Otrajā vietā Latvijā datoru draudu topā ierindojies vīruss Win32/Toolbar. Tā uzbrukumu procents ir 3.95%. Šis universāls vīruss ar lietotāja uzstādītās rīkjoslas starpniecību patstāvīgi ielādē datorā dažādas ļaunprātīgas programmas. Uzbrukumu sekas var būt dažādas - sākot no spama izsūtīšanas ar inficētā datora starpniecību un beidzot ar uz tastatūras ievadītās informācijas izsekošanu. Sekas atkarīgas no tā, kādas ļaunprātīgas programmas iekļuvušas datorā.
Trešo vietu ieņem tārps Win32/Conficker, kura kopējais inficējumu procents ar dažādām tārpa modifikācijām Latvijā sastāda 3.75%. Tārpa visizplatītākā modifikācija ir Win32/Conficker.AA. Tas izplatās ar kopīgu mapju un datu nesēju starpniecību un spēj pieslēgties attālinātiem datoriem. Cits tārpa veids – Win32/Conficker.X – nemitīgi cenšas pieslēgties dažādām tīmekļa vietnēm ar mērķi lejupielādēt ļaunprātīgus failus. Tas var tikt vadīts attālināti.
Pasaules datoru draudu reitinga jaunpienācēji - HTML/ScrInject.B, Java/TrojanDownloader un JS/Redirector.
Programma HTML/ScrInject.B ir plaši izplatīta Eiropas reģionā. Inficēšanai tiek izmantotas HTML-kodētās vietnes, kas satur slēptu skriptu vai iframe tagus, kuri automātiski aizvirza lietotājus uz ļaunprātīgas programmas lejupielādi. Lielākais uzbrukumu skaits novērots Slovākijā (3,98%), Igaunijā (2,35%) un Dānijā. Latvijas datoru draudu topā tas ieņem 6. vietu.
Ļaunprātīga programma Java/TrojanDownloader ir bieži sastopams drauds daudzās Eiropas valstīs, t.sk. Latvijā. Septembrī tā konstatējumu skaits Latvijā sasniedza 2,13%. Datora inficēšana notiek ar Interneta starpniecību. Pēc veiksmīga uzbrukuma Java/TrojanDownloader ielādē datorā dažādas ļaunprātīgas programmas, lietotājam par to nenojaušot.
JS/Redirector aizvirza lietotājus, kuri apmeklē vietnes ar ievainojamībām, uz URL-adresēm, kuras satur ļaunprātīgas programmas. Veiksmīga uzbrukuma gadījumā notiek programmnodrošinājuma inficēšana. Pēcāk, lietotājam apskatot citas vietnes, var notikt to inficēšana ar vīrusu ieņemtā datora starpniecību. Visbiežāk šim nolūkam tiek izmantota SQL injection ievainojamība. Lielbritānijā datoru draudu reitingā JS/Redirector ieņem 1. vietu (2,61%), savukārt Čehijā (4,68%), Slovākijā (3,85), Īrijā (3,32%) un citās valstīs – 2. vietu. Latvijā tā uzbrukumu skaits ir neliels – 0,40% no kopējā konstatējumu skaita.
Visas uzskaitītās ļaunprātīgās programmas tika detektētas un neitralizētas ar ESET pretvīrusu programmu palīdzību. Detalizēts ļaunprātīgu programmu apraksts ir atrodams Datoru draudu enciklopēdijā - http://www.eset.eu/support/encyclopaedia.
Par ESET
Kompānija ESET ir līderis pretvīrusu programmatūras izstrādātāju starpā pēc saņemto apbalvojumu skaita. Antivīrusi ESET NOD32 un ESET Smart Security tiek augsti novērtēti gan lietotāju starpā, gan arī neatkarīgo organizāciju Virus Bulletin un AV-Comparatives testos. Pēc Deloitte pētījuma rezultātiem, ESET ir viena no 50 visstraujāk augošām kompānijām Eiropā. Galvenais administratīvais korpuss atrodas Bratislavā (Slovākija), filiāles un plašs partneru tīkls pārklāj vairāk nekā 180 valstis. Ekskluzīvais ESET pārstāvis Latvijā ir SIA Initec Latvia (www.eset.lv).