Svētdiena, 17.Novembris 2024. » Vārdadienas svin: Uga, Hugo, Uģis;

Japāņu zinātnieki izgudro gudrās brilles

LETA, 02.04.2008. 17:41

Japāņu zinātnieki izgudrojuši īpašas gudrās brilles, kas nākotnē cilvēkiem palīdzēs atrast pazaudētus un atpazīt nepazīstamus priekšmetus.
Pie brillēm, kuras to radītāji nodēvējuši par "AI (Artificial Intelligence) goggle" ("Mākslīgā intelekta brillēm"), pievienota kamera, kas ieraksta visu, ko cilvēks redz, savukārt otrā pusē piestiprinātais monitors reāllaikā rāda uzfilmēto.

Līdz ar uzfilmēto materiālu monitors rāda arī informāciju par tiem priekšmetiem, ko brilles ir atpazinušas. Lai to izdarītu, brilles salīdzina "ieraudzītos" priekšmetus ar datubāzi, kas glabājas pie brillēm pievienotā datorā.

Briļļu demonstrācijā pirmdien tās spēja atpazīt uz galda novietotu komiksu žurnālu kā "komikss" un "seja", jo uz tā vāka bija japāņu aktrises fotogrāfija.

Turklāt uzfilmētais materiāls jebkurā brīdī var tikt caurskatīts, vienkārši izraugoties viena priekšmeta nosaukumu, kuru vēlaties atrast, piemēram, mašīnas atslēgas vai tālvadības pulti.

"Kad jūs nevarat atcerēties, kur esat nolikuši savas acenes vai mobilo telefonu, tās palīdzēs jums to atrast, ja jūs vienkārši ierakstīsiet tā priekšmeta vārdu, ko jūs meklējat," pastāstīja Tokijas universitātes Informācijas zinātņu un tehnoloģiju fakultātes docents Tacuja Harada, kurš šo sistēmu izstrādājis kopā ar savu profesoru Jasuo Kunijosi un aspirantu Hideki Nakajamu, kurš ziņu aģentūrai "Reuters" demonstrēja, kā brilles darbojas.

Pēc zinātnieku domām, brilles neparastas padara sarežģītie datora algoritmi, kurus viņi izgudrojuši. Tas ir veids, kā šī sistēma var atpazīt ne tikai konkrētus priekšmetus, bet arī sejas, un, kad sejas un priekšmeti ir reģistrēti datubāzē, atpazīšana notiek vēl ātrāk.

Gudrās brilles var identificēt arī dažus objektus, ko nekad nav redzējušas, salīdzinot tos ar tādiem pašiem objektiem datubāzē.

Tomēr reizēm brilles nespēj atpazīt labi pazīstamus priekšmetus, jo tie no dažādiem leņķiem izskatās atšķirīgi.

Atpazīšanas sistēma atkarīga arī no krāsām, tādēļ tai jāpielāgojas brīvdabas apstākļiem, kamēr objektu krāsas dabiskajā apgaismojumā mainās.

Tomēr pētnieki cer uzlabot un paplašināt datubāzi ar milzīgu informācijas daudzumu vai pieslēdzot to tieši pie interneta. Brilles varētu būt arī pavadonis un skolotājs bērniem.

"Ja cilvēki visās pasaules valstīs sāks izmantot šo sistēmu un palīdzēs izveidot vienu kopēju datubāzi, tā kļūs par sistēmu, kas būs ērti izmantojama visur pasaulē," sacīja Harada.

Lasi vēl...
» Autortiesības
Visas tiesības paturētas © EASYGET.LV 2006 - 2024
Portālā EASYGET.LV izvietotais materiāls ir pārpublicējams tikai ar EASYGET.LV atļauju. Atsevišķas fotogrāfijas ir atļauts pārpublicēt tās nemodificējot un ievieotjot atsauci uz EASYGET.LV