Bet būtu vērts atcerēties, ka digitālā fotogrāfija jau savā būtībā prasa pēcapstrādi – iegūtā attēla uzlabošanu. Lai to izdarītu, ir radītas programmas digitālo attēlu apstrādei, kas ļauj ievērojami uzlabot esošo attēlu kvalitāti.
1. atkāpe. Man nevajag nekādu apstrādi, es protu pietiekami labi fotografēt. Tā varētu atļauties teikt fotomeistari ar pieredzi un zināšanām kompozīcijā un gaismošanā, izmantojot digitālās spoguļkameras, kuru fiziskajos izmēros daudz lielākās matricas dod daudz kvalitatīvāku attēlu, bet tā, manuprāt, teiks tikai iesīkstējuši vecmeistari, kuri tikai nupat ienākuši digitālajā pasaulē vai arī baidās to darīt.
2. atkāpe. Pēc kāda Vācijas pētījuma datiem, ir samērā liels digitālo fotokameru īpašnieku skaits, kuriem nav datora vai viņi to nelieto attēlu uzglabāšanai un apstrādei. Te nu arī nevajadzētu pārlieku saskumt, jo fotolaboratorijās, kur veic attēlu izdruku, notiek automātika attēlu korekcija.
Par to vajadzētu atcerēties arī entuziastiem, kas paši apstrādā savus attēlus, un, nesot izdrukāt attēlus, palūgt, lai tiktu atslēgts autokorekcijas režīms, citādi rezultāts var ievērojami atšķirties no paša veidotā.
Ja vēl tikai gatavojaties iegādāties savu digitālo fotokameru, būtu vērts lūkoties to izstrādājumu virzienā, kas ļauj veikt attēla uzlabošanu jau pašā kamerā.
Visplašākās iespējas šādām nodarbēm, liekas, ir dažās HP kamerās, kaut ko piedāvā arī Samsung , Pentax un citi ražotāji. Tomēr, ja vien ir iespēja attēlus apstrādāt datorā, visas šīs kameru ekstras vajadzētu atslēgt, jo daudz kvalitatīvāk to ļaus paveikt dators.
Par to, cik tas maksā un kādu programmatūru izvēlēties, ir jautājums, kas nodarbina daudzu prātus.
Katra programma piedāvā noteiktu iespēju apjomu, un parasti, jo lielāks šis apjoms, jo dārgāka ir programmatūra. Liels piedāvājums ir arī bezmaksas programmu klāstā. Esmu pārskatījis diezgan ievērojamu skaitu programmu un mēģināšu piedāvāt sakarīgu izvēli dažāda līmeņa vajadzībām.
1.attēlu apskate, šķirošana un vienkāršākā pirmā līmeņa apstrāde.
Būtu labi, ja ar šo programmu varētu veikt visus attēla apstrādes pamata uzdevumus:
1. horizonta līnijas izlīdzināšanu un kadrēšanu
2. attēla trokšņu mazināšanu un/vai retušu
3. iespējamo attēla perspektīvas un deformāciju korekciju
4. attēla gaismas korekciju
5. attēla krāsu korekciju
6. attēla kontrasta un asuma korekciju
7. attēla sagatavošana izdrukai vai izvietošanai internetā
(Uzdevumi uzskaitīti to veikšanas secībā. Ne katram attēlam nepieciešams veikt visas augstāk minētās korekcijas, bet katrs attēls būtu kontrolējams, vai viss augstāk pieminētajos parametros ir kārtībā.)
Visus pieminētos uzdevumus ir iespējams veikt ar ļoti dažādiem paņēmieniem, kas var būtiski atšķirties rezultējošā attēla kvalitātē. No daudziem forumiem jūt, ka ļoti lielu popularitāti ir izpelnījušās 2 bilžu skatīklas: Irfan View un Xn View, kaut to attēlu apstrādes iespējas ir ļoti ierobežotas, tāpēc nevajadzētu noniecināt arī fotokameru ražotāju līdzdoto programmatūru. Piemēra pēc, Canon līdzi dotais ZoomBrowser EX, ļauj pat izmatot Curves un Levels attēla gaismas un krāsu korekcijai.
Pašreizējā brīdī iesācējam gribētu ieteikt 2 programmu kombināciju: Photo toolkit un Photo Filter. Par pirmo jau rakstīju. ( horizonta izlīdzināšana un kadrēšana ļoti atvieglo turpmāko dzīvi.) Photo Filtre gribu ieteikt kā labu papildinājumu. Programmai ir ļoti ērts interfeiss ( korekcijas ar + un - ). Ir iepējams veikt attēla daļu izdalīšanu, selektīvi palielināt ekspozīciju attēla gaišajās un tumšajās vietās. Man ļoti patīk funkcija Fade, kas ļauj pakāpeniski samazināt pielietotā filtra vai efekta intensitāti (dārgu programmu fīča).
2. kvalitatīvāka pamatapstrāde un mājieni digitālās mākslas virzienā
Nākamā bezmaksas programmu grupa piedāvā vēl plašākas iespējas – parādās iespēja darboties ar slāņiem, to klāšanās veidiem,..... Kā labākās gribētos minēt sekojošās:
Visplašākās iespējas bezmaksas programmu klāstā nedalīti pieder GIMP, kas ļaus paveikt gandrīz visu to pašu, ko spēj Adobe Photoshop. Tā kādreiz sarežģītais (lasi stulbais) interfeiss ir ievērojami uzlabojies, bet ir viens BET. Liekas, ka darbam ir vajadzīgs jaudīgs dators, jo ar katru jaunu izveidoto slāni ievērojami pieaug apstrādājamās datnes apjoms.(redzams darba loga kreisajā apakšējā malā) Ja strādājam ar 7 -10 MP attēlu, nelielos projektos problēmām nevajadzētu rasties, bet liela apjoma darbos darbs var sākt ievērojami bremzēties. Ir arī patīkama ziņa - GIMP ir pieejams arī portatīvajā versijā, kuru flaškartē var nēsāt sev līdzi.
Kā vienu no plašākajiem tīkla resursiem bezmaksas un demo programmu meklēšanai un izmēģināšanai varu ieteikt: http://www.photo-freeware.net
Programmas par maksu
Labākās no budžeta klases fotoapstrādes programmām piedāvā ļoti plašas attēla apstrādes iespējas. Manuprāt, ja esam kaut nedaudz nolēmuši nodarboties ar fotogrāfiju un gribam paveikt ko vairāk par pirmā līmeņa standarta korekciju vai to darīt ar smalkām metodēm, būtu vērts ziedot apmēram 50 Ls labas programmas iegādei. Kura labākā? Piedāvāto iespēju ziņā bagātīgākas būs pirmās divas programmas, bet izvēli par labu Adobe Elements liktu novirzīt 2 fakti: tā ir nopērkama Latvijas interneta veikalos un visplašākais mācību materiāls ir pieejams tieši Adobes programmām. (arī turpmākajos materiālos par digitālo fotoapstrādi demonstrēšu tehnikas tieši ar Adobe programmām).
Adobe Photoshop Elements piektā versija nopērkama par 52 latiem, bet ja nu savā izaugsmē jūtaties ierobežots, nāksies meklēt Adobe Photoshop par 500 latiem.
Turpinājums par šo tēmu sekos....