Pusstundu pirms koncerta, pilsētu pārskalo lietusgāze, lai tieši uz koncerta sākumu peļķes atspīdētu silta un spoža saule. Pie „Trīs brāļiem” nācējus sagaida divas zilās un sarkanās princeškleitās tērptas būtnes, informējot, ka skaisto ieceri par brīvdabas koncertu pagalmiņā lietus aizskalojis uz Kuģniecības muzeja telpām.
Muzeja baltā kolonnu zāle ar divām mirguļojošajā lustrām varbūt nerada vasarīgu skaņu, toties lieliski sasaucas ar baroka mūzikas spožumu un burvību. Viens no interesantākajiem raksturojumiem, ko gadījies dzirdēt par baroku, skan, ka tie ir kā divi cilvēki vienā ķermenī, no kuriem viens ir miris, lai otrs varētu dzīvot. Pretstati, pārspīlējumi, pārmērības un varbūt tieši tāpēc vilinoši, ka tik ļoti atrauti no ikdienišķā.
Koncertu ievada Latvijas pūšaminstrumentālistu kvintets „5-atā!”, kas īpašu vērību šoreiz veltījis renesanses un baroka mūzikai trompetēm. Klaudio Monteverdi, J.S.Baha un citu dižgaru sacerējumi, kuru vidū pavīd arī mazāk zināmi un retāk dzirdēti vārdi. Itāļu, franču arī britu mūzika, tostarp, skaists Mihaela Īsta (Michael East), renesanses laika madrigālu autora, skaņdarbs par mīlestību.
Otrajā daļā uzstājas ansamblis „Villancico” no Zviedrijas, atskaņojot 17./18.gs. mūziku no Latīņamerikas. „Villancico” ir astoņi dziedātāji, blokflautists, baroka ģitārists, altiste un sitaminstrumentālists – nedaudz atšķirīgos, greznos tērpos.
Šī mūzika, tāpat kā Latīņamerikas kultūra ir īpaša, tajā savijušies motīvi no vismaz trim kultūrām – vietējo indiāņu, ieceļojušo eiropiešu (kas arīdzan ir dažādu kultūru pārstāvji) un afrikāņu.
Līdzās mūzikai kā neatņemama sastāvdaļa ir deja. Lai arī nākuši no Meksikas un Bolīvijas, ritmi ne tuvu nav tik temperamentīgi un karstasinīgi, kā varētu domāt. Biežāk tos varētu dēvēt par smeldzīgiem, lēniem. Taču tad ieskanas kastaņetes, noplīvo vēdeklītis un dejotāji (vīrietis un sieviete) viens otru vilina un mazliet provocē, atklājot skatītājiem mazliet neprognozējamo, aizrautīgo dabu, kas slēpjas ikvienā no mums.
Ar atsevišķu koncertu „Villancico” uzstāsies arī 18.jūlija vakarā Mazajā ģildē, atskaņojot programmu „Baroka džungļu grāmata”, kurā ietverta 17./18. gs. mūzika no Bolīvijas, Gvatemalas, Peru, Čīles un Meksikas.
Ar festivāla koncertu programmu var iepazīties „Latvijas Koncertu” mājaslapā www.latvijaskoncerti.lv, kur pieejama ne vien informācija par koncertiem, bet arī nelieli muzikāli un video fragmenti par gaidāmajiem un iepriekšējos gados notikušajiem koncertiem.
Mūzika » Festivāli
Sācies „XIV Starptautiskais senās mūzikas festivāls”
Ingrīda Ivane, 18.07.2008. 14:00 | komentāri (1)
Jau četrpadsmito gadu no 17.jūlija līdz 20. jūlijam Rīgā un Rundālē norisināsies Starptautiskais Senās mūzikas festivāls.
Lasi vēl...