Pētījuma rezultāti liek šaubīties, vai cilvēkiem, kas sirgst ar vieglu un mērenu depresiju, vajadzētu izrakstīt tādus medikamentus kā "Prozac", ko visā pasaulē lieto 40 miljoni cilvēku.
"Uzlabojumu atšķirība starp pacientiem, kas lietoja placebo un antidepresantus, nav ļoti liela. Tas nozīmē, ka depresiju var ārstēt bez ķīmiskas iejaukšanās," norādīja Hallas universitātes profesors Ērvins Kiršs, kurš vadīja pētījumu.
"Ņemot vērā šos rezultātus, ir maz iemeslu izrakstīt antidepresantus pacientiem, izņemot vissmagākos depresijas gadījumus un ja alternatīvas ārstēšanas metodes nav nesušas rezultātus," sacīja Kiršs.
Pētījums publicēts žurnālā "PLoS". Tajā pētīta zāļu "Prozac", "Seroxat", "Effexor" un "Serzone" iedarbība depresijas ārstēšanā. Pētījumā atklājies, ka šie medikamenti tikai dažiem cilvēkiem ar smagu depresiju ir efektīvāki nekā placebo.
Kirša komanda norādīja, ka viņu darbs ir viens no plašākajiem un dziļākajiem pētījumiem par jaunās paaudzes antidepresantu jeb selektīvo serotonīna atpakaļsaistes inhibitoru (SSRI) efektivitāti.
Tajā pašā laikā zāļu kompānijas apšaubīja pētījuma rezultātus.
"Prozac" ražotāja "Eli Lilly" pārstāvis norādīja, ka "ilggadīga zinātniska un medicīniska pieredze" ir apstiprinājusi "Prozac" kā efektīvu antidepresantu.
"Seroxat" ražotājs "GlaxoSmithKline" paziņoja, ka pētījumā nav atzīti zāļu "ļoti pozitīvie efekti".
"Viņu slēdzieni ir pretrunā ar to, kas novērots īstā klīniskā praksē. Šīs jomas eksperti plaši atzīst, ka pētījumi par depresiju ir ļoti sarežģīti un komplicēti," teikts kompānijas paziņojumā.
Savukārt Lielbritānijas Psihiatriskās karaliskās koledžas direktora vietnieks Tims Kendels pētījumu rezultātus nodēvēja par ārkārtīgi svarīgiem, norādot, ka tie pierāda nepieciešamību likt zāļu kompānijām publiskot pilnīgus datus par visiem klīniskajiem pētījumiem.
"Es domāju, ka ir pārāk bīstami zāļu kompānijām, kurām peļņa ir galvenais faktors, ļaut neizpaust datus, kas parāda, ka kāds medikaments ir neefektīvs vai kaitīgs," viņš norādīja.
Arī britu garīgās veselības labdarības organizācijas "Mind" pārstāve Alisone Koba paziņoja, ka pētījuma rezultāti ir nopietns trieciens medikamentu dominancei depresijas ārstēšanā.
"Antidepresanti tiešām palīdz daudziem cilvēkiem, bet nekādā gadījumā ne visiem, un daži cilvēki no tiem izjūt smagas blakusparādības," sacīja Koba.
"Deviņi no desmit ģimenes ārstiem atzīst, ka viņi ir spiesti izrakstīt zāles, jo viņiem nav pienācīgas pieejas "pārrunu terapijai", kā uzvedības izziņas terapijai, kas vieglas depresijas gadījumos ir rekomendēta kā pirmā ārstēšanas metode," viņa skaidroja.