Zviedru melodiskā (jeb power) metāla varoņu “Sabaton” jaunais konceptalbums, kā jau šai grupai raksturīgs, bāzēts uz patiesiem notikumiem — par pamatu dziesmām kalpojušas Zviedrijas karaļa Gustava Ādolfa uzvaras kaujaslaukos, tām sekojošais Trīsdesmitgadu kara posts visā Ziemeļeiropā, Kārļa XII avantūristiskā dzīve un valdīšana, sakāve pie Poltavas un impērijas sabrukums. Tātad “Sabaton” nav glorificējuši imperiālisma vēsturi, tieši pretēji — centušies vēstures īstenību pārvērst episku skaņdarbu virknē, kas pamatā veltīti “mazajiem cilvēkiem”, ierindas zaldātiem, tolaiku civiliedzīvotājiem. Arī iepriekšējos albumos “Sabaton” ievērojuši līdzīgi pieeju, piemēram, “The Art of War” koncepts bāzēts uz Sun Tzu “Kara Mākslas” grāmatu, savukārt “Coat of Arms” veltīts Otrajam Pasaules karam, Ziemas karam u.c.
Albums “Carolus Rex”, kurš šai grupai ir jau sestais un ko pagājušogad izdeva “Nuclear Blast” leibls, tika ierakstīts divās atšķirīgās — zviedru un angļu valodu versijās. Tas patlaban tiek spēlēts īpašā koncerttūrē, kura (kā paredzēts) pamazām aptvers un godinās visas tās valstis, kuras XVII gadsimtā bijušas tā vai citādi iesaistītas Trīsdesmitgadu karā (uzvedinājums — tāda ir puse Eiropas). Otrdienas vakarā būs pienākusi kārta Latvijai.
Savukārt Šveices folkmetālisti “Eluveitie” bāzējas uz daudz senāku aizvēsturi nekā “Sabaton” — daļa tekstu viņiem ir romiešu laikā Alpos skanējušajā gallu valodas paveidā (gaulish), bet pats grupas nosaukums ir Šveices senā nosaukuma (Helvēcija) skanējums pirms vairāk nekā 2000 gadiem izmirušajā etrusku valodā. Savas desmit gadus ilgās darbības laikā “Eluveitie” ir bijuši ārkārtīgi aktīvi mūziķi, izlaižot pa ierakstam praktiski katru gadu — lielākā daļa albumu (ieskaitot pagājušogad iznākušo “Helvetios”) ir ieturēti “Skyforger”-veidīga folkmetāla garā, taču ir arī akustiskie ieraksti. Paralēli tipiskajiem roka instrumentiem (ģitāras, bungas) “Eluveitie” izmanto arī stabules, mandolīnu, dūdas, vijoles un tamlīdzīgus smagajā mūzikā šad tad pielietotus instrumentus. Tomēr “Eluveitie” astoņu cilvēku kolektīvs pilnīgi noteikti ir vienīgais, kurā skan arī leijerkaste.
Biļešu cena “Biļešu Paradīzē” — 14 lati, koncerta dienā kluba kasē tās maksās dārgāk, tikai ar nosacījumu, ja visas nebūs izpārdotas jau iepriekšpārdošanā. Koncerta sākums — no 20:00, klubs vaļā stundu ātrāk. Visi apmeklētāji tiek aicināti ierasties laicīgi, jo koncerts sāksies un beigsies pēc grafika — līdz 23:30, lai var paspēt uz pēdējo sabiedrisko transportu.
Foto: Sabaton. Publicitātes foto