Svētdiena, 24.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Velta, Velda;

Projekts „Skaņu māja” tautas mūzikas festivālā „Dzīvā mūzika” Valmieras muzejā

Easyget.lv, 04.11.2013. 09:43

Nedēļas nogalē Valmierā pulcēsies tautas mūzikas instrumentu darinātāji un spēlmaņi no Latviijas un Igaunijas

Strauji sarūkošie attālumi starp zemēm, ļaudīm, kultūrām, aizvien spēcīgāk aktualizē identitātes jautājumus – kas es esmu, no kurienes nāku, kādu mantojumu nesu sev līdzi. Šie jautājumi daudzās zemēs liek atdzimt interesei par savas zemes, reģiona, novada kultūras tradīcijām. Ar to skaidrojama arī pēdējā laikā aizvien pieaugošā interese par lokālajām muzicēšanas tradīcijām.

Tautas mūzika, no vienas puses, piedāvā bagātu materiālu un ir ļoti piemērota apguvei un praktiskai izmantošanai mūsdienu kultūrvidē, bet, no otras puses, prasa nopietnus ieguldījumus, izziņas un popularizēšanas darbu. Īpaši tas attiecas uz jaunāko laiku muzicēšanas tradīcijām, mūziku, kas vēl pirms dažām paaudzēm lietota sadzīvē un glabā spilgtas reģionālas īpatnības. Laikam ritot, tā pakļāvusies modernās, populārās kultūras spiedienam, vai pat tikusi apzināti skausta un nīdēta, aizstājot ar „mākslinieciskām” skatuves priekšnesumu formām.

Projekts „Skaņu māja”, kuru ar Eiropas Savienības pārrobežu sadarbības programmas „Estonia-Latvia” atbalstu realizē Pārdaugavas tautas mūzikas biedrība un Pilvas (Põlva) pilsētas pašvaldība, sadarbībā ar ermoņiku biedrību „Lõõtspilliselts”, ir devis krietnu ieguldījumu Vidzemes un Dienvidigaunijas instrumentu spēles tradīciju atjaunošanā. Gada sākumā grupa abu valstu mācekļi apguva ermoņiku un abpus robežai spēlēto daudzstīgu kokļu jeb caurspēlējamo cītaru izgatavošanu. Projekta nākamajā pakāpē interesentiem bija iespēja piedalīties instrumentu spēles apmācību nometnēs, kur tika spēlēti jaunizgatavotie instrumenti, kā arī vēl vairāki citi kaimiņu novadu muzicēšanas tradīcijām kopīgi instrumenti. Spēlmaņi, muzicējot gan pa vienam, gan kopīgā orķestrī, mācījās populārākās latviešu un igauņu melodijas un līdztekus spēles prasmei guva plašākas zināšanas par kaimiņtautas ne tik atšķirīgajām mūzikas tradīcijām un kultūru.

Iespēja iepazīties ar šī daudzpusīgā un interesantā projekta rezultātiem tiek piedāvāta projekta noslēguma pasākumā – tautas mūzikas festivālā „Dzīvā mūzika”, kas ar Valmieras muzeja aktīvu atbalstu notiks 9. novembrī Valmieras muzeja telpās. Īpaši festivālam veidotajā mūzikas instrumentu izstādē būs aplūkojami senie skaņu rīki no muzeja un privātām kolekcijām un projekta ietvaros no jauna izgatavotie un restaurētie instrumenti. Izstādes atklāšanas laikā tiks sumināti arī jaunie instrumentu izgatavošanas meistari. No piektdienas, 8. novembra, Muzeja telpās notiks „Skaņu mājas” noslēdzošā instrumentu spēles mācību sesija. Festivāla sestdienā interesenti aicināti uz projekta atklātajām meistarklasēm, kurās varēs iepazīties ar tautas instrumentu – ermoņiku, latviešu un igauņu daudzstīgu kokļu, mandolīnu un vijoļu spēles un tās mācību paņēmieniem. Pēcpusdienā „vecmeistaru meistarklasēs” ar muzikantu pieredzes stāstiem dalīsies vecākās paaudzes kokļu un ermoņiku spēlmaņi. Pasākumu noslēgs tautas mūzikas koncerts, kurā piedalīsies „Skaņu mājas” pasniedzēji Heino Tartess, Krista un Raivo Sildojas, Oskars Patjanko ar grupu, Ilmārs Pumpurs un folkloras kopas „Dandari” spēlmaņi, kā arī folkloras kopas „Garataka” kapela. Apgūtās prasmes rādīs instrumentu spēles mācekļu grupas un „apvienotais orķestris”. Festivāla goda viesi – Ieviņa ermoņikas spēlmanis Valdis Andersons ar kapelu, Normunds Tušinskis, koklētājs Jānis Uzkliņģis un Žīguru kapela, muzikanti Heino Sõna un Veino Ero no Igaunijas.

Projektu atbalsta Eiropas Savienības pārrobežu sadarbības programma „Estonia-Latvia”, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālais kultūras centrs un Valmieras muzejs.

Festivāla „Dzīvā mūzika” norises 9.novembrī Valmieras muzejā:

  • 12.30 Izstādes atklāšana un meistaru diplomu pasniegšanas ceremonija
  • 13.00 Atklātās instrumentu spēles meistarklases
  • 16.00 Muzikantu vecmeistaru meistarklases
  • 18.00 Tautas mūzikas koncerts
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV