Sestdiena, 23.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds;

Drošības policija sākusi pārbaudi saistībā ar Lapsas iesniegtajiem audio ierakstiem

LETA, 04.04.2008. 13:09

Drošības policijā uzsākta pārbaude saistībā ar žurnālista Lato Lapsas iesniegtajiem audio ierakstiem, kuros dzirdamas vairāku sabiedrībā pazīstamu cilvēku balsis un kas atbilstot sarunu atšifrējumiem, kas publicēti viņa vadītās SIA "Baltic Screen" izdotajā grāmatā "Kampējs. Stāsts par Andri Šķēli un vērdiņu", informēja Drošības policijas priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa.
Sākotnēji Lapsa vērsās prokuratūrā, bet Ģenerālprokuratūras Īpaši pilnvarotu prokuroru nodaļas prokurors pēc iepazīšanās ar Lapsas iesniegumu nodeva to Drošības policijai iesnieguma satura izvērtēšanai un pārbaudei, vai šīs sarunas nesatur norādes uz kādu noziedzīgu nodarījumu.

Jau ziņoja, ka Lapsa ģenerālprokuroram Jānim Maizītim nosūtījis gan iepriekšminētos audio ierakstus, gan viņa rīcībā esošos atšifrējuma digitālos fotoattēlus un aicinājis prokuratūru izvērtēt šos materiālus un to saturu, lai noskaidrotu, vai tie ir autentiski, nemontēti un nekoriģēti un vai tajos dzirdamajās sarunās nav kādu noziedzīgu nodarījumu pazīmju.

Iesniegumā Lapsa norāda, ka viņa rīcībā ir nonākuši audio ieraksti, kuros dzirdamās balsis viņam atgādinot vairākus sabiedrībā pazīstamus cilvēkus, tostarp arī izbijušas augstas valsts amatpersonas.

Fragmentāri noklausoties šos ierakstus, Lapsam radusies pārliecība, ka šie ieraksti caurmērā atbilst grāmatā par Šķēli publicētajiem sarunu atšifrējumam.

Grāmatā "Kampējs. Stāsts par Andri Šķēli un vērdiņu" nodaļā "Kampēju "brālība" - mīti un realitāte" autori publicē, iespējams, 1999.gada 17.maijā notikušas neformālas sanāksmes sarunu atšifrējuma fragmentus, norādot, ka gadījumā, ja atšifrējums atbilst reāli notikušā sapulcē reāli notikušai domu apmaiņai, tad runa ir acīmredzami par apmēram astoņus gadus eksistējuša neformāla domubiedru loka sanāksmi.

Autori norāda, ka samērā biežs runātājs, kura pieminēšana sarunu atšifrējumos liekot autoriem domāt par advokātu Andri Grūtupu, grupas darbību un problēmas apcer pagarā monologā, kurā tiekot runāts par brīdi, kad "mēs pietuvojāmies pie Andra valdības veidošanas - faktiski tas bija moments, kad mēs bijām visspēcīgākie, vai arī citi domāja, ka mēs esam visspēcīgākie", un arī dalās domās par turpmāko grupas pastāvēšanas veidu, kā arī tās domubiedriem, kas būtu vēlami, un tiem, kas nerīkojas pietiekami lojāli grupas interesēm.

Tāpat sarunu atšifrējumos autori norāda, ka kāds Gundars, "kurš ļoti atgādina tautpartijieti Gundaru Bērziņu", sanāksmē atzīst - "kaut arī mums it kā pārstāvniecība visās varas struktūrās nav slikta, mūsu ietekme, manuprāt, samazinās", un aicina domāt par šī procesa iemesliem.

Autori norāda, ka šajā sapulcē vārdu ņem "kāds tās dalībnieku īpaši respektēts kungs", kura uzstāšanās tiekot pieteikta ar vārdiem: "Es lieku priekšā - Šķēles kungs lai uzstājas ar programmatisku runu". Viņš, aicinot būt paškritiskiem pret sevi, atzīst, ka "pārlieku liela demokrātija arī ved pie sabrukuma", kā visvairāk pērkamos un visvieglāk pērkamos piemin "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK un saka, ka "jautājums ir tikai par cenu". Viņš arī uzsver, ka ir svarīgi darīt visu, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri ir dažādās vietās ar dažādām iespējām, un nosauc konkrētas personas, kurām palīdzēt nepieciešams.

Autori atgādina, ka par grupējuma eksistenci daudz runāts jau vismaz kopš 1996.gada, kad bijušais iekšlietu ministrs Jānis Ādamsons paziņojis par diviem Latvijā it kā eksistējošiem lieliem augstākajos varas ešelonos atbalstītiem grupējumiem - "strīpainajiem" un "pumpainajiem". Pēdējo nometnei politiķis pieskaitīja Šķēli, Jāni Kinnu, Edmundu Krastiņu, Gundaru Bērziņu un advokātu Grūtupu.

Savā iesniegumā prokuratūrai Lapsa norāda, ka atšifrējums viņa rīcībā nonācis reizē ar iespējamo telefonsarunu atšifrējumu, kuru viņš 2007.gadā nodevis prokuratūras rīcībā. Pērn arī šo atšifrējumu, kas viņa rīcībā bija nonācis datorizdruku digitālo fotoattēlu veidā, viņš nodevis Drošības policijas pārstāvim.

Kā ziņots, Lapsa pērn Ģenerālprokuratūrā iesniedza, iespējams, ilgstoši noklausīto tieslietu sistēmas darbinieku telefonsarunu atšifrējumus un lūdza pārbaudīt, vai šāda noklausīšanās patiešām notikusi un kas to veicis. Ja atšifrējumi atbilst reālu personu reāli notikušām sarunām, iesniegumā tika lūgts izvērtēt, vai šajās sarunās nav saskatāms nozieguma sastāvs.

Pārbaudot Lapsas iesniegtos tiesnešu un advokāta Andra Grūtupa biroja darbinieku iespējamo sarunu atšifrējumus, kas publicēti grāmatā "Tiesāšanās kā ķēķis", prokuratūra konstatēja divas civillietas, kurās Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijas tiesneša pieņemtie spriedumi bijuši nelikumīgi un nepamatoti.

Tāpat pēc grāmatas "Tiesāšanās kā ķēķis" iznākšanas un prokuratūrā uzsāktās pārbaudes tika atcelts 2007.gada sākumā pieņemtais lēmums par atteikšanos uzsākt procesu saistībā ar Satversmes tiesas (ST) tiesneša Kaspara Baloža un advokāta Grūtupa biroja advokātu Aivara Lošmaņa un Erlena Kalniņa prokuratūrai paustajām aizdomām par viņu telefonsarunu noklausīšanos.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV