Eee?
200 latu par klēpjdatoru ir smiekla nauda, tāpēc ir gluži loģiski būt aizdomīgiem – parasti neesam tik bagāti, lai pirktu lētas mantas. Kas tad šim lācītim vēderā? Izrādās, Asus Eee ir normāls, pilnībā funkcionāls klēpjdators, kurš no saviem dārgākajiem sugasbrāļiem atpaliek galvenokārt ar atmiņas apjomu un ekrāna izmēru – proti, Eee nemaz nav cietā diska, tā vietā ir 2, 4 vai 8 GB S.S.D. (solid-state disk) atmiņa, kas ir atmiņas karšu un USB zibatmiņas radiniece. Savā ziņā tas ir pat labi, jo tāda atmiņa ir mehāniski drošāka. Nu apjoms gan nav liels, taču atcerēsimies šī datora cenu, turklāt arī 4 vai 8 GB ir pietiekami, lai ieinstalētu mūsdienīgu operētājsistēmu un ikdienā nepieciešamāko programmatūru. Ja nepieciešams, Eee atmiņu var paplašināt ar atmiņas karti vai ārējo cieto disku, izmantojot USB pieslēgvietu. Tātad atmiņa nav liela problēma. Ekrāns – tas šeit ir tikai 7 collu pa diagonāli liels. Pieticīgi, taču vienkāršām operācijām pavisam pietiekami. Pārējais – procesors ir, operatīvā atmiņa (512MB vai 1GB) ir, ir arī bezvadu tīkla karte un tīmekļa kamera. Kas vēl vajadzīgs laimīgam datora lietotājam?
Vai tas ir to vērts?
Šajā brīdī skeptiskā Zparka auditorijas daļa pavīpsnās un piezīmēs – ko nu ākstās, „normāls” portatīvais dators maksā vien dažus desmitus latu vairāk, kam vajadzīgs tāds ķēms ar mazu ekrāniņu, kripatu atmiņas un bez disku rakstītāja? Sava daļa taisnības jau viņiem būs, tomēr – vai tas „normālais” dators svērs mazāk par 1kg un būs ievietojams pat sieviešu rokassomiņā? Tieši tā – Asus Eee ir ne tikai pārsteidzoši lēts, bet ir arī ļoti maziņš; līdzīga izmēra „parastie” klēpjdatori maksā vismaz pusotru tūkstoti latu. Tāpēc turpināsim ar šīs neparastās ierīces detalizētāku aplūkošanu.
Izskatīgs un spējīgs
Asus Eee orientēts uz jaunu, progresīvi domājošu cilvēku auditoriju un ir pieejams vairākās dzīvespriecīgās krāsās. Zparkam ticis melns, tāds izskatās visai glauni. Asus radījuši šo datoru praktisku, tāpēc tā virsma nav modīgi atspīdoša – paldies par to, mums jau sen bija līdz kaklam apnikuši pirkstu nospiedumi uz spīdīgajām virsmām! Korpusa plastmasa nepieder pie izsmalcinātiem materiāliem, tomēr datoriņš no ārpuses izskatās gana pieklājīgi un kvalitatīvi – salaiduma vietas ir blīvas, nekas nekrakšķ un neliecas. Tā tam arī ir jābūt, jo Asus pazīstam kā nopietnu ražotāju.
Atveram vāku, kurš iestiprināts pamatīgās eņģēs un veras tīkami stīvi – solīdas konstrukcijas sajūta saglabājas. Arī iekšpusē viss ir mazs, un gluži neviļus rodas asociācijas ar Mistera Bīna auto – tik maziņš un simpātisks! Septiņu collu ekrāniņš izskatās maķenīt oldskūlīgs, jo tādus datora vāku pilnībā neaizpildošus ekrānus pēdējoreiz redzējām pirms daudziem gadiem. Brīvā vieta blakus ekrānam izmantota sīciņu stereo skaļrunīšu izvietošanai. Arī klaviatūra ir maziņa, lai arī pēc komplektācijas atbilst normālai klēpjdatora tastatūrai. Sīciņais skārienpaliktnis – datorpeles vietnieks – arī ir mazs un izvietots pie pašas korpusa priekšējās malas, kur starp malu un skārienpaliktni vēl iemānīta vienīgā datorpeles poga, tā gan izskatās lēti hromēta un mazliet neiederīga. Bet kopiespaids joprojām ir labs. Skatīsimies, kā šis dators darbojas.
Piespiežot ieslēgšanas pogu, tehnoloģiskais nieks žigli atdzīvojas un pārdesmit sekunžu laikā ir gatavs darbam. Pirmajā mirklī šķiet dīvaini, ka Eee darbojas pilnībā bez skaņas. Nav jau brīnums, jo ventilatoru un cieto disku šeit nav.
Asus Eee iegādājams komplektā ar jau ieinstalētu Linux (Xandros) operētājsistēmu. No tā nebūtu jābīstas, jo Linux ir pazīstama kā ļoti labi pārveidojama un pilnveidojama programmatūra, un pie Eee operētājsistēmas izstrādātāji tiešām ir veikuši labu darbiņu – ir radīts ērts un viegli lietojams, intuitīvi uztverams produkts. Datorā atradīsiet arī plašu klāstu ikdienā nepieciešamas programmatūras: OpenOffice (pilnvērtīga bezmaksas alternatīva Microsoft Office), e-pasta un interneta pārlūkošanas programmatūru (Thunderbird, Firefox), grafisko redaktoru, mediju atskaņotāju, kā arī lērumu dažādu vairāk vai mazāk noderīgu sīkprogrammu (tajā skaitā saites uz on-line pakalpojumiem), kā arī vairākas jaukas spēlītes. Ir pat Skype. Programmatūra sakārtota šķirkļos, kas apzīmējami ar „internets”, „darbs”, „mācības”, „spēles”, „uzstādījumi” un „iecienītākās saīsnes". Ļoti pārskatāmi. Vienkāršiem ikdienas datordarbiem nekā netrūkst, tomēr, ja komfortablāk jūtaties ar Bila Geitsa maigo plaukstu uz pleca, nav problēmu ieinstalēt pat Windows XP – nepieciešams vien ārējais kompaktdisku lasītājs.
Lietojamībā – „ļoti labi”, bet ne „teicami”
Asus Eee ar iedzimto operētājsistēmu darbojas lieliski, ekrāna kvalitāte ir pavisam laba un nekavē baudīt glīto operētājsistēmas lietotāja saskarni. Eee pieticīgie tehniskie parametri nekā neizpaužas, strādājot ar šo ierīci, arī spēles ar savām krāsainajām animācijām darbojas bez aizķeršanās. Vienīgi ekrāna izšķirtspēja – 800x480 punktu – ir mazliet nepietiekama interneta pārlūkošanai, jo mūsdienās vairums interneta lapu radītas, nedomājot par tik pieticīgu iespēju datoriem. Protams, šīs lapas varēs aplūkot, tikai dažkārt var būt nepieciešams „parullēt” ekrāna saturu uz sāniem.
Klaviatūra, lai arī maza, ir kvalitatīva un patīkama lietošanā. Pierašana pie sīkajām podziņām prasa mazliet laika, tomēr, ja vien neesat apveltīts ar sevišķi resniem pirkstiem, e-vēstules vai cita teksta ievadei nevajadzētu sagādāt problēmas.
Arī mūziku klausīties ar šo verķi ir iespējams gluži labi, jo sīciņie skaļrunīši stereo skaņu atskaņo gluži ciešami. Var jau arī pieslēgt austiņas tām paredzētajā vietā.
Ak jā, pamata konfigurācijā nav paredzēta latviešu valoda, respektīvi, mīkstie un garie burti. Taču šo problēmu ir viegli novērst, ja zināt, kas jādara – tas nav sarežģīti, un šo informāciju var atrast tīmeklī.
Ierobežotas ir operētājsistēmas dotās iespējas pilnveidot datora konfigurāciju – izmainīt programmatūras saskarnes izskatu var tikai ierobežotā apjomā, un tas pats attiecas uz iespējām izmainīt ieinstalētās programmatūras klāstu. Tā vien šķiet, ka ierīce radīta tiem, kas nevēlēsies neko vairāk par komplektā iekļauto programmatūru.
Kam noderēs Eee?
Ko lai saka par Asus Eee? Šis produkts šobrīd izraisījis ļoti lielu interesi datoru lietotāju aprindās, jo lēts, viegli līdzi paņemams dators ir kārdinoša manta. Vai ir vērts tādu iegādāties savām ikdienas tehnoloģiskajām gaitām tīmeklī un ofisa lietojumos? Mēs sliecamies teikt – jā. Ja ekrāna izšķirtspēja būtu pārsimt grafiskos punktus lielāka, mēs sauktu Asus Eee PC par teicamu izvēli; šis apstāklis gan svarīgāks tikai interneta pārlūkotājiem, jo pieticīgā izšķirtspēja būtiski neietekmē citus datorā veicamos darbus. Eee varētu būt lieliska izvēle skolēniem un studentiem, un mazu biroju darbiniekiem, jo ir lēts un satur visu ikdienā nepieciešamo programmatūru, tātad nav jāķīvējas ar sirdsapziņu, aizņemoties nelegālo Office disku no kaimiņu Alfona. Arī datoriņa izmērs un nelielais svars ir būtisks arguments par labu šai ierīcei, patiesībā Asus Eee PC ir unikāls ar savu iespēju / cenas attiecību. Tiesa, mazs izmērs negatīvi ietekmē lietojamību – klaviatūra ir maziņa un ekrāns arīdzan. Taču Eee ir apgādāts ar monitora un USB pieslēgvietām – varat pieslēgt „normāla” izmēra perifēriju, ja vēlaties.
Klīst baumas, ka Asus strādājot pie jaunām, tehniski attīstītākām Eee versijām, kuras lepošoties ar lielāku ekrānu un apjomīgāku atmiņu. Tomēr nevajadzētu aizmirst, ka tāds Eee būs arī ievērojami dārgāks.
Nevar nepiebilst, ka Asus Eee izpelnījies lielu cieņu datordīvaiņu aprindās. Entuziasti jau paspējuši veikt dažādas vairāk vai mazāk interesantas lietas ar šo ierīci. Plaši izmaināma Linux operētājsistēma ir viens no entuziastus vilinošajiem faktoriem, taču izrādās, ka Asus Eee spēj darboties arī ar Windows Vista un pat Macintosh jauno operētājsistēmu Leopard. Internetā atrodamas pamācības, kā aprīkot Eee ar skārienjutīgu ekrānu – arī tas ir salīdzinoši vienkārši. Šis ir interesants piemērs, kā zemas cenas neparasts dators spēj atraisīt radošu prātu enerģiju radīt un pilnveidot, tomēr diez vai briļļainis ar lodāmuru rokā bija tas, par ko domāja Asus biznesa plānotāji, radot šo produktu. Domājams, Eee popularitātes vilnis strauji augs, ja kļūs pieejama versija ar iepriekš instalētu Microsoft Windows, kas ievērojamai daļai Eee mērķauditorijas tomēr varētu šķist ierastāka un pievilcīgāka par Linux.
Slēdziens
Asus Eee PC ir cenas / iespēju attiecības ziņā unikāla ierīce, kurai līdzīgas šobrīd nav. Ja tas nav pietiekams arguments – ziniet: Eee ir uzskatāms par lielisku izvēli tiem, kuri vēlas par mazu naudu iegūt īpašumā pilnvērtīgu, patiešām viegli pārnēsājamu datoru vienkāršām operācijām – internetam, ofisa programmām, vienkāršām spēlītēm. Tomēr der ievērot, ka Eee standarta programmatūra neparedz plašas lietojumprogrammu klāsta papildināšanas vai izskata konfigurācijas iespējas.
Plusi:
+ ļoti viegls un kompakts
+ kvalitatīvs korpuss, pieejams dažādās krāsās
+ lieliska iekļautā programmatūra, pilnvērtīgs komplekts ofisam un ne tikai
+ lieliska cenas / iespēju attiecība
+ var darbināt arī ar Windows XP, ja ir tāda vēlme
Mīnusi:
- latviešu mīkstie un garie burti nav pieejami noklusētajā konfigurācijā
- ekrāna izšķirtspēja var izrādīties nepietiekama interneta ērtai pārlūkošanai
- iepriekš instalētā operētājsistēma ierobežo konfigurācijas un papildprogrammu instalēšanas iespējas