniem. Noskaidrojās, ka viņa ir kādas Latvijas bankas līdzīpašnieka sievasmāsa.
Kā atgādina "Latvijas Avīze", no aizdomās turamo personu loka vienīgais plašāk izskanējušais ir bijušās PMLP Iedzīvotāju reģistra departamenta direktores Olitas Magones vārds. Neoficiāla informācija, kas ir "Latvijas Avīzes" rīcībā, liecina, ka tieši viņa minētajai sievietei ir "izkārtojusi pilsonību" Latvijas pases saņemšanai.
Magone pērnvasar aizturēta uz aizdomu pamata un divas diennaktis pavadījusi iepriekšējās izmeklēšanas izolatorā. Šī amatpersona jau kā Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta vadītāja janvāra sākumā uzrakstījusi atlūgumu un nekādus komentārus nesniedz.
Pie Latvijas pases tika arī kāda persona, kurai esot labas attiecības ar Kremļa vadību, kāds stomatologs, kurš bieži esot redzams Krievijas televīzijā, arī citi ne tik publiski, tomēr ļoti turīgi Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas pilsoņi un viņu ģimenes locekļi.
Šie viltoto dokumentu īpašnieki ar starpnieku palīdzību - paši saņēmēji pat neieradās pases saņemšanai, bet dokumentus nogādāja kurjers - pases izmantoja kontu atvēršanai Latvijas bankās, nekustamo īpašumu iegādei Rīgā un Jūrmalā. Vairākiem no šiem īpašumiem jau uzlikts arests un pases anulētas - tās atzītas par nederīgām visā Šengenas zonā, raksta "Latvijas Avīze".
Latvijā un pasaulē » Sadzīve
Saistībā ar nelikumīgi izdoto pasu lietu tiesas priekšā stāsies bijušais "haritonovietis"
LETA, 23.01.2008. 08:28
Saistībā ar nelikumīgi izdoto pasu lietu, ko izmeklē Drošības policija, 17.martā tiesas priekšā par atkārtotu viltotu dokumentu izmantošanu stāsies bijušais Ivana Haritonova "brigādes" dalībnieks, vēlāk Maskavas kriminālo grupējumu pārstāvis Jurijs Polkovņikovs ar iesauku Palkoša.
Lasi vēl...