Vārdu vai uzvārdu varēs mainīt arī tad, ja persona vēlēsies iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā, savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, kā arī nepilngadīgas personas tēvs vai māte būs tiesāta par tīša, smaga nozieguma izdarīšanu.
Jaunā likuma mērķis ir nodrošināt tiesisku pamatu personas vārda, uzvārda un tautības maiņai, iepriekš norādīja TM pārstāve.
Pašlaik likums nosaka, ka vārdu, uzvārdu un tautības ierakstu drīkst mainīt persona, kas sasniegusi 16 gadu vecumu, bet Personu apliecinošu dokumentu likums nosaka, ka pase personai jāsaņem pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas.
Līdz ar to personai, kas likumā noteiktajā kārtībā īsteno savas tiesības un pienākumus, pēc vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņas atļaujas saņemšanas nepieciešams atkārtoti vērsties Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē jauna personu apliecinoša dokumenta saņemšanai.
Pēc likuma stāšanās spēkā būs noteikts, ka arī nepilngadīga persona vecumā no 15 līdz 18 gadiem drīkstēs mainīt vārdu, uzvārdu un tautību tikai ar rakstisku vecāku vai aizbildņu piekrišanu vai ar bāriņtiesas lēmumu. Savukārt nepilngadīgas personas līdz 15 gadu vecumam iesniegumu vārda, uzvārda maiņai varēs iesniegt tēvs vai māte, kas līdz šim nebija iespējams.
Likumprojekta noteikumi paredz būtiskas izmaiņas gadījumos, kad persona vēlas mainīt esošo tautību uz "latvietis". Saskaņā ar likumprojekta prasībām personai vairs nebūs nepieciešams uzrādīt izglītības vai citu dokumentu, kas apliecinātu šīs personas augstāko vai vidējo valsts valodas prasmes pakāpi. Līdz ar to persona, sasniedzot 15 gadu vecumu, būs tiesīga mainīt esošo tautību uz "latvietis” pirms izglītības dokumenta saņemšanas.
Likumprojekts nosaka valsts nodevu par vārda, uzvārda un tautības maiņu palielināt līdz 50 latiem līdzšinējo 20 latu vietā. Valsts nodevas paaugstināšana ir viena no metodēm, kā nodrošināt valsts iestādes produktīvu darbu, iepriekš paskaidroja Pakalne.
No valsts nodevas samaksas būs atbrīvotas nepilngadīgas personas, kuras mainīs vārdu un uzvārdu pirms 15 gadu vecuma sasniegšanas, kā arī visas tās personas, kuras vēlēsies kļūt par lībiešiem.
Par likuma pieņemšanu vēl jālemj Saeimai.