Kompānija "Telecentrs" pašlaik ir viens no lielākajiem IT jomas spēlētajiem Latvijā, kas piedāvā gan interneta, gan platjoslas datu pārraides, web, epasta uzturēšanas u.c telekomunikāciju pakalpojumus. 2007.gadā sākumā uzņēmums pēc reorganizācijas pārgāja Igaunijas "Norby Telecom" īpašumā. Līdz tam "Telecentra" lielākais īpašnieks bija "Dewson Invest", ziņo "Diena".
No Uzņēmumu reģistrā (UR) pieejamās informācijas par "Telecentru" redzams, ka "Dewson Invest" pilnvarotais pārstāvis bijis Ventspils amatpersonu lietā aizdomās par naudas legalizēšanu turētais advokāts Gints Laiviņš-Laivenieks. UR pieejamie dokumenti liecina, ka naudu investīcijām biznesā "Telecentram" aizdevusi cita britu Virdžīnās reģistrēta ārzonas firma "Kaywood", kurā patiesā labuma guvējs, pēc "Dienas" rīcībā esošiem dokumentiem, ir bijis Aivars Lembergs. Pati "Kaywood" kā līdzīpašniece figurē arī naftas tranzīta, bruģa ražošanas un celtniecības biznesā.
"Dewson Invest" ir viena no ārzonu kompānijām, kuras vārds atrodams Lihtenšteinas firsta apgabaltiesas lēmumā par Lemberga seniora un juniora īpašumu arestu saistībā ar pret viņiem sākto kriminālprocesu par naudas atmazgāšanu. "Dewson Invest", kā rāda izmeklētāju materiāli, ir kompānija, uz kuru plūst Vaducā reģistrētas "Annapolis Anstalt" nauda. Savukārt "Annapolis" kopš 1998.gada bija atvērts konts Vaducas bankā "Verwaltungsundprivatbank", kura patiesā labuma guvējs bija Anrijs Lembergs. Izmeklētāji ir pieļāvuši, ka Vaducas firma kalpoja par sadalītāju naudas plūsmām uz Latviju, skaidro "Diena".
Nauda, ko "Annapolis" pārskaitīja "Dewson Invest", kā izriet no Lihtenšteinas tiesas materiāliem, nākusi no vēl citas Anrija Lemberga interesēs pārvaldītas firmas - Vaducā reģistrētās "Camden", vēsta laikraksts, norādot, ka to, cik daudz naudas "Dewson Invest", kas bija lielākais "Telecentra" īpašnieks, ieguldījis tā attīstībā nav zināms. Taču pēc UR pieejamiem datiem var lēst, ka firmas pamatkapitāla palielināšanā "Dewson Invest" investējis aptuveni pusotru miljonu latu.
"Diena" raksta, ka vēl viens "Telecentra" īpašnieks bijis SIA "Future Consulting". Divi tās līdzīpašnieki - Jānis Zips un Guntars Spunde apsūdzēti digitālās TV krimināllietā. Spunde kopš 2000.gada marta bija digitālgeitā tieši iesaistītās valsts AS "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" speciāli digitālās TV ieviešanas projektam izveidotās meitasfirmas "Digitālais Latvijas radio un televīzijas centrs" valdes priekšsēdis. Savukārt Zips - digitālās TV ieviesējas britu pastkastītes firmas "Kempmayer Media" meitasfirmas "Kempmayer Media Latvija" valdes loceklis.
Viņiem piederošās "Future Consulting" juridiskā adrese ir Elijas 17, ēkā, kur atrodas Latvijas Neatkarīgā televīzija. Gan Zips, gan Spunde kopš 2004.gada aprīļa, kad izvērsās digitālās TV krimināllietas izmeklēšana, šīs mazās Telecentrs dalībnieces līdzīpašnieku vidū vairs nav, vēsta laikraksts.
"Diena" norāda, ka "Telecentra" attīstībā liela nozīme bijusi Ventspils pašvaldībai. Tieši ar e-Ventspils projekta uzvarētāju AS "Softex Latvia" 2001.gada beigās parakstītais līgums par pilsēttīkla izveidi un interneta pieslēguma ierīkošanu Ventspils pilsētā bija pirmais lielākais tikko radītā "Telecentra projekts". Turpmākā firmas darbība ļāva uzsākt vērienīgu telekomunikāciju projekta realizēšanu gan Ventspilī, gan Jelgavā, Rēzeknē, Rīgā un kļuva par atspēriena punktu biznesa izaugsmei Latvijā. 2001.gadā, kad "Telecentrs" tapa, tā apgrozījums bija 1681 lats, bet, piemēram, 2006.gadā - 2,065 miljoni latu.
Laikā, kad "Telecentrs" sāka savu pirmo projektu Ventspilī, atbildīgais par elietām pašvaldībā, pildot Ventspils pilsētas domes izpilddirektora vietnieka amatu, bija pašreizējais "Kultūras informācijas sistēmas" (KIS) direktors Armands Magone, ziņo laikraksts.
Jaunākais un līdz šim lielākais projekts, kurā iesaistīts "Telecentrs" ir viens no Gaismas tīkla projektiem. Proti, pērn, kad jau piederēja "Igaunijas Norby Telecom", "Telecentrs" kopīgi veidotā apvienība ar "Lattelecom" un "Telia Latvija" uzvarēja valsts aģentūras KIS konkursā par vienotas datu pārraides infrastruktūras ierīkošanu jeb pieslēgumu internetam Latvijas publiskajās bibliotēkās. Projekta apjoms ir 4,1 miljons latu (bez PVN), interneta pieslēgums tā laikā tiks nodrošināts 852 bibliotēkām, un tas tiek īstenots Latvijas valsts un Geitsu fonda līdzfinansētā Latvijas publisko bibliotēku attīstības projekta gaitā, vēsta "Diena".
Laikraksts norāda arī uz "Telecentra" dalību atsevišķos Rīgas domes konkursos. Uzņēmums uzvarēja Rīgas domes Informācijas tehnoloģiju centra (ITC) iepirkuma konkursā par interneta pieslēgšanu Rīgas skolām. Konkursu pakalpojumam rīkoja divreiz - 2002.gada vasarā un 2004.gada pavasarī. Tas bija laiks, kad Rīgas domes varas groži bija sociāldemokrātu, ar kuriem Aivaram Lembergam bija sadarbības līgums, un citu kreiso spēku rokās.
Pirmoreiz līgumu ar "Telecentru" Rīgas domes ITC noslēgt neizdevās, jo uzvaru konkursā Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) apstrīdēja "Lattelecom". Abu piedāvātā cena 120 Rīgas skolu pieslēgšanai internetam atšķīrās par miljons latiem. IUB konkursu rezultātu neapstiprināja.
2004.gada pavasarī dome izsludināja jaunu konkursu un maijā "Telecentru" atkal atzina par uzvarētāju. Interneta ierīkošanu Rīgas skolās firma solīja veikt par 2,46 miljoniem latu. Ar Lembergu saistītā "Telecentra" piedāvājums atkal bija par miljons latiem dārgāks nekā cita konkursa dalībnieka piedāvājums. IUB sāka pārbaudi. Tomēr nedēļu vēlāk līgumu atļāva slēgt. Lietas materiālus toreiz pieprasīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kurš vēlāk nolēmis atteikties ierosināt kriminālprocesu, ziņo "Diena".
IUB pārbaudīja vēl vienu 2002.gadā notikušu konkursu, kurā par 2,34 miljoniem latu "Telecentrs" bija ieguvis tiesības nodrošināt Rīgas akadēmiskā datu pārraides tīkla sakaru kanālu. Telecentra piedāvājums bija par 1,2 miljoniem latu dārgāks nekā lētākais. Arī par šo konkursu IUB sāka pārbaudi un aizliedza slēgt līgumu.