Turklāt abi olimpiskie kandidāti mērķa līniju šķērsoja pēdējie no visiem 19 finišējušajiem, bet vēl 34 Priekuļu un Smiltenes apļi kļuva par nepārvaramu barjeru.
Latvijas Ritņbraukšanas federācijas (LRF) padomes balsojums bija 4:1 par labu Smukulim. Saramotinam Latvijas olimpiskajā komandā — rezervista statuss.
Strīdus ābols
Jau pirms padomes sēdes, kas notika turpat Smiltenē, savilkās tumši mākoņi, jo lielajā atbalstītāju pūlī bija tādi, kas apgalvoja, ka Saramotinam pat uzvara nedotu kāroto debiju Pekinā, jo jau iepriekš viss esot izlemts par labu Smukulim. Citi vēl cerēja, ka Saramotins, ja vajadzēs, turpmākajās cīņās pierādīs, ka ir stiprāks par Smukuli.
Galvenā ažiotāža bija par to, ka Aleksejs savu spēku jau pierādījis UCI Eiropas rangā, pirmoreiz Latvijas riteņbraukšanas vēsturē jau otro mēnesi pēc kārtas nosargājot vietu pirmajā desmitniekā, turklāt pavirzoties pat uz devīto pozīciju, kas, salīdzinot ar Smukuļa izcīnīto punktu summu, esot kā diena pret nakti — Gatim divreiz mazāk UCI punktu un tikai 67. vieta rangā.
LRF padomes sēdē, kurā piedalījās visi pieci tās locekļi, vienīgi federācijas viceprezidents Igo Japiņš, kurš vienlaikus ir arī Rietumu bankas-Rīga ģenerālmenedžeris, iestājās par Saramotinu. Japiņš vēl sūkstījās, ka pēc šāda iznākuma zūd motivācija turpmākajam darbam ar komandu.
Kāds interneta lietotājs pēc tam publiski uzsvēra, ka Gatis visās atlases sacensībās cīnījās bez komandas biedru atbalsta, bet Alekseja labā strādāja pieci seši baņķieri, kas taktikā nebija uzdevuma augstumos. Lai pamācās no Dynatek-Latvia puišiem, kas Smiltenes apļos nostrādāja perfekti, virzot pretī uzvarai Normundu Lasi, kas šosezon guvis jau trešo uzvaru lielākajās sacensībās Latvijā.
Smiltenes barometrs
40 km distancē ar atsevišķu startu sportisti tika sadalīti divās grupās — 11 pedāļu minēji U-23 klasē un par četriem mazāk elites grupā. Anderi (sportisti līdz 23 gadu vecumam) bija izdalīti atsevišķi tālab, ka viņiem jūlija pirmās nedēļas vidū vajadzēs startēt Eiropas čempionātā Itālijā, bet mūsu elites septiņniekam tā bija cīņa par pašmāju meistarsacīkšu medaļām un UCI Eiropas ranga punktiem (par Latvijas zeltu pienākas 30 punktu).
Elites rezultātus vērtējot kopā ar anderiem, savu punktu bagāžu papildināja arī Gatis Smukulis, kopieskaitē no solo virtuoza Raivja Belohvoščika atpaliekot tikai par nepilnām 50 sekundēm. Atstarpe apmēram tāda pati kā Latvijas olimpiādē Ventspilī, bet šoreiz distance par 15 km garāka, tādā veidā apgāžot apgalvojumu, ka garākā gabalā Gatis varētu Raivim zaudēt daudz vairāk.
Vienaudžu konkurencē Smukulis savus tuvākos konkurentus apsteidza gandrīz par divarpus minūtēm. Arī Saramotinu, kurš jau sen izaudzis no anderu vecuma. Labākais no Dynatek-Latvija lielajiem šoreiz bija Oļegs Meļehs, kurš zaudēja tikai Belohvoščikam, bet pārspēja Saramotinu.
Grupas brauciena 183,7 km distancē visi metās plecu pie pleca, vispirms izvingrojoties pa Priekuļu biatlona trases un tuvākās apkaimes kalniem, pēc tam iegriežoties astoņos Smiltenes apļos, kas arī nebija dēļa līdzenumā. Tāpēc tik daudziem vajadzēja jau pirms laika nokāpt no riteņa. Grupas finiša nebija, jo kalnainā trase sportistus bija paretinājusi, un mērķa līniju viņi sasniedza garā virtenē.
Latvijas čempionāts riteņbraukšanā šosejā Smiltenē
40 km solo distance. U-23. Gatis Smukulis (La Pomme, Francija) 52:27,10, Mārtiņš Trautmanis 56:48,48, Indulis Bekmanis (abi Rietumu banka-Rīga) 57:00,73, Edgars Sipovičs (Kandava) 58:02,42, Ingus Eislers (Dynatek-Latvia) 58:06,54, Ervīns Smoļins (NN sporta klubs) 58:36,80. Elites grupa. Raivis Belohvoščiks (Saunier Duval Scott) 51:41,07, Oļegs Meļehs (Dynatek-Latvia) 54:33,07, Aleksejs Saramotins (Rietumu banka-Rīga) 56:04,42, Mihails Boļšakovs (Team Esbensen) 56:18,51, Vitālijs Korņilovs (ZZK Extreme Sport) 56:50,82, Jānis Andersons (Velokurjers) 58:12,76.
Grupas brauciens. 183,7 km. Normunds Lasis (Dynatek-Latvia) 4.09:04, Kalvis Eisaks (Rietumu banka-Rīga), Herberts Pudāns (Dynatek-Latvia) abiem 4.29:13, Kristofers Rācenājs (Rietumu banka-Rīga), Daniels Ernestovskis (Dynatek-Latvia), Raivis Belohvoščiks (Saunier Duval Scott) visiem 4.29:21.
Kā sākās kvotu dalīšana Pekinai
Pēc situācijas pagājušā gada 31. oktobrī UCI nāciju reitingā Latvijai tika piešķirtas divas vietas grupas braucienā un viena solo distancē — ar nosacījumu, ka tam sportistam, kas Pekinā pārstāvēs valsti distancē ar atsevišķu startu, jāstartē arī grupas braucienā.
Pirms tam bija interesanta situācija — mums nebija neviena pārstāvja Pro Tour sistēmā, mēs nepiedalījāmies pasaules B čempionātā, bet bija iespēja kļūt par olimpiešiem, cīnoties Euro Tour ieskaitē, bet vienīgi tad, ja iekļūtu 16 vadošo valstu skaitā. Tas neizdevās, Latvija palika otrā desmita beigās. Izglāba tas, ka U-23 vērtējumā Latvija iekļuva labāko 16 valstu skaitā, galvenokārt pateicoties Gata Smukuļa gūtajiem punktiem par individuālo uzvaru Vilhelma Tella balvas izcīņā, kas bija viens no Pasaules U-23 kausa izcīņas posmiem. Tas bija viens no LRF padomes lēmuma pieņemšanas kritērijiem Smiltenē par labu Smukulim. Un vēl šā lēmuma sakarā Smukulim, salīdzinot ar Saramotinu, pērn un šosezon rezultāti bijuši stabilāki. Ja tos punktus, ko Saramotins ieguva Skandināvijas valstīs, viņš būtu izcīnījis Spānijā vai Itālijā, tad padomes lēmums būtu citāds. Jābūt gudram menedžerim, lai sameklētu savai komandai sacensības, kurās var iegūt iespējami vairāk UCI ranga punktu.
Un vēl pēdējais trumpis Gata dosjē uzlabošanai šogad — uzvara U-23 PK izcīņas posmā. Pērn Štutgartē pasaules U-23 čempionātā Gatis bija 39. labākais solists, grupas braucienā finišēja par sešām pozīcijām zemāk, bet Aleksejs pieaugušo konkurencē 267 km garajā distancē mērķi nesasniedza.
Materiāls publicēts sadarbībā ar iknedēļas žurnālu "Sports"