Pirmdiena, 18.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Doloresa, Aleksandrs;

Latviešiem ir otra sliktākā zobu veselība Eiropā

LETA, 18.03.2008. 16:05

Latvija atrodas pirmspēdējā vietā iedzīvotāju mutes un zobu veselības jomā Eiropā. Vēl sliktāki rādītāji mutes un zobu veselības jomā ir tikai lietuviešiem, liecina Sabiedrības veselības aģentūras 2007.gadā veiktais pētījums.
Pētījumā norādīts, ka pēdējos piecus gadus saglabājusies tendence, ka katram trešajam bērnam sešu gadu vecumā ir vismaz viens kariozs zobs. 12 gadīgu bērnu vidu KPE indekss (kariozo, plombēto, ekstrahēto zobu vidējais skaits uz vienu pacientu) ir gandrīz trīs reizes augstāks.

Lielbritānijā, Dānijā un Zviedrijā 2003.gada KPE indekss bija tuvu 1. Salīdzinoši Latvijā šis rādītājs ir gandrīz trīs reizes augstāks. Vēl lielāks šis rādītājs ir vienīgi Lietuvai.

Pēc Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma 2002.gada datiem, katrs ceturtais skolēns (vairāk zēnu nekā meiteņu) našķojas vismaz sešas vai vairākas reizes dienā. Bieži vien starp maltītēm tiek lietoti cukuru saturoši pārtikas produkti. Tomēr pētījumu rezultāti liecina, ka regulārai zobu tīrīšanai vismaz divas reizes dienā ar fluorīdu saturošu zobu pastu ir lielāka nozīme kariesa riska samazināšanā bērniem nekā cukuru saturošas pārtikas ierobežošana.

Savukārt pētījuma dati liecina, ka no 13 gadus veciem bērniem zobus vairāk nekā vienu reizi dienā tīra tikai puse bērnu. Zobu tīrīšana populārāka ir meiteņu vidu. To bērnu īpatsvars, kuri tīra zobus vienu reizi dienā un biežāk, kopš 1994.gada ir palielinājies 1,7 reizes.

Zobus biežāk nekā reizi diena tīra tikai 35%-41% pieaugušo. Katrs trešais iedzīvotājs pēdējā gada laika ne reizi nav apmeklējis zobārstu, un šo iedzīvotāju īpatsvars nemazinās.

Pētījumā norādīts, ka Latvijā ir vidēji zems fluora saturs dzeramajā ūdenī, tāpēc ļoti nepieciešama ir fluoru saturošu zobu tīrīšanas līdzekļu lietošana.

Pētījuma autori norāda, ka kariess ir kļuvis par veselības problēmu, kas skar cilvēkus jebkurā vecumā. Būtiska nozīme kariesa izveide ir vairākiem faktoriem, kas savā starpā mijiedarbojas. Par visefektīvāko profilaktisko kariesa izplatības samazināšanās metodi tiek minēta pašvaldību ūdens apgādes sistēmas ūdens fluorēšana un fluoru saturošu zobu pastu lietošana.

SVA pētnieki savā pētījumā izsaka priekšlikumu turpināt realizēt organizētu fluorīdu preparātu izsniegšanu bērniem pirmsskolas izglītības iestādēs un skolās līdz 5.klasei, kā arī turpināt veikt izglītojošu darbu, lai palielinātu bērnu un pusaudžu īpatsvaru, kuri tīra zobus divas reizes diena.

Tāpat SVA iesaka stingrāk kontrolēt ēdināšanas sistēmu skolas, atgriežoties pie vienotas un veselīgas ēdināšanas, kā arī iespēju robežās novērst saldinātu atspirdzinošo dzērienu un našķu tirdzniecību skolās un to tuvumā.

SVA iesaka izglītot pieaugušos mutes higiēnas jautājumos, veicinot bērniem zobu tīrīšanas paradumu veidošanos jau ģimenē.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV