Tieši šo brīdi gribas nosaukt par “Dziesmotās revolūcijas” sākumu, lai gan arī agrāk bija tādas latviešiem īpašas dziesmas kā Ulda Stabulnieka un Māras Zālītes “Tik un tā”, kas 1985.gada “Mikrofona aptaujā” iegūstot otro vietu, kļūst par dvēseles dziesmu daudziem, kuri caur to sadzird paši savas ilgas pēc brīvības un pavisam citādākas “Dzimtenes” mīlestības.
Bija arī Jura Pavītola un grupas “Līvi” dziesma „Vairogi”, kura nonāca nevēlamo dziesmu sarakstā uzreiz pēc pirmatskaņojuma tālajā 1972.gadā. Šajā izlasē ir iekļauta jauna “Vairogu” versija, kuru, atzīmējot grupas 30. dzimšanas dienu, 2002.gadā kopīgi ierakstījuši visu paaudžu “Līvi” no dažādu laiku sastāviem. Skarbie liepājnieki šajā izlasē pārstāvēti ar vairākām dziesmām, kuras spēlēja būtisku lomu atmodas laikā - “ Dzimtā valoda” un “Zābaku dziesma”, kuras teksts “daudz zābaku pa manu zemi staigā” grupas koncertos, kopīgi ar publiku tika burtiski izkliegts ar asinīm uz lūpām. Tas bija laiks, kad šie “zābaki” vēl bija realitāte Padomju armijas kareivju kājās un tie atradās kaujas gatavībā savās bāzēs tepat Latvijā. Atmiņā nāk arī Zigfrīda Muktupāvela drosmīgā rīcība Vissavienības jauno izpildītāju konkursā “Jūrmala” 1988.gadā, kad, izpildot dziesmu “Tautas laiks” viņš uz skatuves iznāca ar Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga nozīmīti pie krūtīm, kuru pirms tam viņam piestiprināja žurnāliste Daiga Mazvērsīte un fotogrāfs Andris Krieviņš. Daiga atceras: - “ Mums bija akreditācijas uz Jūrmalas konkursu. Uzlīmi iedeva vēlākais ministrs, toreizējais fotogrāfs Jānis Krūmiņš, kuru bija apsēdusi doma, ka tādu vajadzētu iedot Zigfrīdam. Tad nu mēs ar Andri iegājām Dzintaros aizkulisēs, atceros, Jānis Lūsēns nebija priecīgs, bet Zigfrīds ar prieku mūsu dāvanu pieņēma.”
Tas atklājās tikai tajā brīdī, kad viņš pacēla pie krūtīm cieši piespiesto vijoli zem kuras tad arī bija noslēpts šis tolaik vēl oficiāli neatzītais brīvības simbols. TV tiešraidē to redzēja visās tolaik “brālīgajās republikās” un ar sajūsmu uztvēra daudzi pašu mājās.
Šajā izlasē ir dziesma no Zigmara Liepiņa un Māras Zālītes rokoperas “Lāčplēsis”, kuras pirmizrāde 1988.gadā notika visnotaļ zīmīgajā 23.augustā - noziedzīgā Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas gadadienā. Jau nākamajā gadā notiek baltiešu grandiozās vienotības akcija "Baltijas Ceļš" un cilvēki Lietuvā, Latvijā un Igaunijā sadodas rokās, lai apliecinātu savu vienotību un brīvības alkas. Top dziesma “Atmostas Baltija”, kurā apvienojas triju Baltijas valstu mūziķi.
Šajā izlasē iekļautās dziesmas skanēja arī uz barikādēm 1991.gadā, kad nosalušo brīvības cīnītāju sirdis Doma laukumā iedvesmoja un sildīja grupa Pērkons ar Ievu Akurateri priekšgalā, izpildot “Zaļo dziesmu” un citas ar Māra Melgalvja dzeju rakstītās un savādi tautiskās melodijas. Tas ir laiks, kad tautas mīlētais komponists Imants Kalniņš top tik drosmīgs, ka pats arī izpilda savu veltījumu Latvijas Tautas Frontei. Un cik dīvaini, šī drosme - būt patiesam īstajā brīdi - ir neviltojama un tāpēc jo īpaši aizkustinoša arī šodien.
Grupa “Remix” ar Ulda Marhileviča un Igo dziesmu “...Pie laika” uzvarot 1988.gada Mikrofona aptaujā, kas tolaik bija pats, pats svarīgākais muzikālais notikums ar vislielāko publicitāti, skaidri apliecināja, ka mūzika ir spēcīgs ierocis mūziķu un tautas rokās, un ar to nāksies rēķināties ikvienam, kurš atrodas frontes otrajā pusē. Un šis ierocis ir mūsu rokās arī šodien. Tas dzīvo šajās dziesmās, kuras klausoties esam smējušies, raudājuši un klusējuši zem sarkanbaltsarkanā karoga, kurš, atmodas laikā augšāmcēlies, plīvo savā zemē brīvs un lepns.
Izlases pirmajam vākam izmantots Aivara Liepiņa foto no LTF pirmsvēlēšanu manifestācijas “Daugav's abas malas mūžam nesadalās” bukletā publicētas vēsturiskas bildes no Atmodas laika, kuru autori ir Zigurds Mežavilks un Gunāra Janaitis.
Izlasē iekļautās dziesmas:
1. Vairogi – Līvi
2.. ..Pie laika – Remix
3 Dzimtā valoda – Līvi
4. Brīvību Baltijai! - Opus Pro & Alex
5. Zābaku dziesma - Līvi
6. Atmostas Baltija – Viktors Zemgals, Žilvins Bubelis, Tarmo Pihlaps
7. Zaļā dziesma – Pērkons
8. Taisnība – Zodiaks
9. Veltījums LTF – NEA ( Imants Kalniņš)
10. Ai, Māsa Lietuva – Turaidas Roze
11.Daugaviņa – Sīpoli
12.Sena kalpu dziesma - OPUS, Mirdza Zīvere, Imants Vanzovičs un draugi
13.Mazs bērniņš krustcelēs - Jānis Sproģis & Igo
14.Manai tautai (Palīdzi Dievs) – Ieva Akuratere
15.Zeme, zeme, kas tā zeme - Brāļi Graši
16.Tautas laiks – Zigfrīds Muktupāvels
17.Tik un tā – Uldis Stabulnieks
18.Lūgšana – Ieva Akuratere
Ierakstu atjaunošanu veicis Edijs Gņedovskis studijā G.E.M.