Man tiešām nav precīzas informācijas, vai Nokia N93 ir pirmais telefons ar iebūvētu kameras optisko tālummaiņu, bet fakts, ka viens no pirmajiem – neapšaubāms. Tā nu manās rokās ir nonācis atsvaidzinātais Nokia N93i. Šinī gadījumā mani vairāk interesēja tā filmēšanas spēja, jo Nokia šinī lauciņā ir spēcīgs dalībnieks.
+ ļoti augsta video kvalitāte
+ optiskā tālummaiņa
+ iespēja pagriezt ekrānu, strādājot ar kameru
+ ērta kameras vadība
+ iespēja pieslēgt pie TV
- ļoti liels un pasmags
- telefona konstrukcija nepārliecinoša, nav iespējams atvērt ar vienu roku
- vāja baterija, jālādē katru dienu
- ļoti dārgs
It kā lokans, bet neveikls
Liels, un pasmags un neveikls. Tāds viņš ir, pirmkārt jau tāpēc, ka to nevar atvērt ar vienu roku. Tā ekrāns griežas šādi un tādi. Tas, protams, izskatās skaisti, un tam ir arī sava funkcionālā nozīme – kameras ieslēgšana. N93 dīvainā konstrukcija veidojas kameras dēļ, kuru, acīmredzot, nebija iespējams novietot citādi optiskās tālummaiņas dēļ.
Viss pārējais it kā nekādus komentārus neprasa, klaviatūra ir OK, ekrāns ir labs. Korpuss no plastmasas, tikai telefona priekšpuse ir tāda spīdīga. Ir arī karšu slots un vieta, kur pieslēgt austiņas, TV vai USB kabeli datu pārraidei. Ak, jā, telefona sānā ir taustiņi, kas darbošanos ar kameru padara īpaši ērtu.
Symbian grib ēst
No programmatūras viedokļa telefons ir gandrīz tas pats, kas N93 jaunākais brālis N95. Man gan kā Sony Ericsson lietotājam visu laiku grūti orientēties Nokia izvēlnē, bet es zinu, tas ir tikai pieraduma jautājums. Telefons darbībā ir pietiekoši ātrs, ikdienā nepieciešamo izdarīsiet bez aizturēm; lēns tas ir, strādājot ar kameru. Papildu programmatūru pēc vajadzības rokam internetā - visu, kas strādā uz Symbian OS. Symbian šajā gadījumā diemžēl nozīmē arī augstu baterijas resursu patēriņu. N93 no dzimšanas jau tiks galā ar populārākajiem Microsoft ofisa programmu failiem, PDF dokumentiem, kā arī ar ZIP arhīviem.
No datu pārraides viedokļa arī te viss ir kārtībā, HSDPA atbalsta telefonā gan nav, bet viss pārējais, ieskaitot WiFi, ir savās vietās.
Telefona acs
Pats galvenais, kas šo telefonu padara īpašu – kamera. 3,2 megapikseļu foto izšķirtspēja vairs nav nekas unikāls, tiesa, optiskā tālummaiņa varētu gan daudzus iepriecināt. Nav skaidrs, vai Carl Zeiss optika ir mārketinga triks vai reāla vajadzība, bet attēli, uzņemti ar N93, joprojām paliek kā attēli, uzņemti ar mobilo telefonu. Tikai saulainās dienās šī kamera spēj uzņemt labas kvalitātes attēlus. Sliktā apgaismojumā graudainība ir neciešami liela, kas raksturīgi visām telefonu kamerām. Kamerā iebūvētā zibspuldze reizēm palīdz, bet tikai tuvplāniem.
Video filmēšana ar N93 gan izpelnās augstāko atzinību. Tikai retais telefons spēj filmēt ar tik augstu izšķirtspēju un tik neticami labu video kodējumu. Video attēla kvalitāte ir tiešām neierasti augsta priekš mobilā telefona, un šādus video var palaist uz televizora un nekautrējoties demonstrēt draugiem. Tiesa, ne pārāk izplatītās video kompresijas dēļ var rasties problēmas safilmēto vēlāk apstrādāt datorā, lai gan tas ir tikai laika un informācijas atrašanas jautājums. Safilmētie materiāli ir ļoti baudāmi saulainā apgaismojumā, un, kas mani izbrīna, arī istabas apgaismojumā šie video būs OK. Protams, parādās neliela graudainība, bet reāli šāds video nav zemē metams. Arī ar skaņu nekādu problēmu nebija, cilvēkus runājam var skaidri sadzirdēt pat vairāku metru attālumā, traucējošs gan varētu būt stiprs vējš, tas ar spēcīgu šņākšanu izmaisīja ne vienu vien oratoru.
Veikalu plauktu rotaslieta
Lai arī tas ir ļoti labs filmētājs un neslikts fotogrāfs, lai arī Symbian OS telefona vēderā to padara ļoti funkcionālu, šis telefons tomēr paliks kā veikalu augšējo plauktu rotaslieta, īpaši tad, kad ir iznācis daudz smalkāk nostrādātais N95. Vienīgā īpašība, kas N93i padara tiešām unikālu, ir 3x optiskā tālummaiņa, tomēr telefona ļoti augstā cena varētu atbiedēt daudzus.