Latvijas Radio kora galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava: "Koncerts ir pats aktuālākais un pats jaunākais, kas kora mākslā šobrīd ir uzrakstīts, jo ir opusi, kas ir tikai nedēļu veci, bet ir tādi, kas tapuši Viljama Šekspīra laikā. Klausoties šos skaņdarbus nevar vien beigt brīnīties, kā šis senais radošais mantojums var atstāt tik ārkārtīgi spēcīgu inspirējošu spēku, kas joprojām nebeidz iedvesmot mākslas rašanās procesu arī mūsdienās."
Koncertā "Šekspīra sapnis" tiks izpildīta unikāla programma, kas aptvers gan Anglijas "zelta" – Tjūdoru laika mūziku, gan šovasar jauno komponistu meistarklasēs Cēsīs tapušos skaņdarbus, gan divu jauno latviešu komponistu – Ērika Ešenvalda un Kristapa Pētersona, speciāli šim koncertam tapušo skaņdarbu pasaules pirmatskaņojumus! Runājot par savu skaņdarbu, Kristaps Pētersons uzsver: „Šekspīra dzeja ir absolūti pašpietiekama, tai mūzika nav vajadzīga, tāpēc strādājot pie skaņdarba es centos iet prom no teksta un iedziļināties tā būtībā. Mans skaņdarbs saucas Incessant Jealousy, kas nozīmē – nepārtraukta greizsirdība. Tomēr, kā jūs redzat, šī nepārtrauktība ir nosvītrota, kas nozīmē, ka greizsirdībai ir jābūt, bet ne visu laiku..."
Latvijas Radio kora diriģents Kaspars Putniņš, kurš piedalījās Latvijas Radio kora meistarklasēs Cēsīs, komentē: "Koncerts "Šekspīra sapnis" ir tiešs piemērs sadarbībai ar jaunajiem komponistiem. Tā priekšvēsture ir šovasar Cēsīs notikušās jauno komponistu meistarklases sadarbībā ar jaunās mūzikas institūtu IRCAM Ulysses Platform, kurās šogad rezidējošo mūziķu lomā iejutās Latvijas Radio koris. Meistarklasē piedalījās deviņi jaunie komponisti un viņiem katram bija jāraksta skaņdarbs Radio korim, par pamatu izmantojot Šekspīra sonetu. Kopā ar izciliem pasniedzējiem – igauņu mistiķi Toivo Tulevi, Mikaēlu Levinasu un Viljamu Brūku – meistarklašu laikā tika radīti desmit skaņdarbi, no kuriem trīs labākie tiks atskaņoti 19. oktobra koncertā."
Šekspīra iedvesmota mūzika un mūzika no Šekspīra laika – Latvijas Radio koris un ērģelnieks Aigars Reinis šajā koncertā meklēs renesanses un laikmetīgās mūzikas saskares punktus.
Programma:
Viljams Bērds (William Byrd) Sing joyfully (~1590)
Viljams Brūkss (William Brooks) 1. un 2.daļa no Six Mediaeval Lyrics (2004)
Lase Tūresens (Lasse Thoresen) Une miraculeuse Présence, 3. daļa no Mythes Étoilés (2010)
Mikaels Levinass (Michaël Levinas) Ma déraison d'être (2009)
Tomass Tomkinss (Thomas Tomkins) When David heard (~1622)
Evelīna Separa (Evelin Seppar) Sonnet No 53 (2012)
Jūdžins Birmans (Eugene Birman) La rosa rosa (2012)
Oskars Herliņš Sonnet 28 (2012)
Kristaps Pētersons Incessant Gelousy (pasaules pirmatskaņojums)
Ēriks Ešenvalds O, she doth teach the torches to burn bright! (pasaules pirmatskaņojums)
Toivo Tulevs (Toivo Tulev) Flow, my tears (2008)
Tomass Vīlkss (Thomas Weelkes) Gloria in excelsis Deo
Koncertā piedalīsies Latvijas Radio koris, diriģenti Sigvards Kļava un Kaspars Putniņš, Aigars Reinis (pozitīvs).
Aktuālā informācija: http://www.arenafest.lv/
Foto: Latvijas Radio koris. Publicitātes foto