Tradicionāli šī slēpojuma programmā ir 3 dienu sacensības ar kopējo garumu 160km, kas jāveic 3 dienās ar nakšņošanu teltīs arktiskā vidē. Šo slēpojumu dēvē par visizaicinošāko vairāk etapu slēpojumu Pasaulē, tādu kā savdabīgu „Tour de Ice” distanču slēpotājiem. Sacensību organizatori uzsver: „Ir svarīgi lai jūs būtu labā fiziskā kondīcijā, stabils mentāli un ar vēlmi uz piedzīvojumiem.” Leģendārais Norvēģijas slēpotājs Bjorns Deli ir kodolīgs: „Esmu piedalījies vairākos simtos sacensību un jūtos tiešām labi pieveicot šo slēpojumu, kura reputācija tiešām ir cienīga būt kā smagākajam. Pilnīgi noteikti šis ir smagākais kādā esmu startējis.”
Pirmo reizi šajā slēpojumā tika pārstāvēta arī Latvija ar diviem amatieriem slēpotājiem no Cēsu puses - Ivars Sedlenieks (51) un Mārtiņš Niklass (32).
Šogad ņemot vērā ekstremālos laika apstākļus pirmajā dienā (stiprs vējš ar brāzmām, redzamība ne vairāk kā 5m, sasnidzis 1,5m sniegs), sacensības tika saīsinātas uz 2 dienām ar kopējo garumu 122km. Sacensību pirmajā dienā uz starta izgāja 120 dalībnieki no 12 valstīm, kuru vidū bija arī 2 cēsinieki Ivars Sedlenieks un Mārtiņš Niklass.
Ivars finišu sasniedza 9.vietā kopvērtējumā un 1.vietā savā vecuma grupā (50+). Abas sacensību dienas gaisa temperatūra bija no -15 līdz -18. Pirmajā dienā trasē bija jāveic 3 kalnu pārejas ar kopējā augstuma starpību pa vertikāli aptuveni 1,5-2km. Vienu tādu vidēju kāpumu var salīdzināt ar 3-4 "Ozolkalniem". Tad, kad pēc 30-40min monotona darba esi šādu kāpumu pievarējis, tam parasti sekoja nobrauciens pa "melno trasi", kur daudziem dalībniekiem nepaveicās, tai skaitā abiem latviešiem nācās izbaudīt sniega betona „glāstus”. Pēc tāda nobrauciena veikšanas, kad ātrums brīžiem sasniedza 60km - 70km/h, viss mitrais apģērbs ir sasalis kramā. Nakti dalībnieki pavada speciāli iekārtotā telšu nometnē. Gaisa temperatūra naktī sasniedza -23 grādus. Tādā aukstumā atpūsties un atjaunoties nākamās dienas startam ir vēl viens izaicinājums.
Arī otrās dienas sacensību trase nelika vilties, jo netrūka ne kalnu pāreju, ne "melno trašu" nobraucienu. Jāatzīmē, ka Grenlandē slēpju slīdamība ir katastrofāla, salīdzinot ar ierastiem Latvijas un Eiropas sniega apstākļiem, jo ir ļoti auksts un sauss gaiss. Sajūta ir tāda, ka brauktu pa smiltīm. Tomēr visas grūtības atsver neaprakstāmie Grenlandes dabas skati.
Otrs Latvijas dalībnieks finišēja kopvērtējuma 20.vietā (7.v. 30-39 gadu vecuma grupā). Pieredzes trūkuma dēļ nepiestājot pirmajā dzirdināšanas punktā, atlikušās 2/3 no distances nācās braukt ar pastāvīgiem krampjiem kājās. Savukārt otrā dienā aptuveni ap 20km, nobraucienā krītot, vienai slēpei tika aizlauzts pakaļgals 30cm garumā, ar kuru tad arī nācās veikt atlikušo distances daļu.
Diemžēl visus rezultātus patreiz ir grūtības redzēt, jo sacensību organizatoru laba www.acr.gl , nezināmu iemeslu dēļ patreiz nestrādā.
Dalībai slēpojumā uz starta tiek pielaisti ne vairāk kā 120 dalībnieki no „ārpasaules”. Pārējo dalībnieku skaitu veido Grenlandes vietējie slēpotāji. Sacensību distance izveidota Grenlandes rietumu daļā 65km uz ziemeļiem no arktiskā loka, Sisimiutas apkārtnē. Lielākās grūtības slēpojumam dalībniekiem sagādā nevis distances garums, bet ekstremālie klimatiskie laika apstākļi. Dažu minūšu laikā saulains laiks var pārvērsties sniega vētrā. Marta beigās gaisa temperatūra dienā ir vidēji -15 C līdz -20C, bet naktī tā noslīd līdz pat -25C līdz -30C.
Katram dalībniekam distancē ir jādodas ar mugursomu plecos, kuras svars startā nedrīkst būt mazāks kā 5kg. Somas saturu veido rezerves apģērbs, pārtikas un dzeramā ūdens krājumi, pirmās palīdzības aprīkojums, kam jāpalīdz izvairīties no „sniega akluma”, apsaldējumiem un hipotermijas.
Iepriekšējos „ACR” slēpojumus kopš 1997.gada ir piedalījušies arī tādas slēpošanas sporta veida slavenības kā Bjorns Deli, Vegards Ulvangs, Tomas Alsgārds, Jens Arne Svartedāls un citi.
Sacensību organizēšanā tiek strikti ievērotas ilgspējīgas vides aizsardzības prasības, maksimāli samazinot ietekmi uz vēl neskarto Grenlandes vidi. Sacensību organizēšanā ir iesaistīti vairāk kā 500 Grenlandes brīvprātīgie. Sacensību laikā dalībniekiem ir iespēja iepazīt Grenlandes pamatiedzīvotāju innuītu dzīvesveidu un kultūru. Sacensību organizatori vēlās pievērst pasaules sabiedrības uzmanību uz globālām vides problēmām, kas skar arī Grenlandi sakarā ar ledāju kušanu.
Sacensībām līdzi seko arī tādi mēdiju kanāli kā „BBC” un „ZDF”.
Ieskatam var aplūkot 2008. gada „ACR” TV reportāžas:
http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/tv_and_radio/ski_sunday/7814350.stm
http://www.zdf.de/ZDFmediathek/content/473904?inPopup=true
http://www.zdf.de/ZDFmediathek/content/474728?inPopup=true
Pilna informācija par slēpošanas sporta veidiem atrodama interneta mājas lapā www.infoski.lv
Sports » Citi sporta veidi
Latvietis izcīna 1.vietu 50+ grupā "Arctic Circle Race" Grenlandē
Latvijas Slēpošanas savienība, 03.04.2009. 15:26
28.-29.martā Grenlandē 13.reizi norisinājās "Arctic Circle Race” (Arktiskā loka sacensības) slēpošanā.