Sestdiena, 21.Decembris 2024. » Vārdadienas svin: Saulcerīte, Tomass, Toms;

Ar labu veselību Labā Dabā

EasyGet.lv, 01.08.2011. 17:47

Var priecāties un diet! Taču nelaime nenāk brēkdama skaļi, tāpēc, lūk, daži ieteikumi, ko sarūpējuši Veselības centrs 4 (VC4) speciālisti, kā rīkoties atsevišķu nelaimes un veselības problēmu gadījumā, atpūšoties brīvā dabā, tostarp arī starptautiskā mūzikas festivāla Laba Daba laikā.
Ar labu veselību Labā Dabā

Šoreiz padomi un praktiskie risinājumi ņemti no dabas un tautas medicīnas pūra. Tomēr galvenais saskatīt, kas noticis, izvērtēt, kādas briesmas draud, rīkoties atbilstoši situācijai.

Ievainojumi un brūces, aktīvi atpūšoties
Ja brūce ir maza, neliela asiņošana veicina brūces pašattīrīšanos, un dažu minūšu laikā asiņošana apstājas. Jo ātrāk brūce tiek apstrādāta un pārsieta, jo labvēlīgāka būs tās ārstēšanas gaita.

Brūce vispirms jāapmazgā ar siltu ūdeni vai arī tekošā ūdenī. Pēc brūces nomazgāšanas var uzlikt arī sasmalcinātu ozollapu, āboliņa lapu, ceļmallapu, svaigu nātru lapu, virzas vai pelašķu sulas apsējus.

Zilumi (asinsizplūdums)
Aukstums mazina sāpes un tūsku, tāpēc sasitumu jāatvēsina ar aukstām kompresēm vai zem auksta tekoša ūdens.

Roku un kāju sastiepumi, kas iegūti, aktīvi darbojoties un dejojot
Ja ir stipras sāpes un pietūkums, obligāti jāmeklē medicīniskā palīdzība. Ja ir sastiepums vai izmežģījums, vispirms novieto savainoto locītavu mierīgā stāvoklī, paceltu uz augšu - tas mazinās pietūkumu. Pēc tam savainotajai locītavai jāuzliek bandāža.

Apdegumi
Jebkura ķīmiska un termiska apdeguma gadījumā noteikti jāmeklē ārsta palīdzība, it īpaši, ja skarta seja, kakls un ģenitālijas.

Vidēji stipra apdeguma gadījumā apsārtušās vietas var atvēsināt ar auksta ūdens kompresēm vai zem tekoša ūdens, kā arī apmazgāt ar vēsu asinszāļu, kliņģerīšu, zaķpēdiņu vai pelašķu uzlējumu (2 ēdamk. uz 200 ml ūdens). Tas mazinās sāpes un paātrinās dzīšanu. Ja ir gadījies apdedzināties ar latvāni, apdedzinātā vietu jāmazgā ar ūdeni un ziepēm apmēram 15 minūtes. Ja auga sula ir nokļuvusi acī, tā ir jāskalo, attiecīgi pagriežot galvu, lai skalošanas procesā kaitīgās vielas netiktu ieskalotas otrā acī. Pēc saskares iesaka izvairīties no saules stariem līdz pat trīs diennaktīm. Jādzer daudz šķidruma – ūdeni, minerālūdeni, tēju. Uz apdegumu vietām var likt saspaidītas vai samaltas svaigas dadža lapas. Saules apdeguma skarto vietu atvēsināšanai un sāpju mazināšanai var likt lina drānu, starp kuru ielikts vēss biezpiens. Uz saules apdegumu var arī uzlikt zaļu kartupeļa šķēlīti vai sarīvētu kartupeli. Līdzko kartupelis sasilis, to nomaina pret svaigu.

Pārkaršana un saules dūriens saulītē
Ķermeņa pārkaršanu izraisa augsta apkārtējā temperatūra, blīvs apģērbs, kas aiztur ādas izgarojumus. Ja parādās slikta duša, paaugstināta ķermeņa temperatūra, krampji, drebuļi, uz ādas parādās marmora raksts utt., nekavējoties jāuzmeklē ārsts.

Nekavējoties cilvēks jānogādā vēsākā un ēnainā vietā, jāpaceļ viņa galvgalis un jāiedod padzerties, bet ne ledus aukstu dzērienu. Maziem malciņiem jādod dzert sulu, negāzētu minerālūdeni vai tēju.

Deguna trauma
Jebkurā deguna traumas gadījumā nepieciešama ārsta konsultācija.

Ja deguns asiņo, jānosēžas, galvu noliecot nedaudz uz priekšu, jāsaspiež nāsis ar pirkstiem un jāpatur saspiestas ne ilgāk kā 5- 10 minūtes un uz deguna jāliek aukstas kompreses. Nedrīkst galvu gāzt atpakaļ!

Saindēšanās ar ne pārāk svaigu ēdienu
Saindēšanās pazīmes (slikta duša, caureja, streipuļošana, runas traucējumi, elpas trūkums utt.) parasti parādās pēc 10- 12 stundām. Jālieto bieži un maziem malkiem ūdens, jo, ja ir vemšana, vienā reizē iedzerot daudz šķidruma, tas atkal var tikt izvemts. Ja dzer pamazām, ūdens paliek organismā. Var lietot aktivēto ogli vai citu adsorbentu, izdzerot vienā reizē (daudzumu aprēķina uz kilogramu svara, piemēram, 1 tablete uz 10 kg). Visos saindēšanās gadījumos jāmeklē ārsta palīdzība.

Čūskas kodums
Jebkurā gadījumā nekavējoties jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība un cietušajam nedrīkst ļaut pārvietoties pašam. Koduma vietu jāapmazgā ar kālija permanganāta šķīdumu un jāuzliek apsējs, kas samērcēts pārtikas sodas vai vārāmā sāls šķīdumā. Kamēr ierodas mediķi, ja tas ir iespējams, čūskas koduma vietai var likt arī aukstas kompreses no svaigu apses lapu vai apšu mizu un pumpuru novārījuma, uzlikt svaigas ceļtekas lapas, svaigi sarīvētu vīgriezes sakni, koduma vietu var ierīvēt ar ķiploku vai sīpolu. Jādod daudz dzert šķidrumu, tai skaitā pienu, ko lieto kā pretindi čūsku kodumiem.

Kukaiņu dzēlumi
Kukaiņu (bišu, lapseņu, sirseņu, kameņu, dunduru u.c.) kodumi var izraisīt vietēju, bet dažkārt arī vispārēju organisma reakciju (mēles, rīkles pietūkums, grūtības elpot, izsitumi ar izteiktu niezi, galvas reiboņi, bezsamaņa utt..). Jāuzmeklē mediķis pēc bites, sirseņa vai lapsenes dzēliena kaklā vai galvā.

Dzēluma vietu vēlams nomazgāt ar ūdeni un ziepēm, dezinficēt ar spirtu saturošu šķidrumu un uzlikt aukstu kompresi, kas mazinās niezi. Niezošo vietu var apmazgāt arī ar citrona sulu. Lai aizkavētu iekaisuma rašanos un atvilktu indi no dzēliena vietas, ārīgi kompresēm var izmantot svaigas ceļteku lapas, svaiga kartupeļa šķēli; sīpolu vai ķiploka sulā, pieneņu vai ceļteku lapu sulā piesūcinātu marli.

Ērces kodums
Izņemot ērci, to nedrīkst saspiest, lai koduma brūcē neiekļūtu tās iekšējais saturs un nepalielinātu iespējamību saslimt ar kādu no ērču izraisītajām slimībām. Tāpat ērci nedrīkst apsmērēt ar taukiem un eļļu, tādējādi cerot, ka tā pati izkritīs, jo ērcei tas var izraisīt vemšanu un līdz ar to ērce brūcē var izvemt kuņģa saturu, izraisot saslimšanu.

Pirms noņemšanas ērcei uzliek spirtā samērcētu vates tamponu. No ērces var atbrīvoties arī ar īpašu aptiekā nopērkamu pinceti, ērci satverot pēc iespējas tuvāk ādai un saudzīgi izņemot tā, lai tās snuķītis nepaliktu ādā. Pēc tam šo koduma vietu nodezinficē ar spirtu. Pēc izņemšanas, vēlams pārbaudīt, vai ērce nav inficēta.

Veselības centrs 4 jau otro gadu ir festivāla Laba Daba atbalstītājs un sniegs veselības aprūpi, kā arī nodrošinās medicīnisko palīdzību, ja tas būs nepieciešams smagāku veselības traucējumu un traumu gadījumā mūzikas festivāla laikā. VC4 ir par veselīgu dzīvesveidu un par labu atpūtu dabā. Lai meža cūka tevi neapdraud, kurmis neparok zem telts un zīles nebirst uz galvas!

Atgādinām, ka no 5. līdz 7. augustam Latvijas Universitātes atpūtas kompleksā "Ratnieki", Līgatnes pagastā, Līgatnes novadā notiks Starptautiskais mūzikas festivāls LABA DABA, kas šogad iepriecinās savus klausītājus ar vairāk nekā 55 mūzikas grupām un DJ apvienībām. Festivālā ausis priecēs regejs, etno-folks, roks, elektro un cita laba mūzika.

Viesi: ZION TRAIN (Lielbritānija), VAVAMUFFIN (Polija), SPIRITUAL FRONT (Itālija), SPANXTI (Lietuva), ANKYLYM (Krievija), PAPRIKA KORPS (Polija), OLD HORNED SHEEP (Krievija), ST. PETERSBURG SKA-JAZZ REVIEW (Krievija), MARKSCHEIDER KUNST (Krievija), OTAVA YO (Krievija), DJ Zihno (Portugāle)

Pašmāju grupas: TRIBES OF THE CITY, 19 GADI PIRMS SĀKUMA, BALOŽU PILNI PAGALMI, UFO un estrādes apvienība KAIJA, LOUIE FONTAINE & STARLIGHT SEARCHERS, Nils Īle & AFRO AMBIENT piedaloties SOUND RELIGION, EXIT, TUMORS, VOICEKS VOISKA, STRIĶIS, SATELLITES LV, APOFEOZ SOUNDSYSTEM, HMP?, ALIS P, DZELZS VILKS, INOKENTIJS MĀRPLS, DAS SONNTAGS LEGION, OBSCURUS ORBIS, LAIKSNE, KOKLE, SAUCĒJAS, ĒNU KALEIDOSKOPS, ZIG ZAG, NOHOW, BACKFLOW, VĪTERI, RŪSA, KASPARS DIMITERS, 7 PIEAUGUŠI VĪRIEŠI, SOUNDARCADE, ORANŽĀS BRĪVDIENAS, ALL DAY LONG, BĒRNĪBAS MILICIJA. Plaši tiks pārstāvēta DJ programma.

Biļetes pieejamas visās "Biļešu servisa" kasēs, www.bilesuserviss.lv. un mūzikas klubā NABAKLAB.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV