Vecgulbenes muižā no 8. līdz 10. jūlijam notiks trīs koncerti, lekcijas un radošās darbnīcas.
8. jūlijā Vecgulbenes muižā plkst. 20:00 koncertā „Gaismas silueti" uzstāsies virtuozākā latviešu kokles spēlētāja Laima Jansone. Programma apvienos tradīciju un improvizāciju – etnogrāfisko un mūsdienīgo tautas daiļrades aspektu. Tajā dzirdēsim arī Laimas improvizācijas elektroakustiskajām koklēm, papildinot latvisko skaņu pasauli ar jaunām vēsmām no somu un karēļu tautu melodiju pūra. Komentējot gaidāmo koncertu, Laima saka: „„Gaismas silueti" ir kā improvizācija mūzikā, impulsīvas formu maiņas, spēles ar laika un telpas izjūtu. Tā ir kā skaņa no tālienes, kaut kas tāls un netverams, reizē dziļi iekšējs."
9. jūlijā Vecgulbenes muižā plkst. 17:00 koncertā „Kathmandu Fusion Project" apmeklētāji tiks aicināti doties krāšņās Austrumu pasaules apburošajā un pacilājošajā mūzikas ceļojumā, kas aizved un atklāj seno garīgo tradīciju patieso daili un bagātību. Koncertā uzstāsies interesants mūziķu sastāvs - izcili Ēģiptes un Indijas mūziķi, sniedzot neatkārtojamu Indijas un orientālās mūzikas noskaņu baudījumu. Grupas „Kathmandu Fusion Project" kodolu veido Anatolijs Popovs (Latvija, sitāra), Aladins Abass (Alladin Abbas, Ēģipte/Norvēģija, uds), Kristians Joemagi (Kristjan Joemagi, Igaunija, perkusijas un afrikāņu bungas) un Matīss Akuraters (Latvija, tabla un perkusijas). Koncertizpildījumā viņiem pievienosies indiešu mūziķi, programmā Indijas rāgas un arābu mūzika.
Savukārt no 9. jūlija plkst. 23:00 līdz 10. jūlija 7:00 notiks īpašais un unikālais festivāla koncerts „Nakts meditācijas" ar izcilo britu čellistu Metjū Bārliju. Festivāla "Ad Lucem" nakts koncerts ir īpaša tradīcija, ko 2010. gada vasarā uzsāka Metjū Bārlijs, sniedzot vārdiem neaprakstāmu pārdzīvojumu astoņu stundu garā nakts koncertā. No saulrieta līdz saullēktam koncertu Vecgulbenes muižas koncertzālē varēs klausīties gan sēžot, gan guļus uz segām, guļammaisiem vai krēsliem – iemiegot, pamostoties, nonākot citā, neikdienišķā uztveres dimensijā. Nakts koncertā nepieciešams ērts apģērbs, paklājs un guļammaiss vai sega.
Festivāla nometnes dalībnieki no koncertiem brīvajā laikā aicināti apmeklēt arī bezmaksas pasākumus Vecgulbenes muižā:
Jāņa Strupuļa (Latvijas lata monētu autora) medaļu izstāde;
Valda SVIRSKA (filosofijas zinātņu maģistra, filosofijas un reliģisko ideju vēstures pasniedzēja) lekcijas, dzejas lasījumus un meditācijas;
radošās darbnīcas – smilšu mandalu veidošanā un zīmēšanā un diskusijas par dažādiem kultūras un garīguma aspektiem;
Festivāla studiju – mūzikas, video un rakstu krātuvi, kur individuāli var lasīt, klausīties ierakstus, zīmēt, meditēt vai baudīt tēju.
Laima Jansone ir virtuozākā un perspektīvākā latviešu etnogrāfiskās kokles spēlētāja, kas ir īpaši apdāvināta un prasmīga improvizācijas mākslā. Apliecinājums viņas radītās mūzikas fenomenam bija viņas solo CD/DVD "Sidrabs" atvēršana šā gada janvārī, kā arī koncerts "Ad Lucem" festivālā pagājušā gada vasarā Vecgulbenes muižas muzejā, kur Laima priecēja klausītājus ar brīnišķu un netveramu akustiskās koklītes skanējumu. Laima ir J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Etnomuzikoloģijas klases studente, paralēli pilnveidojusies dažādās meistarklasēs Somijā, gruzīnu mūzikā un vargana spēlē pie izciliem ungāru un austriešu meistariem.
Šobrīd Laima ir atgriezusies no 6 mēnešu apmaiņas studijām Sibēliusa akadēmijā, kurā mācījās pie dažiem kanteles spēles meistariem. Līdzi no studijām viņa ir atvedusi unikālu piecpadsmit stīgu kanteli ar dzidru, kristālisku tembru, kas publiski pirmo reizi tiks spēlēts "Gaismas siluetos".
Īpašs sasniegums ir ziņa, ka 750 priekšnesumu konkurencē Laima ir iekļuvusi to 30 mūziķu starpā, kas izredzētai publikai ar savu solo koncertu uzstāsies starptautiskajā pasaules mūzikas gadatirgū WOMEX oktobra beigās Dānijā. WOMEX ir World Music Expo – viens no lielākajiem notikumiem pasaules mūzikas dzīvē, un šī ir pirmā reize, kad kāds mūziķis no Latvijas ir izturējis šo konkursu un uzaicināts spēlēt.
Aladins Abass (Alladin Abbas) ir Ēģiptē dzimis, Somijā studējis un pašreiz Norvēģijā dzīvojošs arābu dziedātājs, ūda un tablas spēlētājs. Viņš savu muzikālo karjeru sāka četru gadu vecumā, izpildot arābu un ēģiptiešu dziesmas kopā ar dažādiem mūziķiem. Aladins studējis klasisko ģitāru, ūda spēli un dziedāšanu Arābu mūzikas institūtā, turpinot muzikoloģijas studijas un iegūstot maģistra grādu universitātē Somijā. Mūziķis aktīvi koncertē un pasniedz meistarklases dažādās Eiropas valstīs. Nozīmīga loma Aladina mūzikas karjerā ir bijusi arābu mūzikas ritma pasaulei, kas vedinājusi viņu apgūt tablas un arābu sitaminstrumentu spēli pie ievērojamiem meistariem. Viņa interese par džezu un populāro mūziku rosinājusi sadarboties ar tādiem mūziķiem kā Malik Osman un Fathy Salama. Aladina Abasa kompozīciju galvenais mērķis ir izmantot senās Ēģiptes un arābu mūzikas saknes un, papildinot tās ar radošām idejām, veidot jaunu arābu mūzikas interpretācijas veidu. Šajā sintēzē radītā mūzikas maģija priecē auditorijas gan arābu pasaulē, gan Rietumos.
Metjū Bārlijs ir ievērojams ar savu brīvību – uzdrīkstēšanos pārkāpt dažādas robežas un rāmjus, ko tam palīdz viņa virtuozā čella spēle, apbrīnojamās improvizācijas spējas, atvērtība dažādiem eksperimentiem un citām kultūrām, un patiešām dziļa lietu būtības izpratne. M. Bārlijs ir mūziķis ar unikālu, neparasti daudzveidīgu karjeru. Viņš apceļojis vairāk nekā 50 valstu ar solokoncertiem un uzstājies kopā ar slaveniem orķestriem pasaules lielākajās koncertzālēs. Viņš vienlīdz komfortabli jūtas gan improvizējot (tā ir viņa aizraušanās jau 25 gadus), gan atskaņojot Baha svītas un veidojot muzikālu sadarbību ar tradicionālās mūzikas meistariem no Japānas, Filipīnām, Austrālijas, Jaungvinejas, Jaunzēlandes, Indijas, Bangladešas, Irānas, Kazahstānas, Uzbekistānas, Krievijas, dažādām Āfrikas daļām, Kolumbijas, Havaju salām, arī muzicējot kopā ar džeza māksliniekiem, dīdžejiem un Londonas grime reperiem. Latvijā šī ir vienīgā iespēja dzirdēt šo unikālo un pasaulslaveno mūziķi.
"Ad Lucem" festivāls ir mākslas radīta telpa, kas sniedz patvērumu no ikdienas steigas un stresa – miera un harmonijas oāze, kurā var ieklausīties skaņās, klusumā un sevī, sastapt ceļabiedrus un gūt iedvesmu. Introvertās mākslas festivāls "Ad Lucem" ir unikāls Latvijas un starptautiskā mērogā, sadarbībā ar izciliem māksliniekiem tas piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgākā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Tas aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, uzdot jautājumu par būtiskāko un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.
Ievērībai: Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja liegta!
Festivālu atbalsta Rīgas dome, Gulbenes novada dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Biļetes iegādājamas „Biļešu servisa" tirdzniecības vietās un www.bilesuserviss.lv.
Papildu informācija "Ad Lucem" festivāla interneta mājas lapā www.adlucem.info
Publicitātes foto, Laima Jansone