Diemžēl, bet kādreiz arī labajiem stāstiem reiz pienāk beigas.. Tautā mīlētais starptautiskais mūzikas festivāls Rīgas Ritmi šogad ir izskanējis. Izskanējis ar divdaļīgu koncertu, pirmajā daļā uzstājoties Rīgas Ritmu meistarklašu dalībnieku simpātijas iemantojušajam māksliniekam, vokālistam un perkusionistam Vinx (ASV), bet koncerta otrajā daļā – Grace Kelly, 17 gadīgā korejiešu izcelsmes džeza sensācija, saksofoniste, dziedātāja, komponiste un aranžētāja no ASV.
Vinx
Vispirms jāteic, ka veiksmīgi un pareizi sastādīta koncerta programma, kādā secībā mākslinieki uzstāsies festivālā, ir svarīgs aspekts, lai nenotiktu tā, ka pirmie koncerti „pārsistu” noslēguma koncertu. Tas ir svarīgi tādēļ, lai būtu pakāpeniskums un attīstība no koncerta uz koncertu, kas, protams, nenozīmē, ka sākumā uzstājas ne tik labi mākslinieki un beigās tie labākie. Visi ir lieliski mūziķi, taču jāteic sekojošais – ar to, ka tieši Vinx uzstājās noslēguma koncertā, tika trāpīts desmitniekā. Kādēļ? Tie mūzikas mīļotāji, kuri apmeklēja šo koncertu, sapratīs.. Tik daudz pārsteigumu un pozitīvām emocijām, smaidiem un smiekliem piepildīts koncerts Rīgas Ritmos šķiet sen nav bijis. Pats Stevie Wonder par Vinx ir teicis, ka „Vinx ir kā dāvana, ko tu dāvini kādam ļoti tuvam cilvēkam”. Patiesi, ļoti spilgta personība, mākslinieks, kurš ir absolūti patiess gan pret savu mūziku, gan pret savu auditoriju, kura burtiski ar lielu ieinteresētību tver katru sekundi no viņa koncerta.. Ja tu nezini, kas ir Vinx, iedomājies smaidīgu un atraktīvu afroamerikāni, kurš dzied nesliktāk par Bobby Mcferrin, žilbinoši pārvalda džambas spēli, savā mūzikā ir tik patiess kā bērns, atraktīvs un ar labu humora izjūtu kā lielisks aktieris. Vinx koncerts Rīgas Ritmos - pārsteigums tiem, kas līdz šim neko nezināja par šī mākslinieka daiļradi. Viņa koncerts ietver visas tās kvalitātes, kuras piemīt pasaules klases mūziķim: muzikalitāte, temperaments, atraktivitāte, spēja improvizēt, pārsteigt un saviļņot klausītājus. Mūziķis, kurš par Rīgas Ritmiem izsakās ne tikai kā par kārtējo mūzikas festivālu, bet izceļ šī festivāla vienu no stūrakmeņiem – meistarklases, kas pēc Vinx teiktā ir brīnišķīga iespēja būt kopā ar jaunajiem mūziķiem, dalīties ar tiem savā pieredzē, palīdzot tiem veidoties par māksliniekiem.
Psihologi apgalvo – ja tu vēlies, lai kāds tev „pieķeras” un iemīl, liec viņam izjust visu emociju gammu – gan smieties, gan raudāt. Šo tēzi var attiecināt uz Vinx un viņa uzstāšanos, viņa emocionālie dziedājumi, kuros daudz skarta mīlestības tematika, dažādi sarežģīti attiecību pinekļi, neatstāj klausītājus vienaldzīgus. Vinx spēj noturēt publikas uzmanību no pirmās savā koncertā izdziedātās un nospēlētās skaņas līdz pat pēdējai, kas, mūziķi zinās, ir grūts uzdevums. Iespējams, viņam tas tik labi izdodas ne tikai iepriekšminēto viņam raksturojošo īpašību kopumu dēļ. Kā pats Vinx atzina koncertā, viņš bieži nezina, kas tālāk sekos... Kā viņš no šī mirkļa tiks ārā. Šī raksta autors sen nebija ar tādu aizrautību vērojis un klausījies kādu koncertu.
Vinx prot uzjautrināt un sasmīdināt savu publiku kā labākajos humora šovos, turklāt ar pavisam dabiskiem un nesamākslotiem līdzekļiem. Pirmkārt, ar savu harizmātisko personību, koncerta laikā nebaidoties labdabīgi un ar smaidu apdziedāt ASV prezidentu Obamu, apjūsmot, ka uz viņa koncertu ieradies Latvijas Valsts prezidents, kā arī apgalvot, ka iespējams viņš šeit atgriezīsies, lai meklētu sev sievu, un visbeidzot, viņam pasniegtos ziedu pušķus aizkabināt aiz sava lakatiņa, tādējādi izraisot publikas sajūsmas pilnus smieklus. Kronis visam, kad Vinx paziņo – jūs esat vislabāk smaržojošā publika pasaulē!
Īpaši jāizceļ Vinksa smalkjūtība un vēlēšanās savā koncertā uz skatuves redzēt un dzirdēt gan Ingu Bērziņu, mūsu labāko džeza dziedātāju, kuru viņš bija saticis savās meistarklasēs un nezinot, ka viņa esot viena no studentēm.. Vēl kāds pārsteigums – Vinx uz skatuves aicināja uzstāties kādu jaunu pašmāju bītbokseri no viņa meistarklasēm, jauns čalīts, kurš ir drosmīgs un labi pieprot šo lietu.
Slavenajā filmā „His Airness” par Maiklu Džordanu, kāds basketbola apskatnieks saka: “Ja kāds atbrauc uz ASV un jautā, ko tu man iesaki apskatīt tādu, kas raksturo jūsu valsti, tad es saku – dodies uz Čikāgu un redzi, kā spēlē Maikls Džordans…”. Visu laiku labākais basketbolists jau sen kā beidzis savu profesionāļa karjeru, taču ikvienam ir iespēja apmeklēt Vinx koncertu…
Grace Kelly
Greisa Kellija, īsts retums džeza mūzikas pasaulē, kura 17 gadu vecumā jau iemantojusi slavu un tik daudz dažādu balvu un atzinīgu novērtējumu, ka tam visam nav pieticis vietas Rīgas Ritmu mājaslapā. Par viņu runā, un izdzirdēja arī Latvijā, izvēloties tieši jauno un talantīgo saksofonisti, dziedātāju, komponisti un aranžētāju kā galveno hedlaineri uzstāties Rīgas Ritmu noslēguma koncertā. Maza, trausla korejiešu izcelsmes meitene, dzīvojoša ASV, kura zina, ko un kāpēc dara. Lieliski spēlē altu, kā arī mazu šķietami bērnu saksofonu, labi orientējas džeza standartos, spējot radīt labas un mūsdienīgas aranžijas, jūt mūziku un savus mūziķus, komunicējot un atbalstot tos uz skatuves. Taču pietrūkst komunikācija ar publiku. Prasītos, lai Greisa vairāk dod no sevis savu sirds siltumu, ir vairāk atvērta klausītājiem, ne tikai piesaka katru dziesmu, un no kura albuma tā ir... Pēc Vinx absolūti eksplodējošā koncerta, iespējams, jebkuram būtu grūti uzstāties. Taču neviens neko īsti pārmest Greisai netaisās! Lai pamēģina kaut ko izdarīt no tā, ko viņa dara, un saviem spēkiem nopelnīt kaut vienu no viņas daudzajām balvām..
Parasti jau meitenes dzied, vai ne? Bet redz, ka ne vienmēr tikai dzied, un labi, ka tā. Citādi izcilais džeza saksofonists Phil Woods pēc kāda no džemiem kopā ar Greisu nebūtu viņai sajūsmā par viņas talantu uzdāvinājis savu cepuri. Greisa taču lieliski apguvusi saksofona spēli, un tas viss esot tīneidžera vecumā!
Prieks par Greisas Kellijas pavadošo mūziķu sastāvu no Latvijas! Katrs sava instrumenta meistars, sākot jau ar Viktoru Ritovu (klavieres), Andri Grunti (kontrabass), kā arī jauno talantīgo bundzinieku, Sony Jazz stage 2008 laureātu Rihardu Fedotovu, kā arī trompetistu Normundu Piesi. Mūzikai nav tautības, etniskas piederības, mūzikas valoda ir viena, ko apliecināja mūziķi uz skatuves. Žilbinošās, pārsteigumu pilnās klavieru skaņas, stilu maiņas, kas bieži iepriecināja Greisu, nosvērtā kontrabasista pārliecinošā spēle, bundzinieka drosmīgā un jutekliskā spēle un trompetista spožā trompete saskanīgi un lieliski skanēja kopā ar Greisas Kellijas mūziku. Arī Greisa jutās pagodināta par Valsts prezidenta klātbūtni, veltot viņam dziesmu. Tiešām, ir vērts painteresēties vairāk par Grace Kelly mūziku!
Foto: Anrijs Požarskis