Baltijas jūra ir viena no piesārņotākajām jūrām pasaulē, un situācija tajā ir draudīga. Ikviena spēkos ir palīdzēt to aizsargāt, apvienojot spēkus Baltijas jūras glābšanai. Akcija "Sadzirdi Baltijas jūru!" vienlaicīgi būs gan izglītojoša, gan praktiski noderīga.
Akcijas mērķis ir veicināt nolietotu mobilo tālruņu nodošanu pārstrādei, tādējādi aizsargājot vidi no piesārņojuma un samazinot dabas resursu izmantošanu citu produktu ražošanā. Tele2 un Nokia par katru nodoto telefonu ziedos 5 eiro Baltijas jūras glābšanai. Turklāt, nododot veco tālruni, ikvienam ir iespēja iegādāties jaunu Nokia tālruni par īpašu cenu.
„Uzsākot šo labas gribas akciju, aicinu ikvienu dot savu ieguldījumu Baltijas jūras glābšanā. Vienlaicīgi tā ir praktiska iespēja atbrīvoties no nolietotajiem mobilajiem tālruņiem videi draudzīgā veidā – nolietotos tālruņus ir iespējams nodot gandrīz 140 Tele2 tirdzniecības vietās visā Latvijā, turklāt šī iespēja tiks nodrošināta arī pēc akcijas noslēguma”, atzīmē Tele2 mārketinga direktors Jānis Spoģis.
Akcijas „Sadzirdi Baltijas jūru!” pasākumi notiks Tele2 klientu apkalpošanas centros 2.jūlijā Rīgā, 3.jūlijā Siguldā, Cēsīs un Valmierā, 4.jūlijā Bauskā, Jelgavā, Dobelē un Saldū, 7.jūlijā Talsos, Ventspilī un Liepājā, 8.jūlijā Jēkabpilī, Preiļos, Daugavpilī un visbeidzot 9.jūlijā Rēzeknē un Ludzā.
Akcija „Sadzirdi Baltijas jūru!” tika atklāta šodien, no Tele2 klientu apkalpošanas centra „Merķelis” Rīgā uzsākot 2 nedēļu tūri pa Latviju. Ar BM Auto piešķirto ekonomisko Mini Cooper speciālas tvertnes nolietotu telefonu savākšanai tiks nogādātas visos, vairāk nekā divdesmit, reģionālajos Tele2 klientu apkalpošanas centros. Akcija norisināsies līdz pat vasaras beigām un tajā iesaistīsies arī visi Tele2 dīleri, kopskaitā gandrīz 140 tirdzniecības vietās visā Latvijā.
“Nokia mērķis šajā kampaņā ir atbalstīt videi draudzīgu dzīvesveidu, piedāvājot patērētājiem iespēju nodot otrreizējai pārstrādei savus vecos tālruņus un piederumus, kas vairs netiek izmantoti. Lai arī šādi tālruņi var likties nederīgi, tajos ir vērtīgs un atkārtoti izmantojams materiāls”, saka Nokia mārketinga vadītāja Merita Jauce.
Pasaules dabas fonda direktors Uģis Rotbergs uzsver, ka „rūpes par dabu nav vides organizāciju monopols. Apsveicami, ka tādi atzīti biznesa līderi kā Tele2 un Nokia savā darbā ievieš programmas, kas reizē „audzina” videi draudzīgāku patērētāju un samazina paša uzņēmuma ietekmi uz vidi.”
Ikviena spēkos ir palīdzēt aizsargāt Baltijas jūru, ne vien piedaloties akcijā, bet arī ikdienā sekojot Pasaules dabas fonda padomiem un ar atbildības sajūtu izbaudot atpūtu pie jūras.
Padomi Baltijas jūras saglabāšanai
Mājās un vasarnīcās
Parūpējies, lai vasarnīcas un pirts notekūdeņi tiek attīrīti pirms to nonākšanas augsnē vai ūdenskrātuvēs.
Izveido bioloģisku sauso tualeti pie vasarnīcas.
Dārzā neizmanto sintētiskos kaitēkļu apkarošanas līdzekļus un mākslīgo mēslojumu, jo daļa no tā nonāk jūrā.
Veido kompostu no organiskajiem atkritumiem.
Dedzini tikai ar sintētiskām vielām neapstrādātu koksni, uzmanot, lai pelni nenonāk ūdenī.
Virtuvē
Izvēlies ekoloģiski tīrus, veģetārus, vietējas izcelsmes produktus.
Iegādājies savvaļā, nevis zivju audzētavā augušas zivis. Neiegādājies nepieaugušas zivis.
Centies neēst nārsta laikā – rudenī – nozvejotās mencas un savvaļas lašus.
Dod priekšroku asariem, līdakām, Baltijas siļķēm.
Kustībā
Nebraukā pa kāpām ar motorizētu transporta līdzekli!
Cieni vārīgo jūras piekrastes dabu. Centies neplūkt puķes, netraucēt dzīvniekus un pastaigām izmantot takas.
Pavasarī un agrā vasarā neuzturies putnu ligzdošanas vietās.
Lai nokļūtu piekrastē, izmanto autobusu vai vilcienu.
Lai nokļūtu darbā, brauc ar velosipēdu, ej ar kājām vai izmanto sabiedrisko transportu.
Brauc ar vilcienu, nevis lido, – klimata pārmaiņas veicina jūras aizaugšanu.
Kuģojot
Burā un airē, nevis brauc ar motorlaivu!
Izvairies no pārlieku biežas vizināšanās ar ūdens motociklu un braukāšanas ar ūdensslēpēm, tā samazinot piesārņojumu un troksni.
Centies krasta tuvumā neradīt lielus viļņus.
Uz motorjahtas tualetes atkritumus uzglabā atbilstošā konteinerā un iztukšo to tikai ostā ar speciāli tam paredzētām ierīcēm.
Ievērojot tīrību
Atceries – jūra nav tualete!
Neizmanto jūru, ezerus un upes, lai mazgātos pats vai tajā mazgātu automašīnu, jo mazgāšanas līdzekļu sastāvā esošās vielas veicina ūdens aizaugšanu.
Neizlej sadzīves notekūdeņus tieši jūrā. Labāk tos izlej uz zemes pietiekamā attālumā no krasta.
Mājās neizmanto fosfātus saturošus mazgāšanas līdzekļus, jo daļa no tiem paliek notekūdeņos un nokļūst jūrā.
Apsaimniekojot atkritumus
Jūra nav izgāztuve! Neizlej jūrā sadzīves notekūdeņus, neizmet atkritumus un jebko citu, kam tur nav īstā vieta.
Centies samazināt atkritumu daudzumu, izvēloties mazāk iepakotas preces vai preces videi draudzīgā iepakojumā.
Šķiro atkritumus.
Nedrazo pats un savāc citu dabā izmestos atkritumus.
Vienreiz lietojamo plastmasas galda piederumu vietā izvēlies no kukurūzas cietes gatavotus dabā sadalošos traukus un koka galda piederumus.
Ejot pēc iepirkumiem, ņem līdzi savu iepirkumu maisiņu.